www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Catre Posesorii De Marshall Jcm900/800/dsl/tsl


Guest andypopa
 Share

Recommended Posts

Guest andypopa

Salutare!

 

Am o cerere rather awkward. Intrucat caut sa-mi imbogatesc experienta in ceea ce priveste tonul, m-am decis ca ar fi cazul, totusi, sa ascult si eu pe indelete UN MARSHALL sa vad cum suna de facto - pentru ca spre rusinea mea, n-am prins sa fac asta pana acum, iar pe ampurile din titlu nici n-am pus mana. O idee ar fi fost sa incerc la magazin, dar atmosfera magazinelor din .ro ma stinghereste. Astfel, ma intorc spre RGC, cautand un posesor de marshall cu niste timp liber pe maini si chef de doua beri.

 

Merci anticipat.

 

LE: ce ton sobru am avut tot postul =) N-a fost cu intentie.

Edited by andypopa
Link to comment
Share on other sites

Salutare!

 

Am o cerere rather awkward. Intrucat caut sa-mi imbogatesc experienta in ceea ce priveste tonul, m-am decis ca ar fi cazul, totusi, sa ascult si eu pe indelete UN MARSHALL sa vad cum suna de facto - pentru ca spre rusinea mea, n-am prins sa fac asta pana acum, iar pe ampurile din titlu nici n-am pus mana. O idee ar fi fost sa incerc la magazin, dar atmosfera magazinelor din .ro ma stinghereste. Astfel, ma intorc spre RGC, cautand un posesor de marshall cu niste timp liber pe maini si chef de doua beri.

 

Merci anticipat.

 

LE: ce ton sobru am avut tot postul =) N-a fost cu intentie.

 

Daca ai cumva drum in oradea, te ajut cu un JMP din 1979 cu toata placerea :) da pm daca vrei si poti

 

P.s. dintre cele amintite de tine in titlu, doar 800-le mi se pare a fi cu adevarat de seama, dar na...poate ii chestie de gusturi

post-6773-1225315519_thumb.jpg

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Daca ai cumva drum in oradea, te ajut cu un JMP din 1979 cu toata placerea :) da pm daca vrei si poti

 

P.s. dintre cele amintite de tine in titlu, doar 800-le mi se pare a fi cu adevarat de seama, dar na...poate ii chestie de gusturi

 

Ei lasa ca nici JCM900 nu suna tocmai rau, se pare ca e ultimul Marshall reusit, asta fara seriile reissue. JMP mi se pare de depart cel mai interesant Marshall, mai ales daca il modezi si cu master volume.

Link to comment
Share on other sites

gary moore foloseste dsl. cred ca e de-ajuns :)

 

Eu nu mai pun botu la din astea, ca nush cum se face cu marii chitaristi, ca azi folosesc gibson cu soldano, maine ibanez cu mesa, poimaine nush ce preampuri, dar am observat ca soundul e cam acelasi (daca nu exact acelasi)...mie chestia asta imi ridica cel putin un semn de intrebare. Cred ca iti cumperi o scula dupa ce ai incercat mai multe din aceeasi categorie, nu pentru ca o foloseste X sau Y. Astea de cele mai multe ori is strategii de marketing. Eu am incercat JCM900 si mi s-a parut ca suna fara viata.Nu-i rau, da de exemplu JCM800 joaca in alta liga. Din cate ampuri Marshall am auzit, singurele care mi se pare mie ca suna sunt seriile reissue si vintage modern, restul suna mediocru ... hac...PAREREA MEA! :)

 

P.S. As vrea eu sa vad cati dintre marii chitaristi care fac reclama la pedale boss le chiar folosesc.

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca fiecare are urechi si gusturi, si ar trebui sa isi aleaga ceva nu pentru ca x sau y ar folosi asa ceva. eu doar am mentionat ca moore foloseste acest amp, live, in concerte foste si actuale, inca de ceva vreme. si tonul lui este foarte apreciat in diverse recenzii ale multor chitaristi, prezenti la respectivele evenimente. arunca o privire pe marshallampforum.

iar moore nu mi s-a parut niciodata a fi "obiectul" vreunei strategii de marketing

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca fiecare are urechi si gusturi, si ar trebui sa isi aleaga ceva nu pentru ca x sau y ar folosi asa ceva. eu doar am mentionat ca moore foloseste acest amp, live, in concerte foste si actuale, inca de ceva vreme. si tonul lui este foarte apreciat in diverse recenzii ale multor chitaristi, prezenti la respectivele evenimente. arunca o privire pe marshallampforum.

iar moore nu mi s-a parut niciodata a fi "obiectul" vreunei strategii de marketing

 

nu mai zic nimic ca sa nu ma c@c pe ce-am spus legat de certuri

ajutati omul daca puteti si vreti :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
Parca Jcm 800 era sau este pe lampi si 900 pe tranzistori?sau gresesc

 

Gresesti. Toate JCM-urile sunt pe lampi.

 

 

 

Haideti sa ramanem ontopic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.