www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

muzicutze


carramba
 Share

Recommended Posts

oameni buni, am citit topicul lui baumwolle si am vazut ca sunt multi interesati de muzicuta pe site.

abia asteptam sa deschida cineva subiectul - eu cant la muzicuta de ceva vreme si le mai nimeresc (treaz :) ), presupun ca va pot fi de folos cu ceva hint-uri.

daca nu fac fatza, il intreb pe muzicutistu' nostru de la teamsters, se pricepe cat de cat.

asa ca nu stati, intrebati, ziceti si voi ce mai stiti link-uri, metode (exista), lick-uri (tab-urile sunt mai usoare decat la chitara), etc.

bafta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Frusciante19

oameni buni, am citit topicul lui baumwolle si am vazut ca sunt multi interesati de muzicuta pe site.

abia asteptam sa deschida cineva subiectul - eu cant la muzicuta de ceva vreme si le mai nimeresc (treaz :) ), presupun ca va pot fi de folos cu ceva hint-uri.

daca nu fac fatza, il intreb pe muzicutistu' nostru de la teamsters, se pricepe cat de cat.

asa ca nu stati, intrebati, ziceti si voi ce mai stiti link-uri, metode (exista), lick-uri (tab-urile sunt mai usoare decat la chitara), etc.

bafta.

 

 

am si io silver star de la hohner....suna destul de bine pt 27,00 RON....zi si tu un link cu lickuri ca sa zic asa....

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest iepurasul_de_angola

salutare !!! vreau sa invat sa cant la muzicuta dar nu stiu ce muzicuta sa imi cumpar? vreau sa sune mai a blues. Orice sfat este binevenit :)

Link to comment
Share on other sites

salutare !!! vreau sa invat sa cant la muzicuta dar nu stiu ce muzicuta sa imi cumpar? vreau sa sune mai a blues. Orice sfat este binevenit :)

diatonica. de preferat hohner (sunt cele mai bune de la noi). avand in vedere ca esti beginner, ia una cu corp de plastic si dupa aia da-mi un pm.

a, vezi sa fie in C sau in A. astea-s tonalitatile cele mai solicitate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest cosmin_muzicuta

sal, vreau sa imi cumpar o muzicuta dar nu stiu de unde, daca ma puteti ajuta cu tot ce inseamna muzicuta e bine venit si va multumesc anticipat, id mess: cosminalpy . Eu sunt din Bacau

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest packardb

oare ce-ar putea sa insemne diatonica fata de cromatica? :)

 

Deci cu muzicutele treaba e urmatoarea, sunt 3 tipuri:

diatonice

cromatice

tremolo

 

Ultimele 2 sunt mai putin folosite. De ce? ...nu stiu.

Ca diferente, muzicutele diatonice au 10 gaurele per rand (si au un singur rand). Se gasesc in toate cele 12 note (A, A#, B, C, C#, D, D#, E, F, F#, G, G#).

 

Cele tremolo, au 2 randuri de gaurele, fiecare rand poate avea 8, 10 sau 12 gauri. Nu stiu cum difera sunetul.

Despre cele cromatice gasiti aici niste info ( http://www.angelfire.com/music/HarpOn/chrom.html ).

 

Acum, intrucat nu poti sa schimbi nota muzicutei, este necesar sa ai cate una pentru fiecare key you are playin' in :) so to speak, iar cheia muzicutei trebuie sa fie cu IV note mai jos decat nota in care se canta la chitara. Mai exact, Progresia este in A ...muzicuta trebuie sa fie in E.

 

Ca si marci de muzicute pe la noi ...Hohner si Samick cica sunt ok ... acum ma apuc de ele deci nu stiu care e mai buna. Cica e de preferat sa eviti muzicutele din lemn ...

 

Intrebarea e ...cunoaste cineva vreun profesor in domeniu? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest TimeRobber

din cate am citit eu pe aici , am realizat ca muzicuta mea e tremolo . e veche , si cred ca e facuta in china.

de sunat nu stiu cum suna deoarece nu ma pricep la sunete de muzicuta .... imi poate explica si mie cineva , ce pot sa fac cu asa ceva ?

Edited by TimeRobber
Link to comment
Share on other sites

Acum, intrucat nu poti sa schimbi nota muzicutei, este necesar sa ai cate una pentru fiecare key you are playin' in so to speak, iar cheia muzicutei trebuie sa fie cu IV note mai jos decat nota in care se canta la chitara. Mai exact, Progresia este in A ...muzicuta trebuie sa fie in E.

packardb,ceea ce spui tu nu e prea adevarat, cu cele diatonice nu e chiar asa,lucrurile sunt putin mai complicate.pe una diatonica poti canta in 12 game (12 pozitii) .pentru clarificarea subiectului cauta aici : http://www.angelfire.com/tx/myquill/ , pe tab-ul din stanga paginii unde scrie "positions".Si ca si un exemplu superb, in celalat thread despre muzicute de aici de pe forum are Tzetze postata o piesa cantata pe o muzicuta in C in pozitia a treia ,adica piesa este cantata in D minor.O gasesti aici

Intradevar ceea ce ai explicat tu mai sus este cel mai folosit mod de a canta la muzicuta diatonica(in blues si rock).

Intrebarea e ...cunoaste cineva vreun profesor in domeniu?

In acelasi thread mai sus mentionat Tzetze face referire la posibilitatea de a deschide o clasa de muzicuta, asa ca incearca sa il contactezi pe PM.

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

din cate am citit eu pe aici , am realizat ca muzicuta mea e tremolo . e veche , si cred ca e facuta in china.

de sunat nu stiu cum suna deoarece nu ma pricep la sunete de muzicuta .... imi poate explica si mie cineva , ce pot sa fac cu asa ceva ?

Poti face ce vrei cu ea, poti canta de la jazz , la muzica populara, trecand prind blues,muzica clasica,rock.

Link to comment
Share on other sites

sal, vreau sa imi cumpar o muzicuta dar nu stiu de unde, daca ma puteti ajuta cu tot ce inseamna muzicuta e bine venit si va multumesc anticipat, id mess: cosminalpy . Eu sunt din Bacau

Magazin mcmusic in Bacau, langa casa de cultura, vezi www.mcmusic.ro

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest cosmin.

sal Jack, esti din bacau?

singura muzicuta care am gasito acolo e la 100 mii si iti dai seama ca e varza

Edited by cosmin.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.