www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Delta 44 vs Audiophile 192


Guest fluffyone
 Share

Recommended Posts

Guest fluffyone

Ma gandeam la una din placile de mai sus pentru o solutie home recording. Vreau sa aud parereile voastre si experientele legate la placile astea sau alte propuneri in aceiasi gama de pret.

Personal, inclin spre Audiophile 192 pentru diversitate, dar Delta 44 are prestanta mai mare. Un Delta 66 m-ar fi tentat pentru Digital IO (pentru master) dar nu stiu daca merita diferenta de pret.

 

http://www.m-audio.com/products/en_us/Delta44-focus.html

http://www.m-audio.com/products/en_us/Audi...e192-focus.html

 

Vreau in plus clarificari pentru:

"zero-latency monitoring" la Delta 44

"SCMS copy protection control" la Audiophile 192

Pot sa leg monitoare cu intrare digitala la Audiophile 192?

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa-ti dau un raspuns care sa te ajute .. din pacate in afara faptului ca am un Audiophile 192 de care sunt foarte multumit tinand cont de pretul ei nu stiu sa-ti dau mai multe amanunte. Sunt si eu curios sa aflu mai multe detalii din partea cuiva care se pricepe. Daca nu ma insel MMG este cel care se pricepe cel mai bine .. tot el mi-a dat si mie oarece raspunsuri la problemele mele cu Audiophile. In principiu sunt multumit de latenta pe partea midi .. zgomotul redus ... si intrarile balansate. Sper sa apara MMG pe aici .. sau da-i un PM ...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Ma gandesc ca midi e destul de important pentru viitor, desi pana acum nu am simtit nevoia. La fel si Digital IO. Astept sa apara aici ca e o discutie interesanta.

 

Am vazut ca la Delta 44 se poate atasa in locul BOB-ului un "Optional Omni I/O" dar nu am gasit nicaieri informatii despre el. Ma lamureste cineva?

Link to comment
Share on other sites

Audiophile are ca avantaj intrarile si iesirile balansate, precum si convertorii de o generatie mai noua (si deci fidelitate mai buna). Plus ca are si S/PDIF I/O (pe coaxial daca nu gresesc).

 

Sincer, nu stiu unde nu ai avea nevoi de legaturi balansate. Si poti lega boxe cu intrare digitala la Audiophile (daca are intrare coax).

 

Need I say more?

Link to comment
Share on other sites

... Plus ca are si S/PDIF I/O (pe coaxial daca nu gresesc).

Sunt pe coaxial ...

 

"digital S/PDIF I/O, balanced analog I/O on 1/4" TRS jacks and an amazing signal-to-noise ratio of -108dB at 48kHz. The digital I/O supports surround-encoded AC-3 and DTS pass-through when used with Windows XP and Mac OS X computers, so you can listen to surround audio from DVDs and encoded tracks from your audio software. Zero-latency direct hardware input monitoring plus flexible I/O routing

Monitoring your recording is easy with the Audiophile 192's zero-latency hardware input monitoring support. The separate balanced 1/4" TRS monitor outputs can be routed to a mixer or powered speakers, whichever you need in your studio. In addition, input and output routing can be controlled via included software to provide maximum flexibility for your recording setup. And the S/PDIF digital I/O can be routed to and from external effects processors to give you even more sound shaping options."

Link to comment
Share on other sites

Delta 44 este un design vechi, cel mai vechi din seria Delta. Nu are iesire si intrare MIDI iar conexiunile audio nu sint balansate. Lipsesc si conexiunile digitale.

In schimb, Audiophile 192 are toate aceste chestiuni, fiind in plus dotata cu convertoare analog/digital/analog excelente, de noua generatie. Dupa cum a citat si Michel, Audiophile 192 are o iesire analogica suplimentara, dedicata, hardwired la intrari, pentru monitorizarea in timp real a intrarilor, ce permite eliminarea latentelor cind monitorizezi materialul audio pe care il inregistrezi in computer - voce, chitara. Anyway, la sistemele actuale, latenta audio minima a computerului devine atit de mica incit monitorizarea prin software (si nu prin iesire de monitorizare hardwired dedicata) este o solutie la fel de viabila precum cea hardware de latenta zero. Deci, this is not a real concern. Cum nu este nici SCMS (Serial Copy Management System), care este o metoda deja veche de protejare la copiere a materialului audio digital. Folosirea optiunii SCMS iti permite sa dezactivezi aceasta protectie, pt a putea face copii 1:1 ale materialului audio digital protejat. Totusi, este foarte putin probabil sa ai nevoie de aceasta optiune, exista multe mijloace software de copiere mai utile decit copierea prin intrarea digitala S/PDIF

Deci, Audiophile 192 all the way.

Link to comment
Share on other sites

DX4 aici (si la MMG, daca nu gresesc). Foarte cinstite. Daca/Cand le iei, verifica tweeter-ul sa fie in stare buna, eu am avut surpriza ca pelicula de plastic ce-la copera sa fie infundata in interior (greseala mea ca n-am verificat). Suna la fel de bine ambele boxe, oricum (sau eu nu pot discerne) - deci probabil nu a fost afectat tweeter-ul in sine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.