www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[bass]ibanez Trb100


Guest alex chirila
 Share

Recommended Posts

Guest alex chirila

Salutari!

 

Cred ca nu v-am spus pana acum ce bucuros sunt ca exista aceasta rubrica de recenzii :D. Acestea fiind zise, azi postez comentariu referitor la chitara mea bass Ibanez TRB100.

 

post-6224-1224140758_thumb.jpg

 

Model: Ibanez TRB100 fabricat in 1995.

 

Pret: La momentul respectiv (2002) - 250 de EURO. Nu l-am luat nou si nici second nu pot sa ii zic deoarece cred ca am fost al 3-lea sau al 4-lea proprietar (si ... ultimul).

 

Caracteristici: 1 Doza J, 1 Doza P, pasive, 1 pot. Ton, 2 pot. Volum (unul pt. fiecare doza), 22 de taste

 

Feel: Bass-ul suna foarte bine :). E foarte confortabil (usor si bine balansat) si poti sa scoti o gramada de tonuri din el. Grif numai bun - mai subtirel dar nici cat sa nu iti dai seama ca e acolo (C-shaped).Corp bine echilibrat, decupaturi fix unde trebuie. In general folosesc pe el corzi D'Addario EPS220 de 40-60-75-95 (super light).

 

Sound: Puteti sa ascultati aici 2 mel inregistrate cu el. Sunt din concertul de la Callatis 2006:

 

Callatis 2006 - Si joaca

Callatis 2006 - Fata verde (cover Phoenix)

 

Mai am cateva melodii de la StudentFest Timisoara 2008 pe care o sa le postez dar mai tarziu.

 

Bune/Rele: Bune ar fi (deci tot ce trebuie sa fie un instrument misto ;)): Sunet, Confort si nu in ultimul rand DURABILITATE - chestia asta e bestie cand vine vorba de asa ceva. Si-a luat o gramada de lovituri si cazaturi prin cantari si nu are nimic. E construita ca un TANC.

Mai putin bune ... trebuie sa ajustezi un pic grifu daca pui corzi groase .. e destul de sensibil la schimbari de tensiune. Dar .. oricum nu cant cu corzi groase :D. Inca o chestie .. dupa 15 ani au cam lasat-o potentiometrele. ;)

 

Si .. ce sa va mai zic ..
:P .. un instrument foarte, foarte, foarte, n x foarte .. fain. Am vazut ca era si un anunt pe forum referitor la o vanzare de bass exact ca asta(numai ca era culoare NAT.) la vreo 230 de euro ... pacat(pt cel ce-l vinde ca se desparte de el - si i-am si zis asta). Este un instrument pe care sa-l ai pt. totdeauna.

 

Nota: Va dati seama ca .. 10 :)

 

PS:

1. Next review: my SR506 - Ibanez bass .. dar asta mai incolo putin.

2. Pret mare NU este intotdeauna = Instrument Bun (si invers)

 

Cheers si numai bune! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.