www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Care Este Diferenta?!


Guest black3eman
 Share

Recommended Posts

Guest black3eman

Dudes... care e diferenta dintre un Fender Made in Mehico si un Fender U.S.A.?! (in afara de diferenta de pret)... cu ce e mai bun ala din state mancal-ar mama?!

Link to comment
Share on other sites

E foarte adevarat ce a zis Bassmann. Nu o fi o regula, dar in general la bassurile US este un control de calitate mai riguros, se folosesc lemne mai bune, finish-urile sunt mai atent facute, dar mai ales calitatea componentelor e mult mai mare. Pe mehicanele din zilele noastre, hardware-ul este muci, finishul ordinar si lemnele sa zicem ordinare. Cu toate astea, anumite exemplare chiar suna, iar la banii lor pot sa zic ca sunt foarte ok. Trebuie sa sti sa le alegi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

pai... eu as avea de ales intre un fender standard jazz bass (care e made in mehico... nici nu mentioneaza aia de pe site) si un fender highway one precision bass. cele 2 modele:

 

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=265

http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=269

 

tresa'mi mai strang eu ceva banutzi sa-mi iau highway-ul... si la alocatia mea... cam greu... na... nu stiu :)) tough choice!

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

bineinteles... m-am interesat de pe ici pe colo si tot nu am inteles care-i diferenta dintre un jazz bass si un precision... like what?! venea fiecare cu varianta lui subiectiva ca : "precision-ul e mai bun!" "ba nu dude! ca JB e mai tare!" si tot asa... nu m-am lamurit... dar cred ca voi merge si eu pana la urma pe varianta highway... bine... ca e made in usa and bla bla... dar tresa mai strang vreo 7 milioane... si cine stie... pana pe la craciun... daca e milostiv Moshu' ... poate imi pune ceva sub brad... :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am constatat o treaba la doua chitare (nu basuri, da era vb de diferente de calitate):

un strat crafted in japan(la calitate poate chiar mai buna decat unele usa) facut in 2002, cantata de i-au sarit capacele, care acum are nevoie de retastare

si un strat mexican din 2003 cantat mult mai putin, aproape ocazional, care tot acum are nevoie de retastare, diferenta de "timp de utilizare" intre cele doua fiind enorma.

si asta e probabil doar una dintre diferentele de calitate

 

In alta ordine de idei, merita sa te uiti si la un bas fender "crafted in japan". Si-a luat un prieten de pe ebay cu 450 usd unul folosit in mint condition si suna de te caci pe tine.

Link to comment
Share on other sites

un strat crafted in japan(la calitate poate chiar mai buna decat unele usa) facut in 2002, cantata de i-au sarit capacele, care acum are nevoie de retastare

si un strat mexican din 2003 cantat mult mai putin, aproape ocazional, care tot acum are nevoie de retastare, diferenta de "timp de utilizare" intre cele doua fiind enorma.

si asta e probabil doar una dintre diferentele de calitate

aici nu e vorba de calitatea tastelor ci de aliajul (materialul) din care au fost facute

spre exemplu daca se foloseste un material antifrictiune, bronz de pilda, acestea rezista mai mult timp la uzura cauzata de corzi

cuprul e mai moale, zincul la fel...depinde cu ce se aliaza

Link to comment
Share on other sites

Aliajul clasic de taste este nichel cu argint. De aici incolom, calitatea conteaza :)

 

Revenind la subiect, legat de Fenderele japoneze pot sa zic ca sunt extraordinare, insa foarte greu de pus mana pe asa ceva avand in vedere ca majoritatea modelelor sunt ptr piata locala si e un pic mai greu cu adusul ( nu ca nu s-ar putea ). Cred ca omul voia ceva nou din magazin, care sa-l poata proba inainte :)

Link to comment
Share on other sites

aici nu e vorba de calitatea tastelor ci de aliajul (materialul) din care au fost facute

spre exemplu daca se foloseste un material antifrictiune, bronz de pilda, acestea rezista mai mult timp la uzura cauzata de corzi

cuprul e mai moale, zincul la fel...depinde cu ce se aliaza

 

pai da, deci aliaj naspa= taste naspa. un lucru facut din material prost este de calitate proasta, sau nu?

Daca fenderul mexican in cauza ar fi fost cantat cat a fost cantat cel japonez, tastele alea ar fi fost gata in 2-3 ani si nu mi se pare normal. aliaju pu¬ii...

Link to comment
Share on other sites

pai da, deci aliaj naspa= taste naspa. un lucru facut din material prost este de calitate proasta, sau nu?

corect spus e aliaj din materiale nepotrivite, daca un metal e mai moale, nu inseamna ca e si prost. nu e potrivit pt destinatia respectiva.

si calitatea tastelor se reflecta in materialele folosite si nu calitatea lor

Link to comment
Share on other sites

corect spus e aliaj din materiale nepotrivite, daca un metal e mai moale, nu inseamna ca e si prost. nu e potrivit pt destinatia respectiva.

si calitatea tastelor se reflecta in materialele folosite si nu calitatea lor

 

Daca folosesti fecale in loc de ciocolata intro amandina, intr-adevar fecalele nu sunt un material prost, sunt bune ca si ingrasamant natural, doar ca sunt nepotrivite pt prajituri; dar cu toate astea amandina va avea un gust naspa. Cam asa sta treaba si cu tastele...

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

interesanta teoria "amandinei" :)) well... daca as fi dintr-un oras mai mare si ar fi un guitarshop prin zona cred ca eram acolo 25/24 ... dar cum sunt in middle of nowhere... nu prea am sanse... asa ca tot ce pot face e sa-mi comand un bass... si cred ca voi merge pe highway :) daca tot imi iau ceva... sa-mi iau sa ma tina... si sunt sigur ca acele 7 milioane in plus care trebuie sa le strang merita efortul... m-am saturat de scandura mea veche... de vandut nu am cum... daca scot 500 de mii pe ea is tare... so... thanks a lot guys for helping! :)

Link to comment
Share on other sites

Pai, in esenta, din ce ai explicat tu, am inteles ca vrei sa fii filosof si ca nu prea iti iese :)

eh, cand faci 6 ore pe saptamana de studiul materialelor chestia asta cu esecul in filosofie nu stiu daca mai are vreun sens...

banuiesc ca pe tine nu te preocupa si alte chestii decat ca gibson e tare, grifu` e misto, dozele suna, nush ce au inauntru da` suna si amandinele sa aiba cac...coolwhip

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

eh, cand faci 6 ore pe saptamana de studiul materialelor chestia asta cu esecul in filosofie nu stiu daca mai are vreun sens...

banuiesc ca pe tine nu te preocupa si alte chestii decat ca gibson e tare, grifu` e misto, dozele suna, nush ce au inauntru da` suna si amandinele sa aiba cac...coolwhip

 

pana la urma e Romanian Guitarist Community, sau vrei sa-ti arat cum intocmeste un magazin de instrumente nota de receptie pe chitarele care ajung pe raft sau in ce cont le inregistreaza? Putem face un schimb de experienta...eu te invat contabilitate, tu nu stiu ce ma poti invata, ca judecand dupa varsta abia ai inceput anul intai sau doi. Poate revenim asupra schimbului de experienta cand o sa ai si tu o meserie pe care s-o stapanesti.

 

Poate prin anii urmatori te invata aia ca nu faci armatura pt beton din aluminiu, ce din otel, la fel cum nu faci taste din cupru, ce din aliaj nichel si argint.

Poate te invata si ca fiecare material, in functie de proprietatile sale fizico-chimice poate fi solutia perfecta pentru anumite aplicatii si inutilizabil pentru altele.

Calitatea unui produs rezida in principiu in doua componente: materia prima si manopera/procedeul de fabricatie, care trebuie sa fie deopotriva calitative si corespunzatoare pentru ca acel produs sa fie calitativ.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

imi retrag tot ce-am spus mai sus

se pare ca profesorii de la liceu nu mi-au explicat cum trebuie in toti cei 4 ani de parca m-as fi dus de la liceul agricol la facultatea de medicina (ca nuca-n perete)

tu chiar crezi ca abia de-acu 2 saptamani am aflat de materialele astea?

da` na, tu ai experienta in economie, stii sa numeri bani, vad ca stii ca si armaturile de beton se fac din aluminiu, winmentor v-au invatat acolo?

iti reamintesc ca in primele posturi iti vorbeam la modul general despre duritatea materialelor si cuprul este unul moale.

 

uite ce e, propun sa incheiem discutia asta acum, daca vrei sa raspunzi la postul asta si sa ma coplesesti cu experienta ta bine, eu n-am s-o mai fac.

Link to comment
Share on other sites

imi retrag tot ce-am spus mai sus

se pare ca profesorii de la liceu nu mi-au explicat cum trebuie in toti cei 4 ani de parca m-as fi dus de la liceul agricol la facultatea de medicina (ca nuca-n perete)

tu chiar crezi ca abia de-acu 2 saptamani am aflat de materialele astea?

da` na, tu ai experienta in economie, stii sa numeri bani, vad ca stii ca si armaturile de beton se fac din aluminiu, winmentor v-au invatat acolo?

iti reamintesc ca in primele posturi iti vorbeam la modul general despre duritatea materialelor si cuprul este unul moale.

 

uite ce e, propun sa incheiem discutia asta acum, daca vrei sa raspunzi la postul asta si sa ma coplesesti cu experienta ta bine, eu n-am s-o mai fac.

 

De acord :)

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

GUYS GUYS GUYS!!!! aaa.... ce parere aveti despre unealta asta?! i mean... 24 jumbo, doze emg HZ, gatul e din rosewood si walnut :| sounds kinda cool... daca ati cantat vreunul postati aici va rog... :) is curios daca se merita banii :).

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1142

 

Ce ziceti... se merita? sau mai bag niste banuti si ma bag pe un ibanez... gen: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1034

 

:)

Link to comment
Share on other sites

GUYS GUYS GUYS!!!! aaa.... ce parere aveti despre unealta asta?! i mean... 24 jumbo, doze emg HZ, gatul e din rosewood si walnut :| sounds kinda cool... daca ati cantat vreunul postati aici va rog... :) is curios daca se merita banii :) .

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1142

Care bani? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

incearca tptusi sa probezi ce cumperi

 

nu te cunoastem de model iti place mai mult precision sau jazz

 

precision - rock prezent pleznitor

jazz - se ascunde frumos contuat cald si alte tampenii

u trebuie sa alegi asta

personal prefer jazz acum depinde de tine :)

 

 

mult noroc in alegerea bassului potrivit pt tine si poti sa mai strangi si sa il iei personal in vacanta de iarna daca spui ca atunci ai bani ca sa iti cumperi

cel mai bine e sa probezi lasa youtube si alte siteuri. apoi sa nu ai regrete ca 20 de mil nu se fac peste noapte ...

 

p.s. fender highwayone are si model jazz nu sunt doar precision

 

sau poti incerca un custom la grosmann iei legatura cu tipul si discutati pe la banii pe care vrei sa ii paltesti pe instrument. (sa nu te sperii de el si tot ce spun astia pe forum doar incearca si nu ai sa regreti)

nu trebuie neaparat sa scrie fender pe neck ca sa sune bine, eu sunt fan ESP si am ibanez ma doare undeva vreau su eu o chitara custom dar no money...

succes.

Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

GUYS GUYS GUYS!!!! aaa.... ce parere aveti despre unealta asta?! i mean... 24 jumbo, doze emg HZ, gatul e din rosewood si walnut :| sounds kinda cool... daca ati cantat vreunul postati aici va rog... :) is curios daca se merita banii :).

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1142

 

Ce ziceti... se merita? sau mai bag niste banuti si ma bag pe un ibanez... gen: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1034

 

:)

ma, ibanezu ala e bestial, are un grif superb (la fel ca la SR, din wenge 3 bucati si 2 de bubinga intre ele) cu finisaj in ulei, nu lacuit, ai sa vezi ca pe grifurile lacuite cand transpiri e un chin sa canti (nu e chin, dar pt mine e incomod).

eu am SR, bine, nu cu 4 dar ca simtire la mana e foarte placut.

un bas cu o constructie buna, griful bine "ancorat" de corp, lemne si electronica bune, cu un sunet bun si pretabil pt o vasta gama de genuri muzicale.

Link to comment
Share on other sites

Hmmmzzz...nu-s expert in Fender, dar am cantat ani de zile pe un Jazz MIM. Bass-ul pe care l-am avut eu si-a facut treaba cu brio; a fost un salt foarte mare fata de ce foloseam anterior (un Ural rusesc); in acelasi timp insa, nu era ceva iesit din comun. In opinia mea, in ultimii ani in cazul Fender se plateste mai mult numele (sau mai bine spus renumele), decat calitatea in sine. Instrumentele de la ei au cam ajuns loterie, poti avea surpriza de a da peste destule "gherle" (ceea ce dupa mine nu este normal pentru o firma atat de cunoscuta si cu resurse atat de mari precum Fender). Diferenta intre MIM, MIJ si MIA se simte in calitatea lucrului (in special controlul calitatii) si a componentelor folosite (mai ales lemn si hardware). Cei care au putut testa toate variantele afirma ca se simte o diferenta clara - nu pot decat sa-i cred pe cuvant, eu neavand o asemenea ocazie (ca deh, traiesc in Romanika). Pentru informatii detaliate de la posesori de Fender (de toate categoriile) puteti accesa forumul TalkBass ( http://www.talkbass.com/ ), unde brandul Fender este foarte popular si puteti discuta cu oameni care au si canta in mod curent pe asa ceva.

 

Cat despre celelalte modele de bass luate in discutie:

 

1. Schecter - in opinia mea arata bine mai toate modelele ca si design, dar sunetul lasa de cele mai multe ori de dorit. Eu unul ma feresc cat pot de dozele EMG HZ, pentru ca fiecare bass care mi-a cazut in mana echipat cu asa ceva avea un ton steril. Poate un Stiletto Studio...dar sunt optiuni mai bune la banii aia.

 

2. Ibanez EDB550 - este un bass care cam trece "under the radar", fiind eclipsat de succesul SR-ului 500 (de altfel si linia Ergodyne este cam neglijata la capitolul diversitate de catre Ibanez...nu stiu sincer de ce linia asta nu prea s-a bucurat de succes, ca design instrumentele sunt belea), dar credeti-ma pe cuvant ca este un bass extrem de bun! In primul rand, are grif-ul identic cu SR500 (adica wenge & bubinga - o optiune pe care si la Warwick o gasesti astazi mai greu), extrem de rapid si comod. Tonul este cald si balansat, cu multe armonice si medii pronuntate. Poate suna agresiv cu niste corzi Elixir, sau foarte "woody" cu un set de DR-uri. Am avut si SR500 si EDB-uri...si sincer prefer EDB-urile (se simt bine & comod per total si suna mai bine in mix).

Daca vrei un asemenea bass, poti accesa sectiunea de vanzari, am unul disponibill un pret foarte atractiv (este in stare perfecta). Singurul minus al acestui model IMO este finish-ul, care se poate "ciupi" (sau zgaria) foarte usor. In rest, este un instrument solid.

Link to comment
Share on other sites

Guest black3eman

tarziu.... daca ziceai mai devreme combinam noi ceva... asa mi-am dat comanda de un Ibanez sr 500 si maine mi-o ajuns acasa :) . am inteles ca la pretul pe care il are se meritaachizitionat... de-abia astept sa ma joc cu el! de-acu am sa ma uit dupa o statie accesibila... si sa fac rost de niste bani pentru ea :) va multumesc tuturor care a-ti postat pe topic :D mi-ati fost de un mare ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.