www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voce Bariton-tenor


Morgred
 Share

Recommended Posts

Guest Sir_Johnny25

Take your chances Morgred ...oricum un prof iti poate distruge intr-un fel vocea naturala. Ma gandesc daca am mai fi avut un Metal God{Rob Halford} daca ar fi luat lectii de canto si toti ceilalti care canta dupa ureche cum ar fi Mick jagger,Brian Johnson,Cristi Minculescu ,Ronnie James Dio,Ozzy Osbourne....chiar si Freddie Mercury.

 

Ai grija cu falsetto...poate afecta vocea rau,daca fortezi ,daca nu ai volum si simti ca tre sa strigi nu continua{ca sa antrenezi falsetto canta note joase si apoi incearca tot mai sus} ...in rest nu te poate afecta cu nimic vocea de piept atat timp cat nu urli sau si daca urli ai grija sa ai acelasi ton ,adica sa nu-ti devina vocea ragusita ...gen brian johnson si joe cocker{lor asa le e vocea naturala}.

 

P.S:Astepta sfaturile si replica lu' HIX :)

Edited by Sir_Johnny25
Link to comment
Share on other sites

Eh hai zau asa ca Joe Cocker si Bryan Adams nu suna ragusit ca-s ei ragusiti ca altfel n-ar mai putea canta. Au o tehnica anume. Cristi Minculescu e vocal mare cand o sa-mi creasca mie par albastru in cap( poti sa zici dintr-o rasuflare supermegaextraNAZAL ??). Din toata lista de acolo singurul care suna OK e Mercury. Vezi ca daca te obisnuiesti sa treci in falsetto peste F# nu o sa mai dai note peste F# in full voice in viata ta. Chestiile astea odata invatate prost nu prea se mai dezvata. Acum astept sa-mi zici cum ca Freddie Mercury are 4 octave cum am mai vazut scris pe wikipedia & shit si ca e bariton ( la fel sustine sursa wikipedia) cand el e tenor toata ziua. Ia aici vocali mari :

. Tre sa plec sa vad Aida...! Ma intorc si poate mai zic o vorba-doua.
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa ai grija cum vorbesti. Ce mixt cap si falsetto bai gogule ? Macar stii sa intri pe "cap"(sa treci de pasaj ca asta e) cu vocea dupa F-F#4? Fac pariu ca la F4-F#4 ti se rupe ori intri in falsetto ( la asta ma refeream mai sus).

Nu stiu de ma chinui sa mai explic. Invatati voi dupa ureche ca sunteti destepti. Majoritatea cantaretilor de usoara(tenori) intra peste F#4 in falsetto. De ce ? Pai e usor. Si daca canta pe cap nu e suficient. Trebuie sa stii sa deschizi in interior ca altfel suni ca o fetita si te si rupi in 2 in timp(oricum asa suna majoritatea usorilor). Trebuie sa deschizi in sus(asta e senzatia) si nu pe lat, sau prea mult pe lung. Trebuie sa te deschizi rotund. Se canta pe senzatii nu pe ce auzi. Auzul il folosesti doar ca sa fii pe ton. Full chest(lol) pana in F4 duce orice tenorel bai gogule.

 

Sir Johnny nu poti sa ajungi la vocea naturala fara un profesor sa te ajute sa te regasesti. Un profesor iti va putea spune ce gresesti! Gen : nu sustii, deschizi prea mult la exterior, nu acoperi, ai radacina limbii bagata prea in spate, nu deschizi in interior suficient, sunetul se proiecteaza prea in spate etc etc. Invatatul dupa lectii online si audio e fix vax. Acum na, fiecare are alte teluri. Eu nu stiu decat un singur fel de rezonanta corecta : REZONATOR. Nu piept, nu cap. Tot timpul trebuie sa se duca in zona aia si sa fie legate pieptul, capul si sustinerea( nu din gat). Cam orice tenor are capacitatile FIZICE de a lua C5. Restul tine de tehnica si astfel avem doar o mana de tenori care pot da un C5 BUN ( nu chinuit, nu fortat, nu subtire ca o fetita). http://www.youtube.com/watch?v=dHv_lZK0y2A...feature=related Asa suna un C5 bun(de fapt mai multi C5 buni ) . Cantatul trebuie sa fie usor, fara dureri, fara oboseala prea multa.(daca este facut bine).

 

Wow Ozzy si Dio self-taught ( du-te si la niste lectii de engleza ca nu prea le nimeresti )!!??? =)) Nu e evident? Ce mi-e Ozzy, ce mi-e Minculescu! Tot fix in nas sunetul si oribil( vorbind strict tehnic). Ii pot asculta cu placere pe amandoi dar asta nu inseamna ca sunt vreun apogeu al cantatului corect. De Dio nu mai zic nimic. Bafta !

 

 

Am uitat sa spun ca fara sa-ti rezoneze unde trebuie sunetul atunci cand canti, o sa fii fals din pozitie( si nu prea ai ce sa faci :)) ).

 

- Uite asta cantat sanatos. La 70 de ani omul mai da contra-Do-uri......(intradevar nu ca-n tinerete dar na) Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

nu intentionam sa jignesc si stiu f bine engleza im mai scapa unele chestii. dar din cat miati spus voi am inteles ca ordinea e voce: de piept, mixta cap si falsetoo. cam asta am dedus si din siteul ala cu vocali pe care mi lati aratat.... sa inteleg ca o sa urmeze o nota de passagio dupa care is in falsetto? atunci mai zicetimi odata cum ii cu vocea mixta.

Edited by Morgred
Link to comment
Share on other sites

Astia-s cam termeni aiurea. Vocea nu rezoneaza doar in cap sau doar in piept. E cam tot timpul un fel de mixt. Ideea e sa faci loc vocii cand urci. Asta o faci deschizand IN SUS gura asemanator cascatului(ideea e sa deschizi mai mult in interior decat la exterior ca sunetul sa aiba loc insa sa ramana concentrat). De asemenea tot timpul trebuie sa sustii. Se respira CAT MAI JOS. Trebuie sa te umfli ca un cimpoi cand respiri, uniform. Diafragma se lasa in jos si comprima cavitatea abdominala astfel incat pare ca ai trage aerul direct in abdomen. Trrebuie sa constientizezi uniform cum se umfla "cimpoiul". Sustinerea se face in mare tinand inapoi aerul ca acesta sa nu iasa afara prea violent. Cel mai simplu te poata invata un prof asta. E destul de greu sa constientizezi totul singur. Bafta !

Edited by Hix
Link to comment
Share on other sites

Guest Sir_Johnny25

Hix ,io-s tare curios , ce parere ai de KLaus Meine{solist Scorpions},mai ales in melodiile "When the Smoke is going down,Still Loving You"...nu mi se pare ca si-a lasat vreun prof de canto amprenta asupra vocii lui...pur si simplu trece natural pe cap si tehnica de opera cu siguranta i-ar fi "belit" tonu ala incredibil.

 

Oricum ,Morgred nu cred ca a facut topicu asta ca sa invete sa cante opera perfect.

 

Opera nu mi se pare ca ofera libertate unui cantaret....dupa asimilarea tehnicilor de opera PARCA "toti" "operisti" suna la fel.,iar pt cineva care nu prea asculta opera "toti" suna identic mai ales pe notele inalte.... :)

Link to comment
Share on other sites

no io ii dau dreptate lui johnny, adica nu ii "dau dreptate" dar el credca o inteles cam ce vreau. nu vreau sa sun ca un operist. vreau sa sun bine in stilu meu.

Tony Kakko, Marco Hietala,Joacim Cans,Eric Adams sunt niste modele(a nu se interpreta ca vreau sa ii copiez, vreau sa fiu de calibrul lor in stilul meu)vocale de baza pe care as vrea sale urmez.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.