www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Voce Bariton-tenor


Morgred
 Share

Recommended Posts

Blitz nu tenorii erau castrati, ci erau castrati sopranistii ca sa devina contra-tenori. Tenorii nu au fost niciodata castrati. In alta ordine de idei ....Nu exista bariton-tenor lol. Ce-i ala? Poate esti un tenor dramatic sau helden. Ce ambitus ai ? Daca sub C3 deja ti-e greu sa cobori esti tenor toata ziua.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir_Johnny25

Bariton-tenor inseamna Baritenor si ar fi un bariton cu aceeasi rezonanta ca si un tenor pe notele inalte... In fine ,fara pregatire si antrenament ,adica daca nu canti mult si nu faci exercitii vreo 3-4 luni nu se poate determina exact tipul vocii.+conteaza si varsta.

F2-F4 e arie de bariton dar nu inseamna ca esti...trebuia sa-ti gaseti nota de pasagiu ...

Range-ul se poate mari prin tot felu de exercitii care au sau nu rezultate in functie de individ=>tre sa faci ce se potriveste vocii tale.

Edited by Sir_Johnny25
Link to comment
Share on other sites

Guest Sir_Johnny25
pai vocea mea are forta. pana la F4 ala cant faorte puternic. si asa imi place. dasca ma staduiesc ajung si pana pe G#4 da ii cam indoielnic. credca nu cant deloc cu voce de cap... cam asta ii caracteristica vocii mele.

 

 

No pai daca nu canti pe cap si chiar atingi sigur F4 pe piept atunci esti clar TENOR.Probabil pasagiu e G4 dar tre sa inveti sa treci pe cap...si e cam greu daca nu ai reusit inca natural. Trebe prof de canto :) . In falsetto poti canta ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir_Johnny25
cum ii falsetto? dami niste explicatii mai de badea ion (mentionez ca am citit cam tot de la sticky de pe aici )

 

epsylon fii mai explicit nu prea inteleg ce vrei sa zici.

 

 

Se pare ca nu asculti Queen... Asculta QUEEN CU FREDDIE MERCURY melodia "Exercises in free love" si "Don't Try So Hard" care sunt cantate aproape integral in falsetto si apoi mergi pe site-u asta www.f-mercury.com.ar si vezi ca este o sectiune cu cele mai inalte si joase note in registrele chest voice ,head voice si falsetto. Falsetto e cand vorbesti subtire sau cand razi...e un registru inalt si nu-s folosite corzile vocale integral... invata de la MAESTRU

FREDDIE MERCURY THE GREATEST SINGER OF ALL TIMES.... :)http://www.youtube.com/watch?v=g9s_62w9DXI Edited by Sir_Johnny25
Link to comment
Share on other sites

Guest Sir_Johnny25
nu am facut postul acesta pt a afla voi ce voce am pt ca vad ca asta am filozofat de de ce am intrebat nu am primit nici cea mai mica idee asa ca impingetiva, imaginativa ca e un post nou : CE TREBUIE SA FAC SA IMI EXTIND RANGE-UL VOCII?

 

 

sa canti in falsetto sau voce de cap {ce e mai greu}.Vocea de piept nu ti-o poti extinde decat in sus si F4 e limita chiar si pt tenori....

Link to comment
Share on other sites

asa deci. imi zicea ceva un prieten de F4 ca limita dupa care intra eventual mixta da am vrut sa ma conving.

profesori nu sant si pe net? ca si la chitara lectii and stuff?

 

cumva falsettoul asta nelucrat la inceput suna foarte si volumul se capata cu exercitiu?

Edited by Morgred
Link to comment
Share on other sites

Guest Sir_Johnny25
Am inteles aiurea ...... Pt. extinderea ambitusului iti trebuie tehnica. Ca sa ai tehnica trebuie sa lucrezi cu un profesor bun, nu poti invata asa dupa ureche :) .

 

 

Ba se poate invata si 'dupa ureche' daca 'intrii pe cap natural' ....ca doar primii cantareti din lume{care o fi fost aia si au INITIAT... sa zicem un anumit stil de a canta} N-AU AVUT NICI UN PROF....

Link to comment
Share on other sites

dupa ureche dupa neureche sant chestii care cand vreau imi ies cand nu nu, se poate sa fi rezonat bine si in vocea de cap, pur si simplu am nimerit.

 

Hammerfall si Sonata Arctica au tenori nu? care canta de obicei piept si mixt nu? cam stilu ala vreau sal abordez sa pot atinge si io performantele alea a nu se intelege ca vreau sal copiez sau sa sun ca tony kakko de exemplu

Link to comment
Share on other sites

Guest Sir_Johnny25
Ok....tie sa-ti dea in cap dupa ce se rupe in 15 :) . Primii cantareti din lume nu urcau peste F4 :) . Majoritatea chestiilor care se cantau la inceput aveau intindere extrem de mica :) . Simultan cu evolutia tehnicii vocale au aparut piese mai dificile :D .

 

 

 

Io nu inteleg ce vorbesti .... ce legatura are chestia ce-ai scris-o cu 'profii de canto' ? Vrei sa zici ca cantaretii care au cantat prima data peste F4 au avut prof care sa-i invete cum s-o faca sau ce ?

Edited by Sir_Johnny25
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.