www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pozitia Degetelor


mosenache
 Share

Recommended Posts

M-am gandit ca inca o intrebare stupida nu strica. Am o problema cu pozitia degetului mic de la mana stanga, la modul ca atunci cand iau un acord, degetul mic are tendinta (uneori impotriva vointei mele) sa stea in sus si nu spre grif ca cele 3 degete ramase :). Problema e ca ma cam doare mana din cauza asta si nu as vrea sa ma afecteze pe viitor. Daca e neaparata nevoie as incerca sa ma dezvat.

Link to comment
Share on other sites

,,inca o intrebare stupida"

deocamdata e prima...vad ca e primul tau post :)

 

Legat de degetul tau...e o reactie fireasca care o sa se rezolve in timp,ii dai prea multa atentie si de aici tu ai creat o problema.Deaia e bine sa te duci la un profesor ca el iti zice ce e bine si ce nu,daca e normal sau nu sa te doara sa iti sboare degetele,sa iti cada mainile ,etc :)

 

Inca ceva: Profesor inteleg o persoana cu experienta nu cineva care canta de un an si vrea sa faca niste bani :)

Link to comment
Share on other sites

Daca faci exercitiul asta in fiecare zi pt macar 2-3 saptamani vei scapa de problema ta MAI MULT decat garantat (pe mine m-a ajutat foarte foarte mult) (ajuta atat la acorduri cat si la game etc.)... Dar sa stii ca nu e chiar asa de usor precum pare... necesita o concentrare marita (eu nu pot sa'l fac mai mult de 7 min , simt ca turbez). Scopul nu este viteza ci acuratetea si miscarea cat mai redusa a degetelor. Dupa ce te vei chinui cateva saptamani cu exercitiul asta iti garantez ca nu iti vei mai permite :) sa tii degetele in sus.

 

http://www.justinguitar.com/en/TE-004-MinimumMovement.php

 

 

LE: sper sa stii engleza :-??

 

LLE : merge si cu chromatic scale. (1-2-3-4 pe fiecare coarda)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

hehe...eu mi-am rupt degetul mic de la mana stanga cand eram mic si nu m-am dus la doctor, iar acum nu il pot strange, il pot doar misca in sus si in jos si ma pricep la chitara si asa :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsul promt. Cand m-am referit la "inca" o intrebare stupida nu ma gandeam neaparat la mine. Ca sunt multi incepaciosi. Oricum din rapsunsurile date vad ca nu e doar problema a mea si ca mai am pana sa ma gandesc sa o rezolv. Eu am de-abia am o saptamana de cand stau serios in spatele chitarii. De-abia am invatat 8 acorduri. Sa invat sa le schimb intre ele repede si dupa aia ...

Mersi de pontu' cu justinguitar.com. De fapt de acolo invat sa cand la chitara da nu descoperisem video-ul asta.

 

Multam fain inca o data si revin cu prima ocazie.

 

later edit: apropo de justinguitar.com; daca ati intrat intamplator pe site ce parere aveti. Are omu ce invata de acolo? Mie mi se pare super, da poate is prea profan ca sa imi dau cu parerea.

 

Si am mai vazut pe un alt thread ca spunea cineva (nu mai retin numele) ca nu poti face mare branza daca inveti de unul singur. Is that true? Pentru ca sincer programul meu de munca e criminal si inca nu am gasit un profesor care sa fie treaz pe la 12-1 noapte.

Edited by mosenache
Link to comment
Share on other sites

iti recomand cu caldura un exercitiu clasic pentru independenta degetelor

 

te duci pe o coarda, incepand din spatiul 5 tias sugera ca incepator pui degetele in pozitia asta 1-spatiul 5, 2 spatiul 6, 3 - spatiul 7, 4- spatiul 8

dupa care faci urmatoarele exercitii apasand degetele pe intervalul ocupat in urmatoarea ordine

 

1 2 3 4 | 2 1 3 4 | 3 1 2 4 | 4 1 2 3

1 2 4 3 | 2 1 4 3 | 3 1 4 2 | 4 1 3 2

1 3 2 4 | 2 3 1 4 | 3 2 1 4 | 4 2 1 3

1 3 4 2 | 2 3 4 1 | 3 2 4 1 | 4 2 3 1

1 4 2 3 | 2 4 1 3 | 3 4 1 2 | 4 3 1 2

1 4 3 2 | 2 4 3 1 | 3 4 2 1 | 4 3 2 1

 

exercitiile respective or sa te ajute acuma cu mica ta problema si foarte mult mai incolo in solistica.

 

il contrazic cu tarie pe ala care o spus ca nu poti face treaba singur. singur am invatat de un an de cand cant si recunosc puteam de doua ori mai bine. depinde cat de persistent esti si de capacitatea proprie de a-ti da un sut in fund ca sa mergi sa exersezi :).

Edited by Morgred
Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
LLE : merge si cu chromatic scale. (1-2-3-4 pe fiecare coarda)

 

 

 

 

" You will need to know your Position 1 major scale. " si asta care e?

 

 

"Si am mai vazut pe un alt thread ca spunea cineva (nu mai retin numele) ca nu poti face mare branza daca inveti de unul singur. Is that true? Pentru ca sincer programul meu de munca e criminal si inca nu am gasit un profesor care sa fie treaz pe la 12-1 noapte."

 

 

Stai mah linistit ca si eu am de dat bacul si eu invat fara profesor si eu stateam (ce-i drept in vacanta) de la 12 pana pe la 3 cu chitara :) . Si merge :). Decat ca e postibil sa iti dezvolti obiceiuri proaste si o sa fie prea tarziu ca sa te mai dezobijnuiesti.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest paul-pantera

la mine problema e degetul mic, il ridic fara sa verau. Primele 3 sunt ok. Probnlma e ca mam obisnuit asa si trebuie sa trag tare sa remediez problema.

 

Este bun exercitiul lui justin? Care l-ati incercat si cat timp pe zi ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo
la mine problema e degetul mic, il ridic fara sa verau. Primele 3 sunt ok. Probnlma e ca mam obisnuit asa si trebuie sa trag tare sa remediez problema.

 

Este bun exercitiul lui justin? Care l-ati incercat si cat timp pe zi ?

 

 

Merge sigur exercitiul lui justin facut pe 1-2-3-4, cam 5-10 minute pe zi. Secretul e ca la inceput sa mergi foarte foarte incet si sa tii degetele aproape de fretboard mereu. Testat de mine. Si eu aveam aceeasi problema, cu degetul miz, "zbura" de fiecare data cand nu mai aveam nevoie de el, dar acum sta cuminte unde vreau eu :) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.