www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Acorduri - totul despre...


Guest Al3x
 Share

Recommended Posts

As dori sa explice cineva, ce sunt acordurile, care sunt acestea, la ce se folosesc...tot ce trebuie invatat despre acorduri.Am gasit pe net multe lectii despre acorduri, dar nu am inteles f. mult din ele, intrucat parca nu aveau cap si coada, era un amalgam de definitii...

 

Poate se gaseste cineva sa faca o lectie despre Acorduri...pentru incepatori.Sunt sigur ca sunt multi utilizatori ai acestui forum care ar fi foarte bucurosi sa afle mai multe despre acest subiect.

Link to comment
Share on other sites

Am dat chiar inainte sa fac topicul, n-am gasit din pacate, mai dau un search si ce gasesc copy-paste aici, sa fie si la indemana altora :)

Link to comment
Share on other sites

Poate i se face cuiva mila de noi, si ne explica pe scurt cum sta treaba cu acordurile, pt. ca(cel putin eu) nu stiu unele definitii nici in romana, daramite in engleza.

Merci :)

Link to comment
Share on other sites

imi aduci aminte de www.justfuckinggoogleit.com :)

 

Chestia e ca eu voiam ceva in romana... nu-i nimic, ma pun pe munca sa fac traducerea...

Link to comment
Share on other sites

Deci am gasit o chestie...

 

CHORD C MAJOR(inteleg ca asta e acordul C major)

 

Cum citesc chestia asta:

x	 0   0
| | | | | |
| | | | | |
| | | | | | 
| | | | | | 
| | | | | |
| | | | | |

Si pe tastiera 1,2 si 3 sunt niste cerculete...am inteles ca 1,2,3 inseamna degetele(1-index,2-mijlociu,3 inelar)

X inseamna ca nu ating deloc coarda, iar 0 inseamna ca o ating dar nu apas pe nici o tasta?

 

Cum se executa acordul C Major?

Asa?

 

-0------------------------------

---1----------------------------

-----0--------------------------

-------2------------------------

---------3----------------------

-------------------------------

 

Trebuie sa cant toate notele una dupa alta sau toate dintr-o singura miscare?

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

o	 -0------------------------------
1	 -1------------------------------
o	 -0------------------------------
2	 -2------------------------------
3	 -3------------------------------
4(o)  -3(0)------------------------------

 

Acesta este acordul C major, open form(are corzi libere).Pe margine ai degetele;poti renunta la tasta 3 pe E gros si sa canti coarda libera, desi unii recomanda sa nu faci asta.E mai dificil la inceput, dar te obisnuiesti pe parcurs.

 

Cum il canti depinde de melodie.Poti canta toate notele dintr-o singura miscare(bataie) sau fiecare pe rand, ciupite(arpegiat).

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Pai dar aia pe care scrie X de ce tu zici sa o cant?

"whereas the "x" means not to play the string at all.I.e mute it, or try not to strike it when you are strumming the chord".

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sorry, my bad.Neatentie.

 

o	 -0------------------------------
1	 -1------------------------------
o	 -0------------------------------
2	 -2------------------------------
3	 -3------------------------------
4(x)  -3(x)------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Pai nu inteleg... de unde si pana unde, ca tre sa apas tasta 3 pe coarda care este cu X? Cum imi dau seama ce tasta trebuie sa apas?

Link to comment
Share on other sites

cum sa sune la fel...daca le canti arpegiat nu suna deloc la fel :)) pe toate deodata nu pot sa le cant...cel putin acum...poate dupa ce mai exersez.

Link to comment
Share on other sites

Pai e putin cam greu sa intelegi, daca esti la inceput de tot, de ce si

010230 si 01023X si 010233 e tot Do major. Ideea e ca acordul asta major se compune din trei note, cum zice fluffyone : Do, Mi, Sol (C, E, G). Atata timp cat tu ciupesti sau executi o bataie peste corzi tinand apasate notele astea ala e Do Major.

0 - E   0 - E	0 - E
1 - C   1 - C	1 - C  
0 - G   0 - G	0 - G
2 - E   2 - E	2 - E
3 - C   3 - C	3 - C
0 - E   0 - G	X - X

 

Ideea e ca, din cate am observat eu, ti se recomanda la inceput varianta aia in care nu atingi MI-ul gros. Asta pentru ca nota cea mai joasa din acord sa fie radacina ( in cazul asta Do ). Asa e si la Amin : teoria zice sai dai 01220x, desi si 012200 e tot Amin, dar asa nu mai e A cea mai joasa nota.

Daca cea mai joasa nota nu e radacina se cheama inversiune sau ceva de genul... sa nu zic vreo prostie.

 

Mai tarziu o sa mai intalnesti si alte forme ale lui C Major. Oriunde poti sa tii pe grif cel putin 3 note C, E,G acolo ai un acord C Maj.

 

3 - G   12 - E
5 - E   13 - C
5 - C   12 - G
5 - G   10 - C
3 - C   X - 
3 - G   X - 

Edited by Ionutz
Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Ma bag si eu in discutie sper cu o intrebare la obiect.Am vazut intr-un clip un nene care avea degetul aratator "imbracat" intr-o "husa metalica" daca pot sa zic asa.Evident tinea un acord cu bare.Dar mi s-a parut interesant pentru ca in acest fel apasa foarte usor toate corzile...ce pot sa zic,degetul e moale,nu e simplu sa apesi corzile fara sa le ai apoi dungate :) In orice caz,chiar daca cu exercitiu degetul se intareste si in paralel se invata si acordurile bine,mi s-a parut o idee salutara asta cu degetul cu chestia aia metalica invelindu-l.Dar...nu am idee cum se cheama,unde gasesc...stie cineva? Este util asa cum pare?Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

tare ca piatra...

 

ce spui tu se cheama bottle neck sau degetar. primul se gaseste la muzica, sus la zapada sau jos la fender si costa cam 50 lei. al doilea se gaseste in trusa bunicii de cusut :)

 

That's cool :) Dar! recunosc ca nu am foarte mult timp sa ma duc la Muzica desi promit ca o sa incerc sa ajung.

Asta pentru a imi spune apoi parerea.Chestia e,daca cineva foloseste : este chiar asa de folositor?Banuiesc ca orice flexibilitate pentru degetul aratator este anulata.Sau poate e dintr-un material care iti permite sa nu canti o piesa numai in bare ? I really dunno. :)

 

In alta ordine de idei,aici am gasit cel mai tare articol despre barre-chords.Adica iti explica negru pe alb in ce forme se prind pe chitara si practic cum poti canta orice acord in the book in acest fel :

 

http://www.ultimate-guitar.com/lessons/cho...rre_chords.html

Edited by Impaler
Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

...si nu te ajuta sa scapi de durerea in degete daca si asta era unul din motivele pt care te interesa... :) ...+ca tre sa incepi sa-ti acordezi chitara in open tuning ca sa sune mai calumea...si dureaza sa te obisnuiesti & shit...

 

Haha,m-ai ghicit,normal ca de durere in degete incercam sa fug.Ma gandeam eu asa ca pui chestia aia,prinzi bine si acordurile,nu te mai dor nici degetele samd.Zici ca nu e asa?Uff...nush,o sa ma duc asa cum am zis la un mom.dat sa ma uit la Muzica.Cel mai bine ma dumiresc daca vad cu ochii mei.Thanxs.

Link to comment
Share on other sites

Guest Impaler

Haha,m-ai ghicit,normal ca de durere in degete incercam sa fug.Ma gandeam eu asa ca pui chestia aia,prinzi bine si acordurile,nu te mai dor nici degetele samd.Zici ca nu e asa?Uff...nush,o sa ma duc asa cum am zis la un mom.dat sa ma uit la Muzica.Cel mai bine ma dumiresc daca vad cu ochii mei.Thanxs.

 

Ohooo,am prins aseara Fa Majoru',chiar daca numai 5-6 secunde pana cand din cauza ca trasesem mana in exterior asa,a inceput sa imi tremure si sa bazaie corzile.Well...chiar nu e asa de greu cum pare.Apoi l-am prins de cateva ori succesiv,mai greu C major in forma cu bare,dar...exersez.Mai grav e ca stau mult sa imi potrivesc degetele.Practice makes perfect,nu?

Link to comment
Share on other sites

Ban him ban him :)

 

Intrebare, la acordul C, dupa ce bun degetele cum trebuie pe grif, lovesc de jos in sus sau de sus in jos? Sau nu conteaza, tot acordul C este?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ban him ban him :)

 

Intrebare, la acordul C, dupa ce bun degetele cum trebuie pe grif, lovesc de jos in sus sau de sus in jos? Sau nu conteaza, tot acordul C este?

ok brazars ... desi sunt un fel de ratzusca cea urata pe aici , o sa incerc sa va lamuresc ...asa cum bine ai observat , skater , normal ca acordurile cu x pe mi 6 sau cu 3 (tot pe mi6 ), nu suna la fel ... :( desi in trecut in armonia moderna ,se considerau identice , nici pomeneala pt ca de fapt nu suna la fel .... :) asadar acum, in urma numeroaselor confuzii , se noteaza C /G ... daca e C , asta inseamna musai sa aiba baza sau radacina sau basul in C ... restul notelor care il compun pot sa apara , insa , in oricare succesiune ... asadar poate sa urmeze G si apoi E samd... important este ca C sa fie la baza ... daca la baza e E se considera ca acordul e in rasturnarea I ( inversiunea , cum a zis impaler parca e in eng ,, inversion zic ei ) ... daca e G in baza e rasturnarea a II a... :) sper ca nu v-am deranjat prea tare ....

 

Depinde pe cine intrebi.

Un folkist iti va spune ca e tot C. Un jazzman probabil ca iti va spune ca e un mi.

fluffy , sorry dar nimeni nu poate zice despre un C ca e un E ... C este alcatuit din CEG iar E din EGB ... sunt un pic diferite , isn't it ?

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Dar de fapt difera foarte putin.

Hai sa analizam, poate n-am inteles eu exact teoria de la acorduri, ca eu sunt bassist.

Un Do panat invers contine Mi Do Sol Mi Do Mi. Corect? Privit ca un acord cu Mi in bas, eu il vad ca pe un Mi cu o terta mica si o sexta mica, care de fapt dpdv al notelor se traduce intr-o rasturnare a lui Do. Dar nu poate fi privit si ca un acord Mi desi intre sol si do e cvarta nu terta?

 

*Postul meu cere si putina lamurire.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.