www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peavey 6505


Guest szekely

Recommended Posts

mai io mam uitat la o gramada de viduri pe youtube si am ramas prost !!!!! cica peavey 6505 are 120 de vati

dar nu mai inteleg nik , aia cantau la 100-120 de vati ca se auzea kalumea distorsul ??? nu era inregistrare direta nicaieri (exista scule sa nu trebuiasca sa dai la max (toti foloseau astfel de scule (dak exista))) deci nu inteleg

peavey 6505 plus chiar are 120 de wati sau are si buton sa schimbe pe 5w sau 15w

plzzzz raspundeti k nu mai inteleg nik :)

Link to comment
Share on other sites

mai io mam uitat la o gramada de viduri pe youtube si am ramas prost !!!!! cica peavey 6505 are 120 de vati

dar nu mai inteleg nik , aia cantau la 100-120 de vati ca se auzea kalumea distorsul ??? nu era inregistrare direta nicaieri (exista scule sa nu trebuiasca sa dai la max (toti foloseau astfel de scule (dak exista))) deci nu inteleg

peavey 6505 plus chiar are 120 de wati sau are si buton sa schimbe pe 5w sau 15w

plzzzz raspundeti k nu mai inteleg nik :)

 

 

eu spun ca intai ar trebui sa inveti sa scrii

Link to comment
Share on other sites

mai io mam uitat la o gramada de viduri pe youtube si am ramas prost !!!!! cica peavey 6505 are 120 de vati

dar nu mai inteleg nik , aia cantau la 100-120 de vati ca se auzea kalumea distorsul ??? nu era inregistrare direta nicaieri (exista scule sa nu trebuiasca sa dai la max (toti foloseau astfel de scule (dak exista))) deci nu inteleg

peavey 6505 plus chiar are 120 de wati sau are si buton sa schimbe pe 5w sau 15w

plzzzz raspundeti k nu mai inteleg nik :)

 

Ca sa iti raspund la intrebare, peavey 6505 sau peavey 6505+ sunt amplificatoare de 120 de watti. NU au butoane care sa reduca puterea la 5w sau 15w.

Link to comment
Share on other sites

Sunt in clasa A/B, nu in clasa A, deci 120w nu inseamna chiar asa de cretin de mult.

 

Bai fratilor, de ce vorbiti daca nu cunoasteti ??

Ce are a face clasa in care opereaza lampile de pe final cu volumul sonor ???

 

Acuma revenind la subiect - exista distors din lampile de putere si distors din lampile din preamp.

Ca sa faci lampile de putere sa distorsioneze, trebuie dat la maxim amp-ul. Ceea ce inseamna un volum infernal (in ciuda a ceea ce cred unii - care probabil au auzit amp-uri pe lampi doar pe internet).

 

Lampile din preamp pot fi facute sa distorsioneze la un volum comfortabil.

Link to comment
Share on other sites

Acuma revenind la subiect - exista distors din lampile de putere si distors din lampile din preamp.

Ca sa faci lampile de putere sa distorsioneze, trebuie dat la maxim amp-ul. Ceea ce inseamna un volum infernal (in ciuda a ceea ce cred unii - care probabil au auzit amp-uri pe lampi doar pe internet).

 

Lampile din preamp pot fi facute sa distorsioneze la un volum comfortabil.

 

Distorsiunea unui amplificator tine si de "headroom"-ul pe care il are respectivul. Adica nu trebuie sa ai un volum infernal ca sa sune bine, cel putin asa se intampla in cazul 6505+ pe care il detin eu.

Ideea este ca trebuie sa ai un echilibru destul de fin intre diversele corectii pe care le ofera un amplificator de chitara. Un volum mare, intr-adevar, da un plus de distorsiune, dar nu foarte multa, acest aspect tine strict de corectia de gain pe care o agreezi la ampul tau si de circuitul acestuia.

Edited by tomy
Link to comment
Share on other sites

Amplificatoarele high gain, cum e si 6505, sint proiectate in asa fel incit distorsul este dat din preamp, nu din power amp. De aia in general se fac si de putere mare, pentru a nu ajunge sa distorsioneze etajul final.

Sunetul mai bun la volum mare e dat de faptul ca difuzoarele lucreaza mai aproape de puterea nominala, introducind si anume distorsiuni care coloreaza sunetul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.