www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Matchless Dc-30


Guitarist
 Share

Recommended Posts

Matchless DC-30 Hand Made in USA , nu stiu din ce an e

e bestial de tare, are un ton excelent.

Are vreo 10 lampi, foloseste difuzoare Celestion 2x12 , 55 Watt

Cel mai bun ton posibil de AMP

O sa va dau mai multe detalii cand o sa il am acasa...

NOTA 10 ****

Pretul la unul nou cam 3000 euro

Totul imi place la el

Edited by Guitarist
Link to comment
Share on other sites

Mie nu mi-a placut NEAM. Chiar pot sa spun ca RAR mi-a displacut ceva asa tare.Foarte sticlos si spart,fara pic de caldura !!!

Evident pastram proportiile,da?nu compar cu Bergenbier Budiera,Valve King,sau tranzistori.

Link to comment
Share on other sites

Am cantat pe un combo Machless (al unui prieten din satu mare). Nu stiu daca merge la blues, dar se potriveste la "rock-ul" modern, actual, cantat acum in USA (se potriveste cu chitara Gretch).

Nu stiu daca e justificat pretul si daca noi, ca romani, ni-l permitem...

 

...am o banuiala vaga ca prietenul de care vorbeam este chiar Guitarist...

daca e asa, astept o confirmare

Link to comment
Share on other sites

Am cantat pe un combo Machless (al unui prieten din satu mare). Nu stiu daca merge la blues, dar se potriveste la "rock-ul" modern, actual, cantat acum in USA (se potriveste cu chitara Gretch).

Nu stiu daca e justificat pretul si daca noi, ca romani, ni-l permitem...

 

...am o banuiala vaga ca prietenul de care vorbeam este chiar Guitarist...

daca e asa, astept o confirmare

 

sunt eu , da :)

Link to comment
Share on other sites

era de asteptat.

mai in gluma mai in serios, mira-m-as sa fie matchless-uri gramada in tara asta unde omu se uita cu jind la un amarat de fender american standard...

 

nu e numai o problema de bani (asta e in primul rand)

dar cred ca nu stim ce inseamna cantatul cu pedale si amp-uri pe lampa

nu realizam cu adevarat diferentele dintre un amp + pedale si un procesor

 

si uite asa ne uitam cu jind la prietenii nostrii americani care POT

Edited by Dan Petric
Link to comment
Share on other sites

da cantatu cu ampuri pe lampa si FARA PEDALE? ca prietenii nostri americani,in ultimii ani,suna tot mai prost :) de la multele caraitori foarte scumpe pe care le baga intre chitara si amp.

sunt in oarecare cunostinta de cauza,cant de 25 de ani pe ampuri cu lampa,iar primii ani (primii 23 jumate,mai exact) am cantat fara pedale :)

Link to comment
Share on other sites

da cantatu cu ampuri pe lampa si FARA PEDALE? ca prietenii nostri americani,in ultimii ani,suna tot mai prost :) de la multele caraitori foarte scumpe pe care le baga intre chitara si amp.

sunt in oarecare cunostinta de cauza,cant de 25 de ani pe ampuri cu lampa,iar primii ani (primii 23 jumate,mai exact) am cantat fara pedale :)

 

sa canti numai pe amp e ideal, dar depinde si de gen...

eu am un vox ac30h2 si am nevoie si de pedale

alegerea pedalelor e o alta poveste, care cere rabdare si informare cu caru' (ideal este sa poti testa cu ampul si chitara ta)

nu sunt impotriva pedalelor, dar ideea este sa nu te lasi pacalit de ce spun altii

TREBUIE MUSAI TESTAT

Edited by Dan Petric
Link to comment
Share on other sites

sa canti numai pe amp e ideal, dar depinde si de gen...

eu am un vox ac30h2 si am nevoie si de pedale

alegerea pedalelor e o alta poveste, care cere rabdare si informare cu caru' (ideal este sa poti testa cu ampul si chitara ta)

nu sunt impotriva pedalelor, dar ideea este sa nu te lasi pacalit de ce spun altii

TREBUIE MUSAI TESTAT

Foarte adevarat !!!!!

\noroc ca pedalele,nefiind ceva atat de scump,ca un amp sau o chitara,mai merg si cumparate si apoi vandute daca nu corespund asteptarilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am cantat pe un combo Machless (al unui prieten din satu mare). Nu stiu daca merge la blues, dar se potriveste la "rock-ul" modern, actual, cantat acum in USA (se potriveste cu chitara Gretch).

Nu stiu daca e justificat pretul si daca noi, ca romani, ni-l permitem...

 

...am o banuiala vaga ca prietenul de care vorbeam este chiar Guitarist...

daca e asa, astept o confirmare

 

 

aici nu ma leg de sunet ci de valoare " NU E JUSTIFICATA SUMA " dar asta e pretul e o alta politica a preeturilor

ACUM ce sa zic merita sau nu ? daca vrei sa ai ceva ce nu mai poate avea altii (sau prea putini) atunci te conformezi

dar eu zic sa nu va mai luati dupa preturi ci incercatile verificati daca sunetul care il scoti se potriveste cu ceea ce vrei sa obtii

Cit despre sunet intradevar ca o noua generati se vaimpune tot timpul shi va aduce un nou sunet va crea o noua marca

sint foarte deschis la noutati dar e un pic cam rece sunetul parca e tot timpul iarna ceea ce se potriveste cu stilul actual al chitaristilor ceea ce eu numesc GUITAR TV. totul e calculat shi setat sa treaca la radio sau la tv. iar ca tecnica e simplu incepe pe o coarda shi termina tot pe aceeasi a ajuns la capatul grifului shi o ia iara de la inceput (ironizez nici chiar asa dar foarte aproape) iar pentru stilul asta de muzica se potriveste bine genul de chitari PRS, gibson DC , BFG, sau unele marci mai accesibile ca IBANEZ sau CORT dar tot in stilul asta de chitara corp strato grif shi microfoane les paul .

FOarte important microfoanele sa fie duble (hambucking) sa faca multa galagieshi medii scoase in evidenta ca sa poate sa satureze rapid

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.