www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme de inceput


Guest zubeldia
 Share

Recommended Posts

Guest zubeldia

Inainte de a incepe postul propriu-zis, vreau sa va spun ca ceea ce faceti voi aici este un lucru extraordinar, si va respect pentru ca aveti vointa de a va impartasi atat cat puteti cu ceilalti cunostintele despre chitara. Eu mi-am cumparat ieri o chitara acustica stagg, 2.5 mil, cu toate corzile de metal, insa am mari probleme in acordarea ei. Am downloadat programul acela, ap tuner, mi-am bagat microfon, insa nu am reusit sa acordez decat coarda RE(D). Cele de deasupra E, B, G nu merg de nici o culoare. Pe E incercand sa-l duc la E4, am reusit s-o si rup, rupandu-se undeva foarte jos. Celelalte mi-e frica sa le tensionez mai mult, poate plesnesc si ele. La corzile de sub Re, adica la si mi, situatia este inversa, sunt foarte netensionate atunci cand reusesc sa le aduc unde trebuie. Ash aprecia foarte mult daca mi-ati spune cum, unde, de ce gresesc. Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Inainte de a incepe postul propriu-zis, vreau sa va spun ca ceea ce faceti voi aici este un lucru extraordinar, si va respect pentru ca aveti vointa de a va impartasi atat cat puteti cu ceilalti cunostintele despre chitara. Eu mi-am cumparat ieri o chitara acustica stagg, 2.5 mil, cu toate corzile de metal, insa am mari probleme in acordarea ei. Am downloadat programul acela, ap tuner, mi-am bagat microfon, insa nu am reusit sa acordez decat coarda RE(D). Cele de deasupra E, B, G nu merg de nici o culoare. Pe E incercand sa-l duc la E4, am reusit s-o si rup, rupandu-se undeva foarte jos. Celelalte mi-e frica sa le tensionez mai mult, poate plesnesc si ele. La corzile de sub Re, adica la si mi, situatia este inversa, sunt foarte netensionate atunci cand reusesc sa le aduc unde trebuie. Ash aprecia foarte mult daca mi-ati spune cum, unde, de ce gresesc. Multumesc anticipat.

iti recomand sa iti schimbi toate corzile cu unele de nylon dak esti incepator sau dak vrei poti sa iti iei altele de metal...iti recomand mai intai sa inveti sa acordezi coarda cea mai subtire ...mi pe intervalul 5 este nota la(oarecum tonul de la telefon) si dupa aceea acordeaza restul corzilor ca aici:http://www.cyberfret.com/first-fret/basic-tuning/index.php

iti recomand sa te mai uiti pe site-u asta si o sa afli niste lucruri interesante, dar momentan acoredeaza-ti klumea chitara si vezi sa nu mai rupi degeaba corzile...ca arunci banii aiurea

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Purple Pick, nu mai abera.Omul are chitara acustica, cum sa puna corzi de nylon pe ea?

 

Zubeldia, cumpara-ti un set nou de corzi(sau doar coarda rupta), incearca GHS, Fender sau D'Addario pentru acustica, .09 sau .010 si acordeaza chitara incepand cu cea mai groasa coarda, Mi gros(E2).Succes!

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest zubeldia

ma gandeam io ca asta ar cam trebui sa fie, ca prea erau aiurea. deci e2= mi gros, a2=la d3=re, g3=sol, b3=si, e4= mi subtire, sau se pastreaza ordinea, e2=mi gros, a2=si, d3=sol, g3=re, b3=la, e4=mi subtire, io ash tinde sa cred ca a2a varianta, ma scuzi cu insistenta mea dar nu vreau sa mai plesneasca si alte corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest purple pick

Purple Pick, nu mai abera.Omul are chitara acustica, cum sa puna corzi de nylon pe ea?

 

Zubeldia, cumpara-ti un set nou de corzi(sau doar coarda rupta), incearca GHS, Fender sau D'Addario pentru acustica, .09 sau .010 si acordeaza chitara incepand cu cea mai groasa coarda, Mi gros(E2).Succes!

aaaaaaaa scuze nu citisem bine...nu am fost atent dadeam indicatii proaste!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.