www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Paint Job.


Silviu_i
 Share

Recommended Posts

Salutare.Va rog, ajutatima si pe mine.Acum ceva vreme am mai deschis un topic pe aceasta tema.Nu a mai raspuns nimeni si nici nu mi-a fost de mare ajutor.In afara de faptul ca am auzit ca tre sa imi cumpar alta chitara nu am invatat nimic.As dori sa ma ajutati si sa nu mai imi spuneti sa imi iau alta chitara sau alte chesti din astea, si nici la lutier nu ma pot duce pt ca stau la mama dracu.Deci, am aceasta chitara(vezi poza 1), si vreau sa o fac ca aceasta chitara(vezi de la poza 5 in sus).Chitara mea este exact ca aia(ma refer la lemn).Fata este flamed maple iar spatele mahon.Chitara este invechita(acesta fiind motivul pt care vreau sa o revopsesc).Chitara are niste lovituri destul de urata(vezi poza 2 si 3).Sunt cam vreo 7 din alea mici.Vreau sa stiu cum le pot aduce la drept fara sa stric forma topului(acesta avand fiind umflat exact ca la Gibson[sper ca intelegeti ce vreau sa spun]).Si deci as vrea sa imi spuneti cum sa corectez loviturile, cu ce o pot face sa arate astfel(eu zic ca este un lac dar nu stiu ce fel, o fi vreunul colorat, ca daca ar fi vopsea, zic eu, nu s-ar mai verea nervurile, care apropo vreau sa ramana vizibile), ce fel de lac/vopsea sa folosesc, care este cea mai buna, si ce fel de smirgel imi trebe pt a da lacul acela jos si desigur fara ai strica forma topului.Multumest anticipat. :) .Aici sunt niste poze cu chitara mea, cu loviturile care le are, si cum as vrea sa arata la sfarsit.

 

P.S.:Promit ca o sa pun poza dupa ce e gata(asta desigur daca ma ajutati sa o fac :) ).

 

Aaaa, si am uitat.Va rog eu mult de tot daca ati putea sa imi scrieti aici ce trebuie sa fac si sa nu imi dati vreun link care ma duce in vreun site in engleza sau alta limba pt ca nu ma descurc cu anumiti termeni (tehnici) in limba engleza si ma voi incurca si cine mai stie ce se va mai intampla.Va rog mult.Multumesc anticipat.

post-6186-1221232708_thumb.jpg

post-6186-1221232723_thumb.jpg

post-6186-1221232740_thumb.jpg

post-6186-1221232753_thumb.jpg

post-6186-1221232766_thumb.jpg

post-6186-1221232778_thumb.jpg

post-6186-1221232805_thumb.jpg

post-6186-1221232818_thumb.jpg

post-6186-1221232827_thumb.jpg

Edited by slash93
Link to comment
Share on other sites

nu ai cum sa corectezi loviturile, decat daca o revopsesti/relacuiesti. daca chitara nu e gibson, imi pare rau sa te informez dar nu este acelasi lucru cu chitara lui slash, dpdv al lemnului. nici pe departe. daca e vreo copie mai rasarita japoneza, preferabil mai veche, atunci se mai apropie. in al doilea rand, majoritatea copiilor nu au top adevarat, ci e doar o "poza", o fasie subtire ca sa arate chitara cumva. la gibson e ditamai bucata de maple. in consecinta risti sa ramai fara "looks" daca dai cu smirghelul. asa ca nu ai ce-i face. eventual pui un sticker. daca te incapatanezi si vrei sa o refinisezi sa stii ca o sa te coste foarte mult. in niciun caz nu e un do it yourself job, si la un lutier poate ai nesansa sa te coste cat chitara.

cel mai bine lasa-o asa, canta pe ea pana aduni bani si iti iei un gibson adevarat, care sa semene, daca aia vrei.

ps only a gibson is good enough

:)

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

nu ai cum sa corectezi loviturile, decat daca o revopsesti/relacuiesti. daca chitara nu e gibson, imi pare rau sa te informez dar nu este acelasi lucru cu chitara lui slash, dpdv al lemnului. nici pe departe. daca e vreo copie mai rasarita japoneza, preferabil mai veche, atunci se mai apropie. in al doilea rand, majoritatea copiilor nu au top adevarat, ci e doar o "poza", o fasie subtire ca sa arate chitara cumva. la gibson e ditamai bucata de maple. in consecinta risti sa ramai fara "looks" daca dai cu smirghelul. asa ca nu ai ce-i face. eventual pui un sticker. daca te incapatanezi si vrei sa o refinisezi sa stii ca o sa te coste foarte mult. in niciun caz nu e un do it yourself job, si la un lutier poate ai nesansa sa te coste cat chitara.

cel mai bine lasa-o asa, canta pe ea pana aduni bani si iti iei un gibson adevarat, care sa semene, daca aia vrei.

ps only a gibson is good enough

:)

 

eu iti spun sigur ca topul e mapel pt ca iti dai seama daca o "pipai".Inde am lovitura ai sub doza daca dai cu mana pe marginile ei se simte un strat gros de lac sau vopsea sau marog cu ce e data.

 

mie imi place cum arata :) ...chitara e ca vinul,cu cat e mai veche cu atat e mai buna,si a ta pare veche :)

 

pai da a mea pare veche dar nu are nici 3 luni.

Link to comment
Share on other sites

eu iti spun sigur ca topul e mapel pt ca iti dai seama daca o "pipai".Inde am lovitura ai sub doza daca dai cu mana pe marginile ei se simte un strat gros de lac sau vopsea sau marog cu ce e data.

 

 

 

pai da a mea pare veche dar nu are nici 3 luni.

 

sa inteleg ca ai facut-o intentionat sa arate asa veche?...in 3 luni nu prea ai cum sa o uzezi atata nici daca esti robot de cantat la chitara. sfatul batranilor : las-o asa si canta linistit.

Link to comment
Share on other sites

Las-o asa.

 

Sau vinde-o. O sa gasesti destui care o plac asa. :) .

Daca vrei intr-adevar sa o faci singur trebuie sa iti asumi niste riscuri, unul din ele ar fi ca o poti face sa arate mai rau decat acum. Oricum procedurile sunt mari consumatoare de timp, bani si rabdare. Informatii despre asta gasesti la rubrica DIY&Minitechnicus (insa nu toate pot fi luate in seama..mai trebuie cernute).

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

uite un top adevarat

 

a mea e neagra inauntru.

 

Va rog frumos.Sa presumunem ca e top.Ma intereseaza doar cum pot sa o vopsesc ca sa fie vizibile nervurile alea si daca se poate cum pot sa ii dau o culoare ca aia a lu slash sau chiar ca si asta de acum, si ce tre sa folosesc.Credetima ca daca as fi vrut sa o vand sau sa imi iau alta nu m-as mai fi chinuit sa postez.

post-6186-1221238783_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Death Poop

bre', eu am gasit intr-un dulap o chitara electrica varza. E copie Fender-Gibson :), frate-miu spune ca e Hora Reghin Doina. bla-bla...

Am slefuit la ea 1 saptamana, la cate straturi de vopsea avea (lac, alb, rosu, albastru, verde, galben, alb, grund) si acu' astept sa creasca bani in zarzarul din fata casei ca sa iau vopsea si grund si poate lac. Asta am facut eu.

La a ta...nu stiu ce sa zic ca arata destul de calumea si destul de complicat sa o slefuiesti si sa o razuiesti cu lama.

sfatul meu: las-o asa, John Frusciante are un Fender Stratocaster jderpelit, vai-de-mama-lui (si ce calumea canta la el), basu' lui Jaco Pastorius e si mai, il acordeaza cu surubernita si nu cred ca mai are niste vopsea pe el

cheerz!

Link to comment
Share on other sites

Total offtopic:Banuiesc ca ti-ai tras cateva bratari ca a lu' slash nu?

Sau te-ai apucat de fumat malboro(desi eu as prefera carpati fara filtru :) )

Investeste mai mult timp in cantat decat in lucruri de genu' paintjob(dupa cum zicea chiar el-12h pe zi :) )

Spor la studiu!!!

 

uite un top adevarat

 

Superba chitara aia,barbarossa.Foarte rau ca nu o cumpara nimeni....trist.Pana si in interior unde se pun dozele,la gibson nu se vopsesc negre(aici ai putea sa iti dai seama daca e facatura).Cred ca sunetul ei este exceptional.Mult noroc la vanzare!

Link to comment
Share on other sites

chek this out:

http://www.wikihow.com/Custom-Paint-Your-Electric-Guitar

http://www.shredaholic.com/painting.html

Nu prea am inteles ce vrei sa faci, dar unde e lovita poti sa umpli cu ceva, si poti sa o vopsesti foarte simplu cu niste grafuri, dar trebuie sa ai grija ce faci cu dozele, cred ca cel mai bine ar fi sa le scoti, si cand vopsesti sa ai doar lemn :)

 

Anyway goodluck :)

Link to comment
Share on other sites

Total offtopic:Banuiesc ca ti-ai tras cateva bratari ca a lu' slash nu?

Sau te-ai apucat de fumat malboro(desi eu as prefera carpati fara filtru :) )

Investeste mai mult timp in cantat decat in lucruri de genu' paintjob(dupa cum zicea chiar el-12h pe zi :) )

Spor la studiu!!!

 

 

 

Superba chitara aia,barbarossa.Foarte rau ca nu o cumpara nimeni....trist.Pana si in interior unde se pun dozele,la gibson nu se vopsesc negre(aici ai putea sa iti dai seama daca e facatura).Cred ca sunetul ei este exceptional.Mult noroc la vanzare!

 

Nu e vorba de stiudiu.Eu nu fac asta ca vreau neaparat sa arate chitara mea ca a lui, ci vreau sa o fac pt ca nu imi prea place ca e aged.Am dat exemplu chitara lui pt ca ma atras(acel model cel mai mult).

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic rau sa aiba dings & scratches :) Strat-ul meu arata ca dupa WWII. As zice ca o astfel de chitara arata ca are o istorie. Re-vopsitul nu e o chestie pe care poti s-o faci singur cu rezultate garantate. Dac-o faci din nou frumoasa si nu canti mare lucru pe ea e ca blonda aia din reclama, care cere hamburger in biblioteca :)

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic rau sa aiba dings & scratches :) Strat-ul meu arata ca dupa WWII. As zice ca o astfel de chitara arata ca are o istorie. Re-vopsitul nu e o chestie pe care poti s-o faci singur cu rezultate garantate. Dac-o faci din nou frumoasa si nu canti mare lucru pe ea e ca blonda aia din reclama, care cere hamburger in biblioteca :)

 

nu iti fa probleme ca de cantat o tot cant toata ziua asa ca....

Link to comment
Share on other sites

vinde prietene chitara si ia alta, nu te mai tot auto prostii ca tu o sa reusesti sa o faci pe asta, nu ai cum, doar o sa o strici si dupa o sa-tzi para rau, tu daca ai fii baiat deshtept ai studia la chitara si ai lasa copilarile pt cei ce au varsta sa se mai joace cu cowboy si indieni sau sa construiasca orashele Lego, daca inca mai esti la varsta asta insemana ca, aceasta chitara nu are ce cauta la tine si da-o la unu care stie ce se face cu ea.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.