www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Phenomenon In Big Mamou


Guest PhenomenOn
 Share

Recommended Posts

Guest PhenomenOn

PhenomenOn in concert pe data de 6 Septembrie in Big Mamou... ora 21:00, intrare libera

Va asteptam :)

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
PhenomenOn in concert pe data de 6 Septembrie in Big Mamou... ora 21:00, intrare libera

Va asteptam :)

 

 

Succes...:) ...sa vad cum fac sa ajung si eu :)) .

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

In deschidere vor canta formatia Kinethics :) deci concertul va incepe de la 20:30

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew

pff...ce mai concert....ce mai jam session...ce tot avea coarda aia a ta mah :)) ? se tot dezarcoda intr-una...bv ...succes incontinuare :) :) .

Link to comment
Share on other sites

Aseara, dupa ce am vazut Sarmalele Reci si Al Jawala, am mers in Big Mamou sa vad concertul celor de la PhenomenOn. Am ajuns exact cand se faceau probele de sunet. Hmmm, un alt mixerist! Cu exceptia catorva microfonii si a multor inalte sonorizarea a fost decenta. Publicul s-a adunat incet-incet (cred ca au fost in jur de 40-50 de persoane), majoritatea apropiati ai formatiei. :D

 

Cu exceptia momentelor cand nu se juca pe scena cu vocalul sau cu chitaristul, micutul basist de la PhenomenOn si-a facut treaba bine. Greselile mai mult s-au vazut decat s-au auzit (din cauza sonorizarii lipsita de joase). Tobarul (in tricou cu Dream Theatre sic!) a batut frumos, cu mult entuziasm, a fost o placere sa-l urmaresc. Claparul timid, ascuns undeva dupa difuzoare, a gresit de cateva ori insa nu s-a simtit prea tare. Altfel se pune problema cand vine vorba de chitara. Greseli au fost (destule) si cred ca se datoreaza in primul rand modului defectuos de a tine chitara (sub nivelul soldului - oare ce profesor de chitara si-ar lasa elevul sa cante asa?). Mai putin vedetism si mai mult atentie in interpretare nu ar strica. Potentialul vocalului poate fi mult mai bine exploatat daca in alegerea pieselelor s-ar tine cont si de posibilitatile sale interpretative. Ceva i-a lipsit pentru a fi mai convingator.

 

Putinele impresii negative din aceasta seara se datoreaza unor indivizi ce stateau in spatele birtului (divizia de alcoolici anonimi) si care urlau ca niste dementi ca vor o piesa pentru Berceni, pentru Progresul si mai stiu eu ce. Mda! Poate glumeau, poate nu, dar totusi pe scena erau niste copii. Hopa tzop tzop! a mai aparut si un individ inalt care filma cu telefonul in fata scenei, obturand campul vizual al spectatorilor. Din fericire nu a stat prea mult. :P

 

Nu mi-am dat seama cand s-a terminat concertul si cand a inceput jam session-ul. In timpul ultimei piese cantate de PhenomenOn, Knockin' on Heaven's Door, s-a urca pe scena un individ ce pana in acel moment a tot stat in fata scenei cu o sticla de vin in mana. A "cantat" la chitara lui Andrei Balasa. A urmat o improvizatie de "Born to Be Wild", cu acelasi nefericit chitarist ce nu prea a nimerit interpretarea si un vocal aparut ad-hoc hodoronc-tronc. Am plecat imediat dupa ce au terminat de masacrat piesa. Nici nu vreau sa stiu cum au continuat. Roackeri, roackeri, dar nu le-ar strica putin respect fata de public. :)

 

 

Playlist (aproximativ):

 

un nou inceput

smoke on the water - deep purple

?

rockin' over the world - status quo

spune-mi

enter sandman - metallica (poate cea mai buna piesa din aceasta seara)

cocaine - eric clapton (cum se potrieste piesa asta unei trupe de copii nu imi dau seama) :)

?

facem ce simtim

dream of love

"la multi ani anca!" (nu, nu este piesa, a fost doar un intermezzo simpatic) :D

perfect strangers - deep purple

baga ritmul

knockin' on heaven's door - guns'n roses

 

 

Rock on baieti!

:)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari Phenomenon.Au progresat foarte mult de cand nu ii mai vazusem.

La mixer am stat eu domnule SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S.De unde stateam eu nu mi se parea ca se aude cu prea multe inalte.Sincer sa fiu mai mult de atat cred ca nu se putea face.Parerea mea de simplu muritor e ca a iesit decent d.p.d.v. al sunetului

Edited by Un Tobar
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
Cu exceptia momentelor cand nu se juca pe scena cu vocalul sau cu chitaristul, micutul basist de la PhenomenOn si-a facut treaba bine.

Nu mi-am dat seama cand s-a terminat concertul si cand a inceput jam session-ul. In timpul ultimei piese cantate de PhenomenOn, Knockin' on Heaven's Door, s-a urca pe scena un individ ce pana in acel moment a tot stat in fata scenei cu o sticla de vin in mana. A "cantat" la chitara lui Andrei Balasa. A urmat o improvizatie de "Born to Be Wild", cu acelasi nefericit chitarist ce nu prea a nimerit interpretarea si un vocal aparut ad-hoc hodoronc-tronc. Am plecat imediat dupa ce au terminat de masacrat piesa. Nici nu vreau sa stiu cum au continuat. Roackeri, roackeri, dar nu le-ar strica putin respect fata de public. :)

 

 

Hm...defapt Florian (Bassistul) ..nu se juca...se "certa" pentru acel aer conditionat :D) ...iar chitaristul acela a cantat chiar foarte bine...dupa aceea sau acele sticle de vin baute ... :) ... iar de vocal ( Horia ) nu pot sa comentez nimic...are o voce de minune ... :D ... chiar si restul care s-au urcat pe scena au cantat foarte bine...daca pe tine te-a deranajat...trebuia sa urci sa canti tu ..mai bine :P ... :) .

Link to comment
Share on other sites

Hm...defapt Florian (Bassistul) ..nu se juca...se "certa" pentru acel aer conditionat :P ) ...iar chitaristul acela a cantat chiar foarte bine...dupa aceea sau acele sticle de vin baute ... :) ... iar de vocal ( Horia ) nu pot sa comentez nimic...are o voce de minune ... :) ... chiar si restul care s-au urcat pe scena au cantat foarte bine...daca pe tine te-a deranajat...trebuia sa urci sa canti tu ..mai bine :D ... :) .

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn
pff...ce mai concert....ce mai jam session...ce tot avea coarda aia a ta mah ;) ) ? se tot dezarcoda intr-una...bv ...succes incontinuare ;):D .

 

da, mi-am pus prea tarziu corzile si se tot lasau... ma rog, bine ca le-am schimbat :D

 

Multumim PhenomenOn din partea KinEthics si la cat mai multe cantari impreuna . :P

 

si noi multumim trupei KineThics pentru o prestatie peste asteptarile mele :)

 

Playlist (aproximativ):

 

un nou inceput

smoke on the water - deep purple

?

rockin' over the world - status quo

spune-mi

enter sandman - metallica (poate cea mai buna piesa din aceasta seara)

cocaine - eric clapton (cum se potrieste piesa asta unei trupe de copii nu imi dau seama) :)

?

facem ce simtim

dream of love

"la multi ani anca!" (nu, nu este piesa, a fost doar un intermezzo simpatic)

perfect strangers - deep purple

baga ritmul

knockin' on heaven's door - guns'n roses

 

 

Rock on baieti!

:)

 

 

A treia piesa a fost o compozitie proprie, patetic... iar a opta a fost velvet revolver- slither... multumim

 

p.s. la multi ani anda nu anca... haha

 

Felicitari Phenomenon.Au progresat foarte mult de cand nu ii mai vazusem.

La mixer am stat eu domnule SLOW MIGRATION & THE HUBA HUBA'S.De unde stateam eu nu mi se parea ca se aude cu prea multe inalte.Sincer sa fiu mai mult de atat cred ca nu se putea face.Parerea mea de simplu muritor e ca a iesit decent d.p.d.v. al sunetului

 

 

multumim foarte mult pentru sunet!!!!! demult nu m-am simtit asa bine pe scena din big mamou

 

mie mi-au placut mult , asa ca la cat mai multe concerte

 

p.s. au mai cantat si slither (velvet revolver ) ... afost pe gustul meu

 

multumim foarte mult Burb!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Apropo de masacrat...

 

Nu ºtiu dacã am mai spus-o ºi aº vrea ca PhenomenOn sã considere asta o sugestie: ori scoateți "Enter Sandman" din repertoriu, ori cantați-o aºa cum trebuie, fraților! Nu cred cã-i vorba despre o interpretare în stil propriu atunci când Andrei cântã partea a doua din solo-ul principal în altã gamã decât trupa (mãcar de-ar fi o improvizație, dar în gama corectã). ªi asta se vede/aude în toate înregistrãrile. Mã mir cã nu mai zgârie pe nimeni la ureche, da'... mã rog... :)

Nu mai spun de riff-ul din refren (se mai uitã sã se schimbe ceva powerchord-uri pe-acolo...). :)

Ascultați originalul cu atenție ºi contraziceți-mã.

 

În rest, sunteți pe drumul ãl bun.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.