www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Catelul Pamantului Viseaza


/dev/null
 Share

Recommended Posts

post-1434-1218198299_thumb.jpg01___catelul_pamantului_viseaza.mp3Hello,

 

Am inregistrat acum ceva timp prima melodie dintr-o serie inspirata de desenele din cartea 'Ingeri, zmei si joimaritze' - un bestiar pentru copii, ilustrat cu prelucrari ale unor desene facute de copii la MTR. Intentionez sa continui cu alte melodii, si am obtinut permisiunea pentru a folosi desenele ca ilustratii.

 

Inregistrarea si mixarea e facuta complet pe banda magnetica, 4 track-uri, fiecare la primul take (lenesh!). Muzica (atata cata e) e scrisa in timp ce cant.

 

Din pacate la transferul pe computer nivelele de intrare au supra-incarcat convertoarele, pentru ca in build-up-ul de la final se aude niste distorsiune (distorsionare?) digitala care nu e prezenta pe banda.

 

Atentie: dupa cum indica genul muzical, repetitia si monotonia nu ar trebui considerate defecte in cazul de fatza. Corolar: merge bine intr-o camera intunecata, dat tare, si aflat sub influentza :)

Deci rabdare, si sonorizare buna si puternica. Mersi!

 

http://www.soundclick.com/bands/default.cf...p;content=music

Edited by /dev/null
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Frumos vis are-n cap catzalu-pamantului, dom'le. Eram olecuta dezamagit pana pe la jumatatea trackului, da' a tot crescut si s-a tot intrepatruns ce era acolo pana la sfarsit. Worth zoning out to in my book. :)

 

A... nicknameu' tau are cumva legatura cu VtM:R?

Link to comment
Share on other sites

misto, dar hai sa iti vand un pont: acordeaza muuult mai jos chitara, despre asta e drone. si incearca sa screezi mai mult feedback...

Pai, dupa cum vezi, nu e fix drone! Nici in sunet, nici in caracterizare. N-am deloc intentia sa fie o copie Sunn O))). Feedback de-ala e usor de obtzinut si de manipulat cu 2 eq, 1 tremolo, 2 delay-uri si 2 phasere :)

Link to comment
Share on other sites

pei mie nu mi exprima nimic inregistrarea ta, si nici daca asociez cu desenul tot nu mi exprima nimic, kiar nu inteleg ce vrei sa prezinti prin inregistrare..

de ce nu numesc kestia asta a ta "a canta" pai pentru k in definitia mea "a canta" inseamna a face muzica kre la randul ei muzica inseamna ritm, inseamna sentiment, inseamna feeling,emotie etc.. ceea ce eu nu vad in inregistrarea ta.. fai un sens! dai o directie, gaseste-i un punct culminant si un deznodamant..

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

pacat ca nu pot sa uploadez fisiere mari... am un film cu satana si pe la mijloc exista o melodie ce seamana bizar de mult cu a ta.

apreciez ca faci ce iti place dar nu te supara ca te intreb: esti cumva satanist?

Link to comment
Share on other sites

pacat ca nu pot sa uploadez fisiere mari... am un film cu satana si pe la mijloc exista o melodie ce seamana bizar de mult cu a ta.

Cu "satana"? Te sfatuiesc sa contactezi agentiile de stiri, cu sigurantza e o premiera.

 

apreciez ca faci ce iti place dar nu te supara ca te intreb: esti cumva satanist?

Dupa cum vad, pentru unii critica muzicala constructiva consta in a specula pueril asupra inclinatiilor religioase ale autorilor. Asta e. "Da-i apa!", cum zicea Moromete.

Link to comment
Share on other sites

pei mie nu mi exprima nimic inregistrarea ta, si nici daca asociez cu desenul tot nu mi exprima nimic, kiar nu inteleg ce vrei sa prezinti prin inregistrare..

de ce nu numesc kestia asta a ta "a canta" pai pentru k in definitia mea "a canta" inseamna a face muzica kre la randul ei muzica inseamna ritm, inseamna sentiment, inseamna feeling,emotie etc.. ceea ce eu nu vad in inregistrarea ta.. fai un sens! dai o directie, gaseste-i un punct culminant si un deznodamant..

 

Imi pare rau sa aud asta. Pentru mine muzica (proprie) e un lucru pe care-l fac in timpul liber, iar singurul motiv pentru care incerc sa cant si sa inregistrez e pentru a exprima un sentiment, o emotie, o idee. Altfel nu are nici un sens. Din punctul meu de vedere, am reusit sa captez - partial - ce voiam sa transmit.

In mod evident, nu o sa reusesc sa transmit asta tuturor. Cunosc oameni care au ascultat tone de muzica buna si carora Pink Floyd nu le zice nimic... Am ascultat Vai, Satriani si Malmsteen si mi-au placut mai putzin decat imi placea Doctor Alban cand aveam 7 ani. Asa ca ma consider norocos daca gasesc o mana de oameni carora sa le placa improvizatiile mele.

 

Eu poate o sa mai invatz, poate o sa cresc, loc este in mod clar. Insa cred ca e prea tarziu pentru siktirul si condescendentza din mesajele tale.

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

satana, necuratul, lucifer, dracu', ala rau... nu-mi spune ca nu ai vazut nici un film pe tema asta... exorcistul este un exemplu destul de clar.

eu am apreciat ca faci ceea ce simti si ceea ce iti place insa nu vad in" esti cumva satanist" unde se gaseste specula. este o intrebare simpla si la obiect. tocmai ca am vrut sa evit retorica, am intrebat asta ca sa imi sterg orice urma de indoiala. inclinatiile tale religioase ma lasa rece la fel ca si melodia ta. repet: este O INTREBARE!!! poate eram curios, poate vroiam sa stiu cu cine am de aface, si sigur nu am speculat!!!!!!!!!

 

 

 

SPECULÁ, speculez, vb. I. 1. Tranz. A trage foloasele dintr-o anumitã situație, a avea un profit din ceva; a exploata, a înºela pe cineva (profitând de anumite împrejurãri). ♦ A face speculã (1), a vinde cu suprapreț. 2. Tranz. A face tranzacții de valori. 3. Intranz. ºi tranz. A face speculații (2). – Din fr. spéculer.

Edited by Ender_Eugen
Link to comment
Share on other sites

Deci esti aproape sigur ca sunt satanist, inteleg, daca vrei sa stergi orice urma de indoiala. Si desi aparent convins, desi incerci sa stabilesti fara urma de indoiala, desi curios, totusi subiectul te lasa rece. Foarte tare! Aproape la fel de tare ca filmul cu satana.

Din nefericire nu am la indemana un DEX, asa ca o sa citez din cateva dictionare englezesti primul sens al cuvantului "speculate" care dupa cum stim are in ambele limbi aceeasi radacina latina:

 

- Webster's Revised Unabridged Dictionary: "1. To consider by turning a subject in the mind, and viewing it in its different aspects and relations; to meditate; to contemplate; to theorize; as, to speculate on questions in religion; to speculate on political events."

- American Heritage Dictionary: "1. To meditate on a subject; reflect."

- Princeton University Wordnet: "1. to believe especially on uncertain or tentative grounds; 2. talk over conjecturally, or review in an idle or casual way and with an element of doubt or without sufficient reason to reach a conclusion;".

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Pot sa imi inchipui pasari osoase cat blocul, luptandu-se intre ei pentru o bucata de sfoara colorata, spatiul cosmic, insecte (libelule acoperite de furnici), autoblindate trecand peste pamantul inghetat. Si parca vad mai clar craterele de pe Luna. Nu stiu daca asta ai incercat sa transmiti, dar ceea ce-mi trimite piesa e neliniste si anxietate.

E interesant dinobalaurul din poza, cand ma uit la el parca vad liniile intinzandu-se in toate directiile, schimband forma, apoi dezintegrandu-se in enspe mii de pixeli.

Nu sunt sub influenta stupidefiantelor :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Cand am zis de pixeli colorati, ma gandeam la efectele vizuale analogice din clipul Queen - Another Kind of Magic (desigur, trebuie sa dai mute la audio, ca alungi toata starea de spirit :) ).

Berea in sange nu ajuta la nimic. Poate doar sa te tina tintuit pe scaun sau canapea, fara nici o ocupatie, ca sa poti asculta in liniste si imagina.

Asta ma aduce cu gandul la faptul ca doar pentru ca nu ai rabdare sa asculti 30 de secunde pentru ca e prea mult zgomot, te grabesti sa asculti totul altceva si nu iti gadila simturile in nici un fel, nu trebuie sa zici ca nu e muzica. E de parca ai sta 10 minute in fata unui tablou si ai exclama "Ce-i cu Picasso asta si cu picturile lui? Numai bazdaganii a desenat el aici. A fost un nebun si asta nu se numeste arta."

Pot sa dezvolt o jumatate de ora oricare din motivele amintite anterior (dinobalauri, hehe). Trebuie doar sa am un pic de rabdare si sa ascult. Nu zic ca am priceput ce-i cu piesa sau daca voi intelege prea curand care este mesajul, dar macar am incercat si atat timp cat iti provoaca o stare de spirit, eu sunt convins ca se poate numi muzica.

Link to comment
Share on other sites

Guest .Snake.

Am sa incerc eu sati dau un sfat constructiv... In primul rand trebuie sa mentionez ca nu am nici o treaba cu doom-ul si psihedelic-ul, DAR ar fi o idee buna sa diversifici pe o tema (care deja o ai), sau sa adaugi ceva peste ceea ce ai creat deja :) cheers

Link to comment
Share on other sites

Guest .Snake.
Intr-adevar... In ordinea importantei , mi se pare ca ar fi necesare niste tobe, si poate un solo plin de wah-wah in mijloc. Or something. :)

 

Cum stii tu, am uitat sa mentionez, ca suna interesant ceea ce ai facut aici, in rest cai cam monoton nuti mai zic ca tea batut deja lumea la cap mai mult sau mai putin, dar zic iar, idee interesanta. :) succes

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.