www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor...doareeee


Guest Dumi
 Share

Recommended Posts

Am o intrebare.Eu fac chitara de cateva zile si am niste besici la degete de toata frumusetea!Cam in cat timp nu o sa ma mai doara?Si cam in cat timp nu voi mai simti nimic?Mersi mult

Link to comment
Share on other sites

Pai in cateva luni. Asa e cu toti chitaristii...toti trecem prin asta. Vezi totusi sa nu-ti faci rana. Eu asa am patit. Mi se facu basica care s-a spart la unul din degete dar noroc ca tocmai plecam la mare si am facut o scurta pauza pana s-a vindecat.

Peste vreun an asa nici n-o sa se cunoasca ca ai bataturi (dpdv estetic) doar o sa simti tu :)

 

(Cu cat ai corzile mai groase cu atat e mai dureros la inceput si mai usor mai tarziu :) )

Link to comment
Share on other sites

incearca sa incepi pe o chitara cu corzi de nylon...eu asa am inceput... in plus proful meu imi spunea sa dau cu degetele intr-o piatra ponce (deaia cu care te dai pe picioare cand ai bataturi), sau sa le frec de ceva abraziv (cum ar fi smirghel fin...) ca sa mi se intareasca buricele degetelor... oricum am suferit cred ca mai putin decat ceilalti cand am trecut pe o chitara western cu corzi de metal... :)

 

ps. poti cumpara totusi un set de electrica si sa-l inlocuiesti pe cel de acustica... sunt totusi mai moi.. :)

 

Nu te lua dupa cei care spun no pain no gain... ca ar fi pacat sa nu poti canta vreo 2 zile si sa ajungi sa urasti mi-ul si si-ul cand iei un acord...

 

nu te mai gandi... totul va fi bine... keep on the good work

Link to comment
Share on other sites

Doare rau...dar parca atunci cand iti iasa o melodie nu mai simti nimic :)

Pai am intrebat dupa cat timp nu o sa mai simt nimic pentru ca un tip care ma invata pe mine(care face chitara de pe la 14 ani si acuma are vreo 50 si e prof de muzica)chiar nu mai simte nimic - si evident ma gandesc ca nu trebuie 30 de ani de chitara ca sa nu mai simti nimic, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Doare rau...dar parca atunci cand iti iasa o melodie nu mai simti nimic :)

Pai am intrebat dupa cat timp nu o sa mai simt nimic pentru ca un tip care ma invata pe mine(care face chitara de pe la 14 ani si acuma are vreo 50 si e prof de muzica)chiar nu mai simte nimic - si evident ma gandesc ca nu trebuie 30 de ani de chitara ca sa nu mai simti nimic, nu? :)

mah pmule...ce naiba...doar nu esti copil muc...nu poti sa suporti o mica durere???...cu cat canti mai mult, cu atat o sa iti treaca mai repede...deci baga exercitiu...sau las-o balta(chicken)...deci keep singing

nu uita ca de tine depinde in cat timp tzi se intareste pielea acolo...dar placerea de a canta e MUUUULTTT mai mare decat o mica durere(dak nu crezi asta poti sa te lasi de chitara)!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu, am fost exceptia la cazul asta.Nu m-au durut niciodata degetele de la cantat (decat dupa 5-6 ore de repetitii in forta)... nici macar la inceput (ma rog poate era un pic ciudat in prima saptamna, dar nu i-as fi spus "durere insuportabila")

Nu am facut niciodata basici, si acum de abia se simte ca am bataturi :) poate sunt eu mai finutz :)

Link to comment
Share on other sites

sau las-o balta(chicken)...deci keep singing

nu uita ca de tine depinde in cat timp tzi se intareste pielea acolo...dar placerea de a canta e MUUUULTTT mai mare decat o mica durere(dak nu crezi asta poti sa te lasi de chitara)!!!

Uite, nici McChiken, care e cel mai chicken (adica YO!!) n-a fost atat de chicken :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ameretat

@ Dumi: incearca cu spirt!

 

1) Se ia vata.

2) Se imbiba in spirt.

3) Se freaca bine varful degetului.

4) Se repeta primii 3 pasi pt fiecare dintre celelalte deste.

 

Daca faci chestia asta de minim 3 ori pe zi (DAAAR, chiar in FIECARE zi), peste 2-3 saptamani ar trebui sa ai buricele destelor mai ceva decat pielea de elefant...

Link to comment
Share on other sites

@ Dumi: incearca cu spirt!

 

1) Se ia vata.

2) Se imbiba in spirt.

3) Se freaca bine varful degetului.

4) Se repeta primii 3 pasi pt fiecare dintre celelalte deste.

 

Daca faci chestia asta de minim 3 ori pe zi (DAAAR, chiar in FIECARE zi), peste 2-3 saptamani ar trebui sa ai buricele destelor mai ceva decat pielea de elefant...

 

Verificata? :)

Link to comment
Share on other sites

Salut.Si eu am avut problema asta.Noroc ca mam apucat devreme de chitara(14 ani) si am timp sa ma perfectionez pana la 50 de ani,dar in prima luna se cojeau degetele si dureau dar nu extrem.In schimb prima data cand am pus mana pe o chitara electrica(corzi metal si eu aveam clasica cu nylon) am facut basici si la mana dreapta(strumming hand), iar asta a durat ceva pana a trecut.Dar merita acuma stiu si eu ceva sa cant macar.De ceva timp ma acomodez cu corzile de metal si nu e asa greu cum ar fi sa incepi cu ele.

Dar pana la urma concluzia este ca si daca doare si daca arde si daca iti cad degetele(dar nu de tot ca nu mai ai cu ce canta) trebuie sa continui si satisfactia va veni in timp.

Vorba aia:Practice makes perfect!

Spor la studiu!

Link to comment
Share on other sites

Ok,stiu si pe mine cand am inceput sa cant la chitara m-au durut degetele.Am trecut peste aceasta"suferinta :) "pentru ca ma bucuram sa vad cum din durerea mea se nastea o placere imensa,faptul ca suna ceva la chitara.Cu timpu trece,se toceste pielea si nu mai simti...

Mai ales ca atunci cand faci ceva din placere,chiar daca este ceva mai dureros,nu mai conteaza restul!

Link to comment
Share on other sites

... din durerea mea se nastea o placere imensa...

...Cu timpu trece,se toceste pielea si nu mai simti...

Mai ales ca atunci cand faci ceva din placere,chiar daca este ceva mai dureros,nu mai conteaza restul!

 

Marinooooo :) ce intzeleapta ejti :)

 

(ma peesh pe mine :) )

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

o stiind marina ce stie :) ,dar baieti sa nu fim rautaciosi :)

 

ma mir cum s-a ajuns la un astfel de topic,dar as fi eu rautacioasa si chiar nu vreau.am trecut acu de curand pe corzi de metal,cat se "vindeca' chitara mea si trebuie sa recunosc mi si si te cam omoara :) dar de dupa o ora de cantat la cursuri,m-am obisnuit.

oricum,stiti vorba "no pain,no gain"..durerea e ceva trecator :(

Link to comment
Share on other sites

Da, aveti dreptate. Cand auzi cum ceva frumos iasa din chitara ta, uiti ca iti vine sa iti tai mana de durere. Cel putin eu, fiind incepator si facand chitara de cateva zile.

Link to comment
Share on other sites

daca lasi chitara din mana fro luna doua, o iei de la inceput cu durerile...doar daca esti intr-atat de ingalat incat sa reziste pielea aia batatorita de pe degete atata timp.

deci nu e numai la incepatori.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

o stiind marina ce stie :) ,dar baieti sa nu fim rautaciosi :)

am trecut acu de curand pe corzi de metal

 

OFFTOPIC:

 

Nu ti-ai pus corzi de metal pe clasica, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Mda...se pare ca unii au luat-o cam atlfel, in alt sens.Ma rog nu imi pasa,oricum cine a vrut sa inteleaga a inteles ca am vrut sa spun.

OFFTOPIC:

Baumwolle, eu mi-au pus corzi de metal pe clasica,pt ca nu stiam cat de rau poate sa faca chitarutei mele,dar o sa mi le schimb!Este ft rau,nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist

OFFTOPIC:

 

Nu ti-ai pus corzi de metal pe clasica, nu? :)

 

chitarei mele i s-a dezlipit puntea si trebuie sa o duc la "doctor" si profu meu a fost ft dragut si mi-a dat o chitara de a lui care e reghin,si ea destul de veche si are corzi de metal.Destui de pe rgc mi-au zis sa nu-mi pun si pe a mea corzi de metal (Adi,geiger,azazel),dar profu a zis ca nu toate chitarele lui n-au patit nimic.nu stiu ce sa fac.. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.