www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zoom G2 Pe Post De Looper :d


 Share

Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai postat asa ceva, insa probabil sunt multi care stiu ca orice pedala de delay e ea in sinea sa un looper.

Ei eu abia acum am aflat ca pot sa fac asta cu zoomuletzul :) De mult vroiam ceva care sa fie ca un looper gen Boss RC-2 doar ca nu am avut banii pentru asa un moft.

Look :

Intro_Fdt.mp3

Intro_Fdt2.mp3

ps, nu exista niciun tip de post-procesing, tot ce auziti este inregistrat din prima

Edited by arch)(angel
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Interesant rezultat. Imi poti spune si mie cum ai facut [pas cu pas]? :)

 

PS Am si eu ZOOM G2.

Link to comment
Share on other sites

Interesant rezultat. Imi poti spune si mie cum ai facut [pas cu pas]? :)

 

PS Am si eu ZOOM G2.

alea sunt doar exemple, "looperul" asta mia deschis noi orizonturi atat pentru scena cat si pentru compozitie :):D. Am ajuns la rezultate ce m-au lasat masca :D.

 

Pai itzi faci un patch cu tonul de chitara care vrei sa il ai.

Te duci la sectiunea de delay si pui setarile:

DL ValoareX ValoareMaxima 80.

adik la primul parametru itzi alegi durata rifului peste care suprapui celalalte rifuri. Eu dau la maxim pentru un timp cat mai mare (8-10 secunde parca).

al 2-lea parametru pui valoare maxima posibila (100 parca).

si la ultimu pui volumu sunetului repetat.

Cand canti, incerci sa te sincronizezi in asha fel incat sa te incadrezi in durata loop-ului (daca ai un gram de ritm nu o sa fie dificil). Asta pentru ca nu ai pedala in care sa setezi inceputul si sfarsitul loop-ului.

Daca nu a iesit din prima, treci pe urmatorul patch si dupa inapoi pe patchul cu delay (nu uita sa salvezi patchu dupa ce modifici setarile :)).

Faza e ca fatza de un loop normal (care te ajunge la minim 160 euro :-$), zoomul e umpik limitat, insa se pot face chestii foarte interesante cu el :P.

Un exemplu ar fi Maczde Carpate, care la o melodie, chitaristul si vocalul, folosind fiecare looperul lui, simuleaza sunetul unei mlastini cu greieri si broashte (foarte realistic :D). Am cantat in deschiderea lor cand au venit in iasi si am ramas efectiv ...masca la ce faceau ei cu looperu (francezii sunt niste genii asta-i clar).

Eh, for more questions just ask ;).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.