www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Bridge


Guest DoomShadow
 Share

Recommended Posts

Guest DoomShadow

Am si eu o mica mare intrebare :) Pot sa imi modific chitara ca dintr-un bridge simplu sa pun unul ca acesta ??

Chitara mea ii low buget si vreu sa o fac mai calumea avand in vedere ca falseaza si ... merita sa fac asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Nu merita, cumpara alta chitara.

Ok :) ms ... vroiam sa ii iau si doze si cheite sa ii modific tot dar nah ... daca nu merita :-s Imi iau Gibson :) kidding

Puteti inchide topicul

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Pai ... nu, am corzile de un an :) :) ... mi-am tot luat pe acustica corzi ... mai am o problema, am desfacut chitara si intre corp si grif are un inaltator, pus din fabrica, sa-l dau jos sa incerc fara?

 

Si si nutul e aiurea ... trebuie sa imi iau unul :)

Link to comment
Share on other sites

Pai ... nu, am corzile de un an :):) ... mi-am tot luat pe acustica corzi ... mai am o problema, am desfacut chitara si intre corp si grif are un inaltator, pus din fabrica, sa-l dau jos sa incerc fara?

 

Si si nutul e aiurea ... trebuie sa imi iau unul :)

 

nu iti recomand sa scoti ala. incearca niste corzi noi mai inatai, si un nut nou apoi (cu toate ca si astea trebuiesc prelucrate pt fiecare chitara in parte pt rezultate optime)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Da ... pai de asta am stricat eu nut-ul, ca am incercat sa-l prelucrez :) oricum sti cumva in Romania de unde pot cumpara bridge cum am eu? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
Pai ... nu, am corzile de un an :):) ... mi-am tot luat pe acustica corzi ... mai am o problema, am desfacut chitara si intre corp si grif are un inaltator, pus din fabrica, sa-l dau jos sa incerc fara?

 

Si si nutul e aiurea ... trebuie sa imi iau unul :)

 

pai prietene schimba corzile alea!!!! Asta-i problema. Acest wrap-tail se gasesste si pe chitari foarte bune, unii chiar il prefera(uita-te aici, de ex. http://gibsoncustom.com/flash/products/les...954Goldtop.html ) si eventual schimba si nut-ul. E drept ca nu poti regla intonatia, dar n-ar trebui totusi sa fie o problema.

Edited by Don MaXxX
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Am invartit la suruburile alea pana mi-a venit acru ... de falsat nu falseaza decat peste octava ... am uitat sa pecizez :) oricum va rog daca vedeti prin magazine bridge de genul asta, un pm sau postati aici va rog pentru ca asta l-am stricat :) i-am pilit lucusorurile alea unde stau corzile prea tare :P dar nah ... :)

Si daca tot am deschis topicul asta va rog sa imi sugerati si niste cheite bune, 2 potentiometre bune si un 3 way Lp switch si de unde pot cumpara metal mounting rings pentru doze ... :D multumesc pentru sfaturile de pana acuma.

@StratMan o sa incerc sa il mai reglez cand imi iau corzi si nut ... acuma nu are rost pentru ca nu obtin nimic :-s

Link to comment
Share on other sites

Am invartit la suruburile alea pana mi-a venit acru ... de falsat nu falseaza decat peste octava ... am uitat sa pecizez :) oricum va rog daca vedeti prin magazine bridge de genul asta, un pm sau postati aici va rog pentru ca asta l-am stricat :) i-am pilit lucusorurile alea unde stau corzile prea tare :P dar nah ... :)

Si daca tot am deschis topicul asta va rog sa imi sugerati si niste cheite bune, 2 potentiometre bune si un 3 way Lp switch si de unde pot cumpara metal mounting rings pentru doze ... :D multumesc pentru sfaturile de pana acuma.

@StratMan o sa incerc sa il mai reglez cand imi iau corzi si nut ... acuma nu are rost pentru ca nu obtin nimic :-s

Inainte de tot corzi noi, apoi alte minunatii.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Te duci la domul Hariga si-l intrebi pe el .La MCMUSIC precis stiu cand vine pe acolo sau cum sa iei legatura cu el.

Normal ca se poate schimba .Adaptarea depinde de pozitia si dimensiunea suruburilor de reglare a inaltimii existente.

Poti sa-i pui si vibrator "bigsby" si mai sunt cateva modele dar sunt scumpe.

 

In Timisoara sunt TREI magazine ce aduc orice componenta pe alese din catalog etc...

 

vad ca de organizat iesiri la bere in padure esti super dar alti sa-ti caute bridge in magazine ...hehe?

 

daca intrebai " cine are un bridge in plus ...dau o bere "ai intelegeam..

 

daca l-ai pilit aiurea trebuie altul nou , se aduc si componente /subansamble nu numai bridge complect !!

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Te duci la domul Hariga si-l intrebi pe el .La MCMUSIC precis stiu cand vine pe acolo sau cum sa iei legatura cu el.

Normal ca se poate schimba .Adaptarea depinde de pozitia si dimensiunea suruburilor de reglare a inaltimii existente.

Poti sa-i pui si vibrator "bigsby" si mai sunt cateva modele dar sunt scumpe.

 

In Timisoara sunt TREI magazine ce aduc orice componenta pe alese din catalog etc...

 

vad ca de organizat iesiri la bere in padure esti super dar alti sa-ti caute bridge in magazine ...hehe?

 

daca intrebai " cine are un bridge in plus ...dau o bere "ai intelegeam..

 

daca l-ai pilit aiurea trebuie altul nou , se aduc si componente /subansamble nu numai bridge complect !!

 

Am numarul de telefon al domnului Hariga dar intrebarea este: Merita sa ii schimb din wrap-tail in tuno-matic???

Si daca se aduc atatea unde se aduc? :) La mcmusic din cate stiu nu se aduc :) maine ma duc oricum prin magazine ca trebuie sa ii iau la un prieten o chitara, si intreb peste tot :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.