www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Chitara


Guest Manu Manu
 Share

Recommended Posts

Guest Manu Manu

Am gasit acasa la un prieten o chitara electrica veche cam de 30 de ani,de'a lu' unchisu. Chitara seamana ca modelul Les Paul Gibson numai ca nu are butonasu ala din partea de sus si placa alba de plastic acopera si alea 4 butoane de pe corp, oare ce marca ar fi?

 

In fine ideea pt care am deschis topicul. M'am hotarat sa o reconditionez insa am descoperit ca un tuning machine ,sau cum s'o mai numi in romana, are o coronita stricata si ma gandeam daca gasesc la vreun magazin o coronita de aia sau daca nu un set nou de macarale.

 

Tot ce am gasit pana akum tot cautand au fost site'uri din strainatate, in general America insa nu au shipping in RO.

 

Aaa si daca cumva stie vreo unu despre ce model de chitara ar fi vorba,va rog sa imi ziceti si mie.

Link to comment
Share on other sites

Guest danimar
Am gasit acasa la un prieten o chitara electrica veche cam de 30 de ani,de'a lu' unchisu. Chitara seamana ca modelul Les Paul Gibson numai ca nu are butonasu ala din partea de sus si placa alba de plastic acopera si alea 4 butoane de pe corp, oare ce marca ar fi?

 

In fine ideea pt care am deschis topicul. M'am hotarat sa o reconditionez insa am descoperit ca un tuning machine ,sau cum s'o mai numi in romana, are o coronita stricata si ma gandeam daca gasesc la vreun magazin o coronita de aia sau daca nu un set nou de macarale.

 

Tot ce am gasit pana akum tot cautand au fost site'uri din strainatate, in general America insa nu au shipping in RO.

 

Aaa si daca cumva stie vreo unu despre ce model de chitara ar fi vorba,va rog sa imi ziceti si mie.

 

 

Pune o poza ... Ca e greu altfel.. Dupa detaliile pe care le-ai dat ..sunt toate sansele sa fie un Reghin !

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Am atasat si poze ca tot am prins camera in mana. Sper sa fie de folos in identificarea marcii.

post-7543-1215413277_thumb.jpg

post-7543-1215413323_thumb.jpg

post-7543-1215413357_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest danimar

Reghin.. primele versiuni.. doze cu carcasa metalica..si 4 poturi.. iar dupa '81-'83 cu caracase din material plastic alb si 2 poturi..

Pe vremea aia costau un salariu mediu.. in jur de 1500-1800 de lei !

Eu zic ca merita sa o reconditionezi.. macar asa.. ca un tribut pentru cei care au cantat pe ele in vremea lui Ceasca ..

si nu au fost putini ..

Link to comment
Share on other sites

Reghin.. primele versiuni.. doze cu carcasa metalica..si 4 poturi.. iar dupa '81-'83 cu caracase din material plastic alb si 2 poturi..

Pe vremea aia costau un salariu mediu.. in jur de 1500-1800 de lei !

Eu zic ca merita sa o reconditionezi.. macar asa.. ca un tribut pentru cei care au cantat pe ele in vremea lui Ceasca ..

si nu au fost putini ..

 

Primele versiuni erau Schaller , acesta deja este o chitara distrusa de destepti , au taiat gauri imense in placa superioara si au pus placa acesata ( urata) cu dozele din filme de groaza de parca ar fi de la Uzina electrica a lui Frankenstein.

Dup acate am inteles din barfele vremurilor trecute , nu aveau aprobata fabricarea tipului Schaller ptr intern, asa ca au primit aprobare numai la aceasta rezolvare de tot ******.

Cine a prins las inceput chitare ( refuzate ls export ) a fost norocos sa aiba toata instalatia Schaller cu chei , bridge, vibrator Bigsbi ( Schaller) , doze "dublu blade" cu impedanta mare si semnal mare .Corp din mahon , gat paltin lipit , freatboard rosewood .taste Schaller.

 

Daca-i schimbi pickgoard-ul intr-unul facut de tine din plastic negru lucios ( exista tava de plastic ptr bucatarie din polistiren) .

Sa pui un switch de JLP , un bridge si cordar tot tip JLP poati sa faci o chitara buna .Eventual o doza bridge humbucker .

 

Acele doze "negre" cu doua randuri de suruburi ce au aparut mai tarziu sunt Humbucker-e si sunau foarte bine cu un semnal enorm.

 

 

 

Oroginal chitara a fost neagra dar s-a cojit ici colo asa ca am reconditionat-0 acum 20 de ani.

Link to comment
Share on other sites

puteam sa te ajut eu cu chei de acordaj pt ea k am mai multe dar esti departe si oricum mai bine ei ceva straine (gasesti aici pe forum)

ce pot sa ti spun e ca daca vrei sa o restaurezi tr sa ti iei niste doze bune,in rest lemnul e destul de bun si daca o setezi corect faci o chitara de dai clasa la epifoane

post-6222-1215446256_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Manu Manu

Ms' mult pentru sfaturi se pare ca am descoperit, sa zik asa, o mica comoara. Am sa strang niste banuti sa incerc sa o reconditionez orikum prioritatile sunt momentan chile de acordaj ,2 doze humbucker si un switch ca sa pot schimba intre doze, aa da si bine'nteles sa o duc la un lutier,cel mai aproape de mine e la bacau la magazinu M&C (crek stiu aia sa faca o revizie la sistemul electronic, ca eu nu stiu cum sa ajung la partea electroica din chitara :) ).

 

Aa da ce e ala "cordar"??

Link to comment
Share on other sites

Este bucata aceea de megal din sapte care ridica corzile sus... de langa doza bridge(pe engleza se zice "bridge")

Edited by Tazz
Link to comment
Share on other sites

partea "electronica" o gasesti in spatele pickguardului (bucata de plastic pe care stau dozele, butoanele etc.) dai jos corzile, asta daca iai pus ... desfaci suruburile de pe marginea lui si ai ajuns la firicele.

Succes

 

P.S. Daca nu te descurci te pot ajuta, momentan ma lupt si eu cu un reghin :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.