www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chtara + Voce


Morgred
 Share

Recommended Posts

Am infiintat o "trupa" si io trebe sa fiu chitara + voce. Chestia ii ca i vad pe altii chitara solo + voce da mie nu imi prea iese nici ritmica. Doar acuma de o saptamana incep sa imi iasa credca ceva melodii cu strum mai usor.... stie cineva cum sa ajung la soloing + voce.... sau strumuri grele....???o sa vina cu timpul?

Edited by Morgred
Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

EXERSEAZA!!!

 

Acu pe bune, pur si simplu canta. Uite ceva ce poti sa faci ca sa exersezi fara sa canti neaparat: pune-te si canta partea de la chitara, si in acelasi timp poarta o conversatie cu cineva. Ajuta enorm, si iti dezvolta capacitatea de concentrare. Si inainte de aia... fa bine si invata partea de la chitara PERFECT, sa o poti canta fara sa te mai gandesti ce acord vine sau la care parte esti, pt ca in momentul in care canti versurile, vei sti ce urmeaza si o sa iti vina totul mult mai natural decat daca incerci sa le inveti pe amandoua pe parcurs. Am inceput si eu de ceva vreme sa incerc sa cant niste melodii doar strumming si voce, si cu timpul merge mult mai ok. Ah, si ajuta si daca inveti ca lumea versurile, sa nu trebuiasca sa stai cu hartia in fata.

 

Sper ca te ajuta cat de cat sfaturile astea, daca mai ai ceva intrebari just ask :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Man... daca ai o melodie dupa care faci cover, asculta melodia si prinzi strum-ul. Daca nu, ia-te dupa metrica versurilor si fa strum-ul in functie de asta. Nu exista o regula stabilita, teoria nu de ajuta decat pana la un anumit punct, asa ca cel mai bine e sa iei niste idei de baza, invata-le bine si dupa aia experimenteaza si gaseste ceva nou ce suna bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Tipu intreba cum poate mentine strumming in timp ce canta si cu vocea.

Da la inceput e mai greu dar eu zic sa incepi cu piese mai usoare dupa care o iei tot mai dificil. Pana la urma merge.Si sfatul cu vorbit cu altcineva in timp ce canti e ok. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Alex_mg

E vorba doar de studiu si iar studiu! Si pe urma cand te plictisesti iar studiu;) ! Si dobandesti independenta cantatului la chitara si ce a vocii !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.