www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

N-tune Onboard Chromatic Electric Guitar Tuner


Recommended Posts

Probabil ca functioneaza ca orice alt acordor doar ca asta e miniatural. Un un mic preamplificator, un analizor de semnal si o logica de comandare a ledurilor. Cand e cuplat se preia direct semnalul de la doze.

 

si e practic?merita ?de unde stiu cand sunt in tunde?sau ar fi mai bine o pedala tunner?

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Ca sa iti raspund la intrebare, din cate am vazut, se aprinde led-ul verde cand esti pe nota (si iti mai arata si ce nota e) dar in rest depinde de tine sa iti dai seama daca esti prea sus sau jos.

 

Personal, zic ca-i cam jucarie... si una facuta cam la repezeala. Daca te uiti cu atentie, cel putin la varianta pentru fender o sa vezi ca inelul de sub potentiometrul de volum iti acopera surubul de la doza, si cand o sa vrei sa reglezi doza sau sa o schimbi, trebuie dat jos si capacul potentiometrului, ceea ce in timp duce la slabirea locasului in care sta. (asta daca nu trebuie dat jos tot potentiometrul, ceea ce e cam aiurea)

 

Daca nu ai chef sa cari dupa tine un tuner si un cablu scurt, poate iti va fi utila asa o chestie... dar ai mai multe sanse sa se intample ceva si sa trebuiasca sa demontezi tot. Eu sincer as ramane la solutia tuner portabil/pedala + cablu. Sper ca nu te iei neaparat dupa mine, ti-am dat doar parerea mea.

Edited by Geliraden
Link to comment
Share on other sites

Ca sa iti raspund la intrebare, din cate am vazut, se aprinde led-ul verde cand esti pe nota (si iti mai arata si ce nota e) dar in rest depinde de tine sa iti dai seama daca esti prea sus sau jos.

 

Personal, zic ca-i cam jucarie... si una facuta cam la repezeala. Daca te uiti cu atentie, cel putin la varianta pentru fender o sa vezi ca inelul de sub potentiometrul de volum iti acopera surubul de la doza, si cand o sa vrei sa reglezi doza sau sa o schimbi, trebuie dat jos si capacul potentiometrului, ceea ce in timp duce la slabirea locasului in care sta. (asta daca nu trebuie dat jos tot potentiometrul, ceea ce e cam aiurea)

 

Daca nu ai chef sa cari dupa tine un tuner si un cablu scurt, poate iti va fi utila asa o chestie... dar ai mai multe sanse sa se intample ceva si sa trebuiasca sa demontezi tot. Eu sincer as ramane la solutia tuner portabil/pedala + cablu. Sper ca nu te iei neaparat dupa mine, ti-am dat doar parerea mea.

 

mersi man poi cred ca tot la pedala raman,dar nu stiu ce sa imi iau ,ceva full bypass,oricum si acceptabil,ca mai tre sa imi iau delay,flanger si evetnual un slow gear,si sa scpa de distoarse ca am 4

Link to comment
Share on other sites

Guest Calin

Salutare,

 

In spiritul discutiei, fara dorinta de a face reclama N-Tune, va anunt ca se va putea achizitiona in Romania incepand cu saptamana viitoare. Mai mult, cei ce vor cumpara o chitara, cu valoarea de peste 1000 Ron, vor primi bonus un N-Tune!

http://www.ntune.com/

Link to comment
Share on other sites

Guest Geliraden

Daca vrei chiar "full bypass" ia-ti tuner din ala portabil si stii macar o treaba :) dar presupun ca si o pedala tuner ar fi ok, nu stiu ce sa zic la chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.