www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Teorie


Guest Aallex

Recommended Posts

Guest Aallex

Buna...am 15 ani, sunt din cluj-napoca si recent m-an apucat de chitara...cam de o luna mai serios sa zic asa. cu practica pana in punctul acesta stau cat decat ok si cat despre teorie..am cunostinte minimale spre putine ,despre chitara...m-ar multumi mult mai mult sa invat chitara si cu adevarat sa inteleg ce fac, nu sa continui asa cu ochii inchisi(intredeschisi). daca ma puteti ajuta cu cateva situri cu teorie /de downloadat lectii de pe net(imi pare rau, nu stiu daca politica forumului tolereaza torrentele)...inteleg chiar bine engleza si binisor germana asa ca orice ajutor cu situri straine e binevenit(sincer,banuiesc,ca romanesti nici nu sunt)...pana acum tot ce am gasit a fost cam artificial si nu m-a multumit...de multe ori se explica ceva dar nu pe deplin...asta probabil pt ca unii considera ca o explicatie mai in amanuntit a teorie la inceput "nu este necesa pt a incepe a canta ceva "

 

sper sa ma puteti ajuta cu ceva cat mai complet care sa ma ajute sa invat teoria ,scalar (teoria muzicii in general & teoria muzicii specifice chitarii reci si electrice,de-opotriva)

 

Multumesc amticipat :)

 

P.S.: puteti si trimite prin YM : a_aallex

Edited by Aallex
Link to comment
Share on other sites

http://www.justinguitar.com

Un site foarte bun cu lectii pentru incepatori si cu teorie explicata, precum si filmulete pentru fiecare lectie.

 

http://www.cyberfret.com

 

http://www.angelfire.com/fl4/moneychords/freebies.html

Aici gasesti multe carti in format .pdf pe care le poti downloada gratis.

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu
Dar cel mai bine si eficient ar fi sa incepi cu un profesor care sa-ti dea directia pentru o evolutie cat mai rapida.

Cauta-l pe Andrei Rosulescu (userul arosulescu).

Bafta.

 

multumesc ca m-ai recomandat lui allex!

 

Allex, daca te pot ajuta cu ceva introdu-ma in agenda de messenger si povestim cum sa ne intalnim (arosulescu@yahoo.com)

 

...pana acum tot ce am gasit a fost cam artificial si nu m-a multumit...de multe ori se explica ceva dar nu pe deplin...asta probabil pt ca unii considera ca o explicatie mai in amanuntit a teorie la inceput "nu este necesa pt a incepe a canta ceva "

 

 

e o mare problema cu explicatiile astea ...mai ales cele in scris ...uite eu ma pregatesc sa scot o metoda de electrica si evident ca am dat-o spre corectura ( desi poate e prea mult spus) unor prieteni chitaristi ... TOTI mi-au spus ca nu e bine sa intru in prea multe amanunte .. teoretice ... sa fie mai multa practica...

 

Cum sa intelegi mecanismul daca nu ai amanuntele? ... exact cum ai spus si tu. Inca nu am gasit solutia ideala...(nici nu o voi gasi ...pt ca daca spui prea multe nu e bine si daca spui prea putine ...nu intelege omu care citeste ... cineva tot timpu va gasi ceva in ne regula)

 

eu iti propun sa te inscrii in tabara de chitara din august si, 7 zile ma vei putea intreba orice despre teorie si chitara ...iar eu, in masura in care voi sti sa iti raspund, o voi face cu cea mai mare placere!

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Aallex

multumesc mult de ajutor,(imi place ca oamenii de pe acest forum sunt chiar saritori si dispusi sa te ajute),voi lua in calcul toate optiunile prezentate mai sus :)

Edited by Aallex
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.