www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare- Monatare Doze Strat


Recommended Posts

Salutare

 

Am un fat strat Squire standard (SSH). Din dorinta de schimbare si plictiseala pe perioada sesiuni mi-am comandat un set de doze fender vintage noisless (SSS) cu pickguardul aferent. Piesele au venit si as vrea sa le montez. N-am deloc experienta la umblatu cu electricele unei chitari dar am incercat sa ma informez pe net. Am gasit niste diagrame care desi nu-s tocmai un ghid de montare sunt mult mai clare decat foaia A4 cu care au venit dozele de la fender.

 

Setul a venit si cu 3 potentiometre , alte piese de prindere, un "capacitor" pentru ton dar si inca doua piese mister. Aceste doua piese nu le gasesc pe nici o diagrama si habar n-am daca si unde ar trebui puse.

 

Asadar as fi rescunoscator daca cineva imi poate indica care-i treaba cu cele doua piese din poza atasata (penita e pusa doar pt. scara obiectelor). De asemenea daca mai aveti sfaturi (altele decat "dute la un profesionist"), linkuri sau alte ajutoare va multumesc anticipat.

post-757-1213740481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest titus

ai un condensator, daca vad bine, de 68nF si o rezistenta de 220K...

 

daca pui schema care a venit cu dozela iti pot spune ce sa faci, sau daca esti din bv, sau ai drum pe aici, o fac eu.

Link to comment
Share on other sites

Salutare

 

Am un fat strat Squire standard (SSH). Din dorinta de schimbare si plictiseala pe perioada sesiuni mi-am comandat un set de doze fender vintage noisless (SSS) cu pickguardul aferent. Piesele au venit si as vrea sa le montez. N-am deloc experienta la umblatu cu electricele unei chitari dar am incercat sa ma informez pe net. Am gasit niste diagrame care desi nu-s tocmai un ghid de montare sunt mult mai clare decat foaia A4 cu care au venit dozele de la fender.

 

Setul a venit si cu 3 potentiometre , alte piese de prindere, un "capacitor" pentru ton dar si inca doua piese mister. Aceste doua piese nu le gasesc pe nici o diagrama si habar n-am daca si unde ar trebui puse.

 

Asadar as fi rescunoscator daca cineva imi poate indica care-i treaba cu cele doua piese din poza atasata (penita e pusa doar pt. scara obiectelor). De asemenea daca mai aveti sfaturi (altele decat "dute la un profesionist"), linkuri sau alte ajutoare va multumesc anticipat.

 

Nu se vede capacitatea condensatorului dar este de 1KV !! 1000V

 

 

cred ca este vorba de grupul de pamantarea corzilor ( bridge) si aceste doua se pun in paralel si se leaga de la jmasa jack de iesirere la bridge ( practic la piesa unde se agata arcureile de la vibrator.)

Asa zgomotul este dus la masa , DAR curentul este mic , asa ca in caz de apare o tensiune periculoasa curentul este limitat de grupul RC . 220V/220000 Ohm =1mA !...iar condensatorul conduce in paralele cu rezistorul partea de "inalte " din zgomot ...(.acel TzzziiiiTziii) ccatre masa .

 

Sau s-ar putea sa fie un condensator ce se poate lega pe potmetrul de volum intre cursor si capatul ce vine de la switch , ca sa compenseze pierderea de inalte in caz de reducrerea volumului din potmetru .

 

In acest al doilea caz nu trebuie rezistorul de 220K , de acea tind sa cred ca ar fi ptr legarea la masa a corzilor.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.