www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am o problema


Guest Cos
 Share

Recommended Posts

Shit. Mi-am luat ieri o electro-acustica Hohner. Are un "lokshor" unde pot pune cablu ce face legatura intre ea si calculator.

 

Idea ii urmatoarea. Cand sa o leg la calculator sa inregistrez ceva sau sa mi-o acordez, nu suna nimik :). Ciudat ii ca daca o leg la amp suna. Daca leg electrica la calculator iarashi suna. Deci la calculator nu-i nimic de umblat, electro-acustica merge. Something's wrong :)..

 

Ceva nu-i bine. Ma puteti ajuta si pe mine :). Daca mai aveti nevoie de detalii va zic.

 

Edit: Tot incerc, tot incerc ! Nu se aude. Se aude un sunet de fond foarte tare, si dak dau de o coarda tare sau daka fac cateva acorduri, parka parka incearca si ea sa se faca auzita, da nici cum. Daca o leg la amp nu se aude nici-un sunet de fond.

Edited by Cos
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

e posibil ca tu sa fi bagat chitara pe Line-In in placa de sunet, iar doza cu care este echipata chitara sa aibe un output mic. si din cauza asta nu se aude. incearca sa bagi chitara pe intrarea de microfon si zi-ne si noua daca se aude ceva.

 

bafta

Link to comment
Share on other sites

Pai am incercat si mai inainte si pe mic. Era pusa pe mic din start, iar apoi am schimbat pe line-in sa vad daca se aude. Ei bine pe mic se aude ceva ceva, dupa cum am spus mai sus :). Doza cam pe unde ar trebui sa fie ea la chitara ?

Link to comment
Share on other sites

Found it. Zici ca n-ai reusit ? Not good :)

 

Pai la mine nu pare a fi "the same thing".

La amp mi se aude.

Edited by Cos
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca problema vine de la faptul ca dozele piezo din chitara electroacustica au o impedanta foarte mare, deci placa de sunet nu prea vede semnalul. Solutia (data deja mai sus) ar fi utilizarea unui buffer/preamp.

Link to comment
Share on other sites

umbla la setari,la audio(control panel-sound and audio device)si selecteaza acolo prin ce intri,mic sau line in.asta in volume control.

daca inregistrezi trebuie sa selectezi in recording control prin ce intri(mic sau line in)

 

vezi ca la mic ai si optiune"boost 20db"

Mda, 10x BigMac :). Uitate mai in sus un pic.

 

Pai am incercat si mai inainte si pe mic.
Edited by Cos
Link to comment
Share on other sites

Pai inteleg :), da doara nu faceam topic daca nu umblam si eu peaicia sa vad ce si cum pe la calc, sa vad daca avea ceva sau nu :(.

La electro-acustice nu ma pricep, umm :), zicea Benson ca , cumva sa aiba output mic. Se poate schimba asta cumva :) ?

Link to comment
Share on other sites

Shit. Mi-am luat ieri o electro-acustica Hohner. Are un "lokshor" unde pot pune cablu ce face legatura intre ea si calculator.

 

Idea ii urmatoarea. Cand sa o leg la calculator sa inregistrez ceva sau sa mi-o acordez, nu suna nimik :). Ciudat ii ca daca o leg la amp suna. Daca leg electrica la calculator iarashi suna. Deci la calculator nu-i nimic de umblat, electro-acustica merge. Something's wrong :)..

 

Ceva nu-i bine. Ma puteti ajuta si pe mine :). Daca mai aveti nevoie de detalii va zic.

 

Edit: Tot incerc, tot incerc ! Nu se aude. Se aude un sunet de fond foarte tare, si dak dau de o coarda tare sau daka fac cateva acorduri, parka parka incearca si ea sa se faca auzita, da nici cum. Daca o leg la amp nu se aude nici-un sunet de fond.

Care e faza...zici ca se aude un sunet de fond cand bagi chitara in calculator...ei bine s-ar putea sa fie din cauza faptului ca in comp este selectat microfonul ca principal line in.Trebuie sa te duci in sound recorder/edit/audio properties/sound recording/volume si selectezi "line in"...cam asta ar fi solutia,daca nu merge nici asa atunci e de la chitara...:(

Link to comment
Share on other sites

Io cred ca nu ai ce sa-i faci, ii de la dozele de acustica, am incercat shi io una in amplif de chitara electrica shi baga nijte microfonii foarte mari, asta pt ca are dozele prea "hot", defapt active :)

 

Eu am rezolvat problema bagand chitara intr-un proc de chitara shi dupaia in amp, da mai facea microfonii la volume mari.

Daca ai un cablu jack mic->jack mic poti sa-ti tragi din iesirea de casti din procesor in line-in in comp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.