www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Chitara Mai "metalara"


Guest eXtr3m3
 Share

Recommended Posts

Guest eXtr3m3

Salutari tuturor!Doresc sa imi cumpar o chitara electrica;precizez ca voi canta pe ea maj metal-punk-si chestii destul de heavy.Pretul ar trebui sa fie cam pana in 10milioane cel MULT!De asemenea ar fi superb daca ar fi de pe unul din siturile www.mcmusic.ro (deoarece stau relativ aproape de TM :) ) sau www.guitarshop.ro (deoarece stiu oameni care au mai comandat si am fost multumit).Multumesc! :)

Link to comment
Share on other sites

Salutari tuturor!Doresc sa imi cumpar o chitara electrica;precizez ca voi canta pe ea maj metal-punk-si chestii destul de heavy.Pretul ar trebui sa fie cam pana in 10milioane cel MULT!De asemenea ar fi superb daca ar fi de pe unul din siturile www.mcmusic.ro (deoarece stau relativ aproape de TM :) ) sau www.guitarshop.ro (deoarece stiu oameni care au mai comandat si am fost multumit).Multumesc! :)

 

Mai strange 100 de lei si incearca asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1139

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Schecter 006 Deluxe pare buna...dar imi spuneti si mie va rog ce inseamna FRETS:22 Jumbo cum adica Taste Jumbo?

Link to comment
Share on other sites

Mai strange 100 de lei si incearca asta: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1139

 

Mie nu imi place deloc finish-ul mat de pe 006 Deluxe. Trebuie sa o vezi mai intai. Daca tot ai banii aia eu as lua Omen 6 care este cu 100 RON mai scumpa, e cam acelasi lucru dar vine cu finish lucios care este mai rezistent si arata si mai bine (parerea mea), sau as merge pe Ibanez RG321 care la banii aia e o chitara care suna bine de metale si e si destul de versatila. Alte solutii ar fi de la Cort care au 2 modele care s-ar incadra in bugetul tau:

 

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=135 vine cu doze EMG HZ care suna destul de bine, sunt varianta pasiva a 81-85, are un finisaj mat care arata foarte interesant

 

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=172 model mai clasic atat ca doze cat si ca finisaje

 

Parerea mea este ca ar fi bine sa incerci cat mai multe in clasa asta de pret si sa vezi care iti place cel mai mult ca sunet, feeling, forma, finisaje etc.

Link to comment
Share on other sites

as zice si eu tot ibanezul

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...randProductID=8

 

e mahon, bridge fix (mai putina bataie de cap la setare/reglare), 24 taste, 2 humbuckere

 

un prieten are un SA120 care este foarte asemanatoare si suna destul de bine

 

oricum poti sa le incerci si alegi ce iti place

Link to comment
Share on other sites

Sunt tastele cele mai groase si inalte, e mai comod de cantat pe ele fraze rapide, bending-uri, tapping ... cam tot ce tine de executii tehnice.

 

 

PUNK Rapid ..hahahaha

 

pe de alta parte tastele groase pana cand sunt in "acordaj" ? Daca ar fi din otzel dur sa zicem dar din plastilina din care se fac mai nou tastele ?? cat tine ?

 

Daca omul canta metal si punk canta powerchord , si nu are nevoie de asa ceva .

 

Orice chitara este buna pentru asa ceva , sau pentru orice.

 

In rest forma,culoarea , desene , picturi sau sa fie vopseaua scorojita ..arsa cu lampa de benzina ...ca sa arate metalo-punk .

 

Dar se poate canta le fel de bine si pe o Hora Reghin acustica cu o doza piezzo , tot asa suna .este mai greu de amplificat .

Link to comment
Share on other sites

PUNK Rapid ..hahahaha

 

pe de alta parte tastele groase pana cand sunt in "acordaj" ? Daca ar fi din otzel dur sa zicem dar din plastilina din care se fac mai nou tastele ?? cat tine ?

 

Daca omul canta metal si punk canta powerchord , si nu are nevoie de asa ceva .

 

Orice chitara este buna pentru asa ceva , sau pentru orice.

 

In rest forma,culoarea , desene , picturi sau sa fie vopseaua scorojita ..arsa cu lampa de benzina ...ca sa arate metalo-punk .

 

Dar se poate canta le fel de bine si pe o Hora Reghin acustica cu o doza piezzo , tot asa suna .este mai greu de amplificat .

 

 

A pus o intrebare si i-am dat un raspuns cat am putut de scurt. La punk o fi powercord, metal-ul totusi mai are si niste solo-uri din cand in cand. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Manu Manu

Iti recomand un BC RICH din sectiunea :) Warlock :)http://www.bcrich.com/warlock_revenge.asp am un prieten care are una asemanatoare si suna ff bine si e foarte multuimt de ea. El a facut comanda printr'un magazin din iasi si l'a ajuns in jur de 250 euro sau ceva de genu, dar merita. :)

Edited by Manu Manu
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Cel mai bine e sa mergi la fata locului sa le testezi. Intri in MC dai mana cu TB cu Adi si zici ce cauti ... sunt niste baieti super faini care te ajuta cum pot ei mai bine. Daca nu iti place nimica treci strada (te asiguri) ... si mergi 50 metri pana in Muzikia ... trebuie sa gasesti ceva ce sa-ti placa in aceste doua magazine, aaa si mai e si Triola, mergi in unirii si ii pe acolo printre cladiri :) Eu cand am fost sa imi iau acustica, am luat-o si pe maicamea cu mine :D) ... de la 400 lei (o chitara mai slabutza) am ajuns la 600 lei :) ... deci copii, luati-va parintii la cumparaturi :))

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest EvilCat
Cel mai bine e sa mergi la fata locului sa le testezi. Intri in MC dai mana cu TB cu Adi si zici ce cauti ... sunt niste baieti super faini care te ajuta cum pot ei mai bine. Daca nu iti place nimica treci strada (te asiguri) ... si mergi 50 metri pana in Muzikia ... trebuie sa gasesti ceva ce sa-ti placa in aceste doua magazine, aaa si mai e si Triola, mergi in unirii si ii pe acolo printre cladiri :) Eu cand am fost sa imi iau acustica, am luat-o si pe maicamea cu mine :D ) ... de la 400 lei (o chitara mai slabutza) am ajuns la 600 lei :) ... deci copii, luati-va parintii la cumparaturi :) )

 

 

Si daca nu stiti care magazin pe unde e ma puteti contacta pe mine si va duc eu si pe voi si pe parinti :D) Si da, asta e solutia cea mai buna..Ca sfaturi primesti 100, fiecare cu ce i se pare lui mai bun. Du-te cu banii , testeaza si cumpara :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.