www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Parere Despre Modificare Chitara


Guest ExTrode
 Share

Recommended Posts

Guest ExTrode

sa zicem ca nu am (inca) >1700 E pentru un Gibson Les Paul Standard iar Studio nu vreau. si sa zicem ca luam un Epiphone Les Paul Custom (made in korea) si schimbam doze, taste, chei,electronica,bridge. toate inlocuite cu piese de calitate buna (tonepros, gibson, schaller) 

rezultatul final fiind un Epiphone Les Paul Custom la pret de Gibson Studio but teoretic peste Studio... s-ar merita? nu am cantat pe epiphone...les paul custom , doar pe gibson... .

ii intreb doar pe cei care au pus mana pe epi-uri upgradate.

 

e cum ar fi sa compari ceva "top of the line" de la o firma medie cu ceva entry level de la o firma mare. in unele cazuri la chestiile entry level de la firme mari platesti numele.

 

o alta varianta ar fi un Ltd ec-1000

Link to comment
Share on other sites

epiphone sunt chitare bune, dar nu cred ca renteaza sa upgradezi un epi custom. ajungi la pretul unui gibson studio si pana la urma tot un epiphone ramane. despre ltd-uri nu stiu, dar eu as merge pe gibson, daca asta e ceea ce vrei. mai strange oleaca si ia-ti un studio sau chiar un standard si ai o chitara pentru tot restul vietii. some things never change :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode
epiphone sunt chitare bune, dar nu cred ca renteaza sa upgradezi un epi custom. ajungi la pretul unui gibson studio si pana la urma tot un epiphone ramane. despre ltd-uri nu stiu, dar eu as merge pe gibson, daca asta e ceea ce vrei. mai strange oleaca si ia-ti un studio sau chiar un standard si ai o chitara pentru tot restul vietii. some things never change :)

 

 

am auzit unele voci care spun ca Gibson Lp nu se compara cu unul facut acum 20-30 de ani. Plus ca din cate stiu eu varianta Standard e chamberred.

Link to comment
Share on other sites

am auzit unele voci care spun ca Gibson Lp nu se compara cu unul facut acum 20-30 de ani. Plus ca din cate stiu eu varianta Standard e chamberred.

E perfect adevarat !! Gibsonul de acum e muult mai bun ca acum 20-30 de ani.Cu TOTUL altfel sta treaba daca ne referim la Gibsonul de acum 40-50 de ani.Doar sa te tina punga......

faptul ca Standard e chambered,nu e neaparat un lucru rau,desi unora poate nu le place.Eu am 3 chitari chambered,si imi plac mult.

Revenind la upgrade,si ontopic :Daca si numai daca gasesti un Epi Standard,NU CUSTOM,corean,FACUT LA SAMICK !!!!!!!!!si nu in alta fabrica din corea,ceea ce inseamna ca trebuie sa fie facut pana in 2001,si sa aiba seria incepand cu litera S,iar chitara NU este neagra,si se vede mahonul pe spate,si se vede ca nu e din mai mult de 2 bucati lipit corpul,atunci acest upgrade are sens,si ai toate sansele sa te trezesti cu o chitara PESTE standardul actual.Un bridge Tone Pros,un kit de potentiometre RS,un pickup switch si o pereche de doze la alegere (Burstbucker,Classic 57 de la Gibson,Goodwood,Crossroads sau Fillmore de la WCR,Dr Vintage dela Wolfetone,59 sau Voodoo de la Peter Florance) ,dar NU SD,NU Di Marzio sau cine stie ce alte aiureli, te pot duce la un rezultat excelent (poti upgrada si cheitele,desigur).Totusi aceste upgradeuri cam ajung pe la 500 de dolari,iar pretul pe ebay al unui Epiphone bun din perioada Samick se invarte tot pe acolo.Asa ,in jurul acestui pret,sau mai ieftin,eu as lua un Studio second hand,din perioada 2003-2006,o perioada excelenta,de reviriment al modelului Studio,sau as mai pune 300 de dolari aprox si mi-as lua un standard faded nonchambered (pana in 2006).Asta fiindca treaba cu Epiphoneul e o loterie,s-ar putea sa bagi toate aceste upgradeuri,si sa nu sune mare lucru....

ALT EPIPHONE DECAT CEL INDICAT DE MINE ARE FOARTE PUTINE SANSE SA SUNE APROPIAT DE GIBSON,SI SA JUSTIFICE COSTURILE DE UPGRADE.Lemnul de arin din care e corpul,sau la unele sandwichul de arin cu mahon,la altele 4-5 bucati de mahon,la altele gatul imbinat din 2 bucati,si multi alti factori fac ca rezultatele upgradarii unei asemenea chitare sa fie spre zero.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.