www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zeitgeist The Movie


PlayerUnk
 Share

Recommended Posts

Guest Bobby

E foarte tare documentarul asta...l-am vazut acum vreo 6-7 luni.Partea cu religia am citit-o de mult intr-o carte,de restul stiam mai putin.Il recomand cu caldura tuturor celor deschisi la minte.enjoy.

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey

nu vreau sa fiu rau documentarul e ok , dar e plin de erori si exagerari e facut asa ca pentru poporul american ..............soc pericol , conspiratii...... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dreamchild

Zeitgeist l-am vazut demult. E ok, desi putin exagerat. Va recomand alt documentar: The 11th Hour.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

( :) mi-a placut mesaju ca 'topicul e mai vechi de 3 luni )

 

dar decat sa fac un alt topic cu aproape acelasi mesaj mai bine poste aici

 

http://video.google.com/videoplay?docid=70...tgeist+addendum

 

alt film Zeitgeist (2008) care explica cum functioneaza sistemul monetar global (nu stiu daca am zis corect) si de ce lumea este unde e.. (*read:sarcasm)

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

Le-am buchisit pe amandoua. Partea doua e putin mai dezvoltata decat prima. Si tema principala nu este numai sistemul monetar global, ci are o abordare sociologica, una psihosociala, si alta economica. Insa, proiectul care il sustin ei catre o lume utopica, este una geniala. Tot respectul celui care a facut documentarul.

 

 

( :) mi-a placut mesaju ca 'topicul e mai vechi de 3 luni )

 

dar decat sa fac un alt topic cu aproape acelasi mesaj mai bine poste aici

 

http://video.google.com/videoplay?docid=70...tgeist+addendum

 

alt film Zeitgeist (2008) care explica cum functioneaza sistemul monetar global (nu stiu daca am zis corect) si de ce lumea este unde e.. (*read:sarcasm)

Link to comment
Share on other sites

Din cate imi amintesc despre acest film, partea intai parca am vazut, mi s-a parut pe alocuri un "documentar" relativ interesant, cu privire la viata financiara si la manipularea banilor si a capitalurilor insa mi s-au parut tendentioase, nefondate, arbitrare si belicoase atacurile impotriva crestinismului, care pana la urma nu este exclusiv biserica in sine (de care nu prea imi pasa) ci reprezinta cultura si civilizatia Europei. Imi amintesc despre niste coincidente amuzante si al dracului de "arbitrare"...

 

Tot asa faceau si aia cu Graalul cu nea caisa ala, cum il cheama :)

 

Apoi cu relicvele lui Iisus si alte balarii. Nu sunt un tip religios, dar tin la cultura si civilizatia in care am crescut si m-am educat.

 

Prefer Michael Moore.

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

Graalul are o totala alta poveste :) . Goes back printre cavalerii templieri. Istoria zice ca ei au ascuns toata averea stransa si Graalul undeva intr-o biserica. De aici si posibilitatea in care oamenii confunda Graalul cu un pahar. Graalul fiind un concept si nu un obiect. Biserica in care "s-a plasat" averea era una gnostica, cred ca dupa sculpturi era prin perioada gotica, si formata numai din simboluri alegorice. But that is another story.

Edited by novakane
Link to comment
Share on other sites

Graalul are o totala alta poveste :) . Goes back printre cavalerii templieri. Istoria zice ca ei au ascuns toata averea stransa si Graalul undeva intr-o biserica. De aici si posibilitatea in care oamenii confunda Graalul cu un pahar. Graalul fiind un concept si nu un obiect. Biserica in care "s-a plasat" averea era una gnostica, cred ca dupa sculpturi era prin perioada gotica, si formata numai din simboluri alegorice. But that is another story.

 

Daca-mi raspundeai mie, cunosc (nu exhaustiv, ce-i drept) povestea cu graalul. De ex multi scriitori medievali asociaza graalul cu un potir in care s-ar fi strans ba sangele lui Iisus, ba alte chestiuni de interes general. Sigur ca e un concept, daca ai citit Chretien de Troyes vezi cum evolueaza povestea graalului de la obiect la concept si la cautare mistica. Dar intr-adevar, c'est une toute autre histoire.

Link to comment
Share on other sites

Guest novakane

Din cate am inteles in reply-ul tau ai luat-o ca si atac la persoana, si imi cer scuze daca te-ai simtit atacat. Insa, nu cred ca e necesar sa intram in astfel de polemici, tema thread-ului e cu totul alta. Recunosc a fost vina mea cu raspunsul anterior. Due continue with zeitgeist :).

Link to comment
Share on other sites

Din cate am inteles in reply-ul tau ai luat-o ca si atac la persoana, si imi cer scuze daca te-ai simtit atacat. Insa, nu cred ca e necesar sa intram in astfel de polemici, tema thread-ului e cu totul alta. Recunosc a fost vina mea cu raspunsul anterior. Due continue with zeitgeist :).

 

 

Hei, ce atac la persoana???? Stai linistit!!!! Discutam, e la cafenea!!! Traim intr-o lume libera. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.