www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Design sau functionalitate?!


Guest GB
 Share

Recommended Posts

Am o nelamurire. Mai degraba o curiozitate...

De ce doza de langa bridge in configuratia SSS (la chitarele gen Fender) nu este aliniata cu celelalte (este oblica si nu verticala).

Are cumva de-a face cu "functionalitatea" sound-ului sau tine de design si marca?

Edited by GB
Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Eu mi-am cumparat un single coil Seymour Duncan de pe amazon.com si acolo spunea ca se poate monta atat la bridge cat si la neck. Eu o voiam pentru neck pentru imi place sunetul gen Hendrix. Dupa ce am montat-o am constat ca era din aia pentru bridge la stratocaster, inclinata, iar distantele intre magneti sunt putin mai mari si nu mai corespund cu distantele intre corzi (vedeti imaginea).

La bridge nu o pot monta pentru ca yamaha mea are loc pentru dublu coil.

Credeti ca ar fi vreo problema? Eu nu mi-am dat seama pana acum, insa nici nu stiu cum ar suna daca ar fi montata corect.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu o voiam pentru neck pentru imi place sunetul gen Hendrix

daca te referi la acelasi lucru la care se refera baumwolle ai kluat-o degeaba. hendrix canta pe un fender strat right handed intors (deci corzile erau puse invers) si astfel corzile inalte erau "mellow" si corzile joase erau "bright" intrucat doza era acum inclinata invers; revenind la problema ta, se aud clar notele? teoretic corzile intra in campul magnetic deci nu ar trebui sa fie problema

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

Sunetul lui Hendrix e specific dozei de neck deci nu prea are legatura cu doza bridge.

Se aude relativ bine sau poate nu-mi dau seama eu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

daca te referi la acelasi lucru la care se refera baumwolle ai kluat-o degeaba. hendrix canta pe un fender strat right handed intors (deci corzile erau puse invers) si astfel corzile inalte erau "mellow" si corzile joase erau "bright" intrucat doza era acum inclinata invers; revenind la problema ta, se aud clar notele? teoretic corzile intra in campul magnetic deci nu ar trebui sa fie problema

 

La ce ma refeream? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.