www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert De Muzica Simfonica


Susceptor
 Share

Recommended Posts

in seara aceasta am fost la ateneu, cu prietena, la un concert de muzica simfonica (programul il gasiti pe www.sapteseri.ro) punctul culminant (pt mine) a fost concertul de coarde; dintre voi cei de pe forum, cati mai merg la asemenea spectacole?

va recomand cu mare caldura sa mai mergeti ocazional (cei care mai au cultura muzicala, ca restu'...)

 

revenind la concertul pt coarde, pe langa faptul ca am savurat fiecare moment si fiecare nota cantata incercam sa imi imaginez totul cu o chitara clasica in fata...asta ca cireasa pe tort. pacat ca nu exista 4 "sectii" la chitara cum avem la viori. per total a fost frumos cu o singura obiectie, violoncelul se imbina prea mult cu contrabasul si nu se mai facea diferenta

Link to comment
Share on other sites

Da, cam prost sunetistul de la Ateneu.. nu prea le are cu facut sunetul la coarde... da cam tare mediile si se pierd joasele..

Suna mult mai bine pe album.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(cei care mai au cultura muzicala, ca restu'...)

hahahahahhahahahaaa!!!

:):(:)B);):o:)

tare, foarte tare...

Link to comment
Share on other sites

Merg si eu atunci cand am ocazia la concerte de muzica clasica ... mai rar acum, fiindca am fost la foarte multe iar repertoriile .. hmm .. se cam repeta din pacate ... nu sunt chiar asa multe concerte care sa aduca public mult intr-o sala ... Asa cum am mai anuntat aici pe forum a inceput stagiunea de muzica clasica la Sala Radio in fiecare vineri in jurul orei 18-19 ... intrarea este destul de convenabila .. intre 30.000 si 80.000 lei vechi. Urmariti programul fiindca sunt concerte dragute acolo ... acestea se transmit si la Radio in direct ... Iarna, in special de sarbatori sunt evenimente importante de muzica clasica .. din pacate multe din ele sunt foarte scumpe ... acum cateva zile m-am interesat de niste concerte (flamenco, craciun vienez...) si era 4.000.000 un bilet ... las' sa vada numa sefii ... ca de .. sarbatorile ... luna 13 nu mai e ... la la la la la

Link to comment
Share on other sites

Apropo.. michel... eu am lasat spatiul ala cu un rost, nu trebuia sa-l editezi. Rostul era sa scoata in afara ecranului ce e scris jos, asa incat sa citesti partea de jos la un timp dupa ce citesti ce-i scris sus, facand astfel sa functioneze o poanta, sau facand sesizabil sarcasmul. Intra pe forumuri straine si o sa vezi ca e un procedeu curent.

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca violoncelul se imbina prea mult cu contrabasul se poate sa fi fost un feature, si nu un bug. Muzica simfonica este MULT mai subtila si mai complexa decit genurile muzicale dansante (precum rock-ul), si se prea poate ca anumite pasaje, in conceptia autorului sau dirijorului sa ceara o asemenea contopire.

Bibliografie obligatorie in acest sens:

1. Filmarile realizate la repetitiile cu orchestra ale lui Celibidache, cind acesta a dirijat Romeo si Julieta lui Prokofiev in Romania - destul de accesibile, sint in arhiva nationala de filme si in cea a TVR-ului - raposatul Sava le mai dadea.

2. O inregistrare extrem de rara, a unei lectii de violoncel pe care Pablo Casals i-o dadea unei tipe, pe o piesa de Bach - extrem de relevanta, este o lectie suprema despre muzica, care ar trebui sa ajute pe multi sa se apuce de facut spaghete, decit sa puna mina pe un instrument si sa-mi f... mie ambientul sonor pe la TV sau radio (ca discuri, casete si CD-uri ascult numai ce vreau eu).

 

P.S. O auditie a unui Bruckner dirijat asa cum trebuie te-ar invata enorm despre finetea si subtilitatea utilizarii orchestrei. Ma si intreb de ce oare cele mai faine inregistrari de acest fel sint tot cu Celibidache la pupitru?...

Music is MUCH more than the petty, beautiful guitar.

P.P.S. Sint un symphonic music junkie de la virsta de 4 ani.

Link to comment
Share on other sites

.... sau, fiind vorba un concert in care sunetul este preluat doar de acustica naturala a salii, neexistand pupitru de sunet, locul unde stai in sala poate sa influenteze mult ce auzi... asta se intampla si la concerte rock unde teoretic auzi mix-ul sunetistului, nu direct sunetul de pe scena, daramite la un concert simfonic.

 

.. heh, nici chiar atata spatiu, michel, sa nu exageram... mersi ca ai reactionat :)

Edited by mickeyG
Link to comment
Share on other sites

ehhh .. scuze mickeyG ... la cat scrool bag toata ziua peste mai toate posturile ... multe din ele pline de un gol deloc sugestiv ... sau ora tarzie care ma face sa nu mai simt anumite subtilitati ... probabil si pe altii ... spune-mi cati de enter trebuie sa bag si am rezolvat :)

Acustica Ateneului este destul de buna fata de majoritatea salilor din Bucuresti .. putine la numar dealtfel ... din cate stiu uneori se folosesc si microfoane pentru a suplinii problemele de acustica ... o chitara acompaniata de o orchestra mare, simfonica, este destul de greu sa o faci auzita .. acesta este si rolul orchestratorului ... este foarte important instrumentul solo intr-un astfel de concert fiindca in functie de el se alege numarul de instrumente si intensitatea cu care pot canta .. si concertele pentru pian si orchestra ridica mari probleme in acest sens. Sigur .. rolul dirijorului este cel mai important la urma urmei ...

Sper sa mai anuntati/comentati aici ceva concerte vizionate sau planificate ... stiu ca sunt destul de des concerte de chitara clasica dar care nu au parte de prea mare reclama ... iarasi il invit pe abdul _jazzix sa mai anunte ceva cantari de clasica cu Orchestra Radio daca poate. Eu ascult acum ceva Bottesini - Dariusz Mizera - Reverie, sau mai bine zis reascult, ce naiba, doar este 3 si un sfert ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am fost ieri la un concert de clasica la sala Radio ... daca sunteti interesati, am mai spus asta, in fiecare vineri la ora 19 este concert acolo cu Orchestra Radio, concertele sunt transmise in direct si la Radio Romania Muzical .. biletele sunt foarte ieftine si efectiv merita mers.

George Dumitriu aka abdul_jazzix, care canta asa cum am mai spus cu vioara in orchestra respectiva va saluta pe toti.. deja este in Timisoara acum pentru un concert de jazz ... din pacate nu prea are timp sa fie activ pe RGC dar se pare totusi ca nu ne-a uitat chiar de tot.

 

Am avut placerea sa ascult Francis Poulenc – Concertul in re minor pentru doua piane si orchestra si mai apoi Anton Bruckner – Simfonia a III-a in re minor ... dirijorul orchestrei a fost Francisco Rettig din Chile iar solistii pianisti ... Roxana Gheorghiu si Valentin Gheorghiu.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Francis_Poulenc

http://en.wikipedia.org/wiki/Anton_Bruckner

http://teatro.uchile.cl/noticias/not22072003.html

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

Asa cum am mai anuntat aici pe forum a inceput stagiunea de muzica clasica la Sala Radio in fiecare vineri in jurul orei 18-19 ... intrarea este destul de convenabila .. intre 30.000 si 80.000 lei vechi. Urmariti programul fiindca sunt concerte dragute acolo ... acestea se transmit si la Radio in direct ...

 

da, ai dreptate, la sala radio e e foarte bine si ca pret si ca ora. am fost de cateva ori in cadrul festivalului mozart..concert pentru vioara si orchestra - solistul alexandru tomescu...*impresionant*

Link to comment
Share on other sites

Palatul Sutu sau MUZEUL MUNICIPIULUI BUCURESTI

 

Bd. I. C. Bratianu 2

(+40) 21 315 68 58

 

· Recital de flaut si ghitara

miercuri 22 Februarie 18:30

In memoriam Toru Takemitsu.

Solisti: Ion Bogdan Stefanescu, Costin Soare.

 

In cadrul Stagiunii Muzicale ”Iosif Sava” a Fundatiei Accumm.

intrare libera

 

:) THX BURB!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest John_OttO

Palatul Sutu sau MUZEUL MUNICIPIULUI BUCURESTI

 

Bd. I. C. Bratianu 2

(+40) 21 315 68 58

 

· Recital de flaut si ghitara

miercuri 22 Februarie 18:30

In memoriam Toru Takemitsu.

Solisti: Ion Bogdan Stefanescu, Costin Soare.

 

In cadrul Stagiunii Muzicale ”Iosif Sava” a Fundatiei Accumm.

intrare libera

 

:) THX BURB!

Deci la sugestia lui Michel postez si eu dar din pacate din ce am aflat eu stagiunea aceasta s-a terminat caci acum in vara incep bursele pe afara imprimarile si binemeritatele concedii deci va astept cu drag la vara pe cei care gusta muzica clasica caci sunt multi care nu o fac si rau fac pentru ca acolo sunt radacinile muzicii.

Ahh si poanta cu sunetistul a fost tare rau o sa vorbesc si eu cu ala de la Radio sa mai bage ceva inalte :):) .PACE!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.