www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana de .61mm !!!


Guest preo
 Share

Recommended Posts

Azi mi'am cumparat de la muzica mai multe pene de diverse grosimi, materiale, firme (si culori :)) ca sa le testez. si dupa ce pana acum cantam cu pene de 1.5, de data asta cel mai mult imi place Planet Waves de tortex (cred) de .61mm (.024"). Si e portocalie. Incredibil cat feeling poti avea cu o pana asa subtire. Suna mult mai brilliant ca toate celelalte si, incredibil, poti face UNELE chestii foarte rapide (shredding) mult mai bine si mai usor comparativ cu o pana groasa (sorry, am corectat acum! - scrisesem tot subtire)

 

Bine, stiu ca am facut threadul asta cam degeaba, avand in vedere ca mai sunt doar 3 (sau 4) basisti si parca toti foloseati doar degetele.

Link to comment
Share on other sites

Ma pui pe ginduri... Eu folosesc si pana, si preferinta mea a fost o pana D'Addario de pe care s-a sters inscriptia cu totul de mult dar cred ca era de 1 mm. Am incerca si pene mai subtiri, dar se cam indoiau, rupeau. Planet Waves-ul asta este mai rezistent, inclusiv la acorduri lovite un pic mai tare? Probabil l-ai gasit la Muzica, nu?

Link to comment
Share on other sites

mai, aseara am cantat cu ea diverse chestii printre care si chords si chiar nu se indoaie (aproape deloc). stiu si eu, am cantat wherever i may roam (care are si power chords incomplete) si a mers perfect. am incercat si one, partea rapida, care a mers si ea foarte bine, dar parca un pic mai bine a fost cu pana de 1.14 ...

mmg, daca ai citi postul pe care l'am pus in bass>sa ne cunoastem mai bine, ai vedea ca si eu eram un utilizator inrait al penelor groase (sau ma rog .. de 1 cel putin, in nici un caz de .61).

Link to comment
Share on other sites

Chestia este simpla. Folosirea penei aduce cu sine un atac mult mai rapid si mai percusiv al sunetului, deopotriva cu o prezenta pregnanta a armonicelor superioare. Si daca vrei sa aduci amplifu' in break up in zona de atac, cu pana se face chestia asta, nu cu degetul. Daca ai nevoie de un astfel de sunet, nici un deget de pe lumea asta nu o sa ti-l ofere, nici macar degetul urologului...

De aceea, orice instrumentist cit de cit versatil trebuie sa poata folosi si pana, atunci cind sunetul o cere.

Link to comment
Share on other sites

nici un deget de pe lumea asta nu o sa ti-l ofere, nici macar degetul urologului...
:) :) :)

 

MMG are dreptate. Hai sa dau un exemplu. Ascultati basu din Iron Maiden - Afraid To Shoot Strangers ca sa vedeti cum suna un bas cantat cu pana si dupa aia basu din Metallica - For Whom The Bell Tolls sa auziti un bas cantat cu degetele.

 

Io ne-fiind basist mi s e pare ca basul cantat cu degetele is da shit, dar asta se rezuma la gustul fiecaruia si oricum sunt unele chestii care nu poti sa le faci sa sune cum trebe fara pana, deci... polivalenta e din nou castigatoare :(

Link to comment
Share on other sites

gata mai ... conteaza mult mai multe chestii decat pana sau degetele in sunetul melodiilor pe care voi le dati exemplu. care basist sau chitarist de aici imi canta one cu degetele primeste un premiu :)

cat despre melodiile care se pot canta si cu pana si cu degetele, pur si simplu prefer pana IN ANUMITE MELODII deoarece imi suna mai frumos PE SETUP-UL CARE IL AM ACUM.

si razvan ... si eu cand am catat prima oara cu degetele (adica in ziua in care mi'am luat bas) mi s'a parut incomod, asa ca totul tine de obisnuinta :)

Link to comment
Share on other sites

Hai Preo ce premiu imi dai? Sa te vad cat de generos poti sa fii :) Apropo cu degetele poti sa-i dai bass-ului acel strop de atitudine de care are nevoie cu atata disperare ca de, daca n-ai atitudine degeaba canti :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Fie ce-o fi, dar dupa parerea mea pe Larry Graham nu-l bate nimeni. Daca aveti ocazia luati Bass Lessons & Techniques de Larry Graham ca n-o sa va para rau. Omul ala este uimitor.

 

hehe uita-te tu intai la billy sheenan si jaco si apoi mai vorbim

Link to comment
Share on other sites

MMG are dreptate. Hai sa dau un exemplu. Ascultati basu din Iron Maiden - Afraid To Shoot Strangers ca sa vedeti cum suna un bas cantat cu pana

 

 

sacrilegiu!!! harris n-a pus vreodata mana pe pana !

 

steve harris e exemplul perfect de sound percutant de bass fara a folosi pana... desi 'recent' am vazut ca mai strumm-eneste cu unghiile :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven
Prowler, imi pare rau sa iti sparg balonul (traducere vulgara de la "to burst one's bubble") dar Harris foloseste atat pana cat si degetele in functie de melodie/pasaj. Nu te grabi sa judeci un stil de a canta, pana la urma conteaza doar ce iese din el.

14846[/snapback]

Oh, you are damn right!!!

Am vazut cateva concerte cu Iron Maiden si Harris intr-adevar alterneaza(cand cu pana, cand cu degetu')...

Link to comment
Share on other sites

mah io am citit interviuri cu the man si zice ca nu foloseste pana...cel putin pana in anii 90 n-a folosit-o siiiguur sigur.

 

io sunt 90% sigur ca ce vedeti in concerte cand mai face chords'n'stuff strummeneste cu mana, fara ajutorul unei pene.

 

dati-mi un exemplu concret (poza/video) cand steve canta cu pana.

 

si nu am judecat un stil de a canta, apreciez multi basisti care folosesc pana... ok nu multi, da' sunt cativa :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.