www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce interfata de recording pt laptop recomandati


Recommended Posts

ok, ma plictisesc sa caut si sincer nici nu ma prea pricep, asa ca mai bine apelez la cei care se stiu mai bine si/sau chiar au asa ceva.

pe scurt: am nevoie de o interfata, daca asta este termenul corect, pt inregistrari care sa se conecteze la laptop prin usb.pana aici nici o problema,

dar mai sunt 2 conditii:

 

1. f important. sa aiba sp/dif in (intrare digitala)

2.important ca pretul sa fie acceptabil, adica sa nu sara de 200-250$ ,sau mai putin, da nu cred ca se poate.

care e cea mai ieftina. ca la 250-300 am gasit si io...

thnx

Link to comment
Share on other sites

De ce USB? Laptopul cu pricina nu are interfatza FireWire? USB, chiar si in versiunea 2.0 nu este o interfatza foarte buna pentru audio de precizie - in special datorita problemelor de sincronizare. USB-ul nu a fost creat pt audio special, pe cind FireWire a fost facut anume pentru aplicatii profesionale audio/video si este beton la toate capitolele, inclusiv sincronizarea si latimea de banda a transferurilor.

 

Nu imi place de la M-Audio nici o interfatza pe USB, sint slabe si cu probleme la multe capitole, daca este sa le folosesti la facut muzica. Pentru distractie multimedia sint superok, dar atit.

 

Daca nu poti folosi decit o interfatza USB, I feel sorry for you.

 

In schimb, pot sa-ti recomand din inima cea mai simpla interfatza FireWire a lor (alea scumpe au fiecare cite o problema) - FireWire Solo. Mi-am luat un FireWire Solo imediat ce l-am testat pentru un articol. Este simpla si foarte buna, atit la calitatea audio a convertoarelor analog/digital si digital/analog (AKM-uri superbe), este intr-o cutie de metal peste care poti sa treci cu un automobil si cred ca nici nu se zgirie, are drivere foarte bune si latente minime sub 10 milisec (in functie si de puterea calculatorului tau). Are 2 preampuri care sint cele aflate in DMP3, adica foarte faine - unul este pt microfon si unul pt instrument. Are I/O digital S/PDIF, are iesiri BALANSATE, este foarte dotata. Vreau sa zic ca la pretul ala (pe la 190 Euro fara TVA la www.avaudiosys.ro) abia daca iti iei un preamp dublu cit de cit bun, ori asta este o interfatza audio profi care are preampuri profi (vezi pe Harmony-Central ce se zice de M-Audio DMP3). Mie mi se pare de domeniul magiei cum au putut scoate atit de ieftin o scula atit de faina.

 

Iar faptul ca Solo e in carcasa metalica si are iesiri balansate ajuta enorm la apararea de interferente electromagnetice. Pe o scena n-ai avea nici o problema cu ea, iar acasa ai putea trage profi prin ea. Nu-ti lua o interfatza audio aflata in carcasa de plastic daca vrei sa te preumbli cu ea pe ici si pe colo, it is not safe. In ce priveste protectia fatza de interferente electromagnetice, este posibil ca sectiunea critica, de preamp, sa fie "imbracata" intr-o cutiutza metalica din tabla subtire, chiar si daca cutia interfetzei este de plastic. Este bine sa stii daca asa stau lucrurile, atunci cind iti iei o interfatza cu carcasa de plastic, caci daca sectiunea analogica a interfetei nu este protejata macar in interiorul carcasei de plastic cu o cutiutza de tabla, nu este bine.

 

Ar mai fi interesante interfetzele FireWire de la Presonus, dar nu sint distribuite in Romania.

 

P.S. Solo este compatibila Pro Tools M-Powered 7, ceea ce inseamna ca poti folosi efecte RTAS de cea mai buna calitate. Mergi aici si da o cautare dupa all ca sa vezi ce plug-in-uri RTAS sint disponibile... Daca dai o cutare dupa producatorul Digidesign/Bomb Factory vei gasi citeva plug-in-uri geniale pentru chitaristi, dintre care Bomb Factory Sansamp PSA-1 este absolut bestial ca simulator de amp si preamp pe tuburi. Am testat astfel de plug-in-uri pe un laptop cu Intel Celeron M la 1.700 MHz si incarcarea de procesor era foarte mica (pe la 10% pt un PSA-1) si latentele insesizabile cu Pro Tools M-Powered si FireWire Solo.

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

mersi mult.

nu stiu deocamdata ce sa fac.ideea e ca vreau sa folosesc tonelab-ul pt inregistrari,iar tonelabul are iesire optica.cat despre interfatza firewire habar n-am .

folosind tonelabul nu cred ca mai am nevoie de pluginuri simulatoare de amp etc pt ca tonelab e ok.tot ce-mi tre e o intrare optica.din pacate cred ca si aici sunt mai multe feluri de intrari asa ca mai trebuie sondat terenul.

multumesc mult pentru ajutor!

probabil ca am sa revin cu nelamuriri :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.