www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Headstock Rupt :) What Now ?


Guest Voe7eX
 Share

Recommended Posts

Guest Voe7eX

Ok dupa o sedinta foto in care am expus subiectul la lumina am ales aceasta poza sa reprezinte lucrarea mai departe:P. Cred ca se vede bine tot, inclusiv coloritul.

Si acum,nu'i asa, o intrebare de mare valoare (la care am primit un raspuns, dar dublu-verific): setarile facute raman valabile doar daca folosesc acelasi tip de corzi pe viitor ? Pentru ca se canta prea frumos pe chitara acum si vreau sa ramana asa si pe viitor. Thx.

Astept inca sa aflu de unde naiba pot lua un case, daca stie cineva. La GuitarShop nu au momentan...

post-1018-1212221254_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Ok dupa o sedinta foto in care am expus subiectul la lumina am ales aceasta poza sa reprezinte lucrarea mai departe:P. Cred ca se vede bine tot, inclusiv coloritul.

Si acum,nu'i asa, o intrebare de mare valoare (la care am primit un raspuns, dar dublu-verific): setarile facute raman valabile doar daca folosesc acelasi tip de corzi pe viitor ? Pentru ca se canta prea frumos pe chitara acum si vreau sa ramana asa si pe viitor. Thx.

Astept inca sa aflu de unde naiba pot lua un case, daca stie cineva. La GuitarShop nu au momentan...

 

 

Frumos, frumos :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Voe7eX

4 point 5 mils adica asa cum ziceam aprox 120 de euro. Insa sincer sunt incantat de cum se canta pe chitara acum si de cum a iesit totul.

Vroiam sa o vand, dar nu o voi mai face, pentru ca practic lucrarea asta a facut'o o chitara de ~400 de eur, in conditiile in care noua acum la Thomann este 260 so :-s...

 

Dom'le, cum e cu corzile si cu case'ul ? Intrebarile mai sus :).

Link to comment
Share on other sites

Da, trebuie sa pui corzi de aceeasi grosime ca sa pastrezi setarile de acum. In plus, cand schimbi corzile nu le da jos pe toate, schimba numai cate una inainte sa dai jos urmatoarea, ca sa nu se schimbe prea mult tensiunea exercitata asupra gatului.

 

Din cate stiu oricum nici un setup nu tine pe veci, la un moment dat tot va trebui sa o mai duci la ajustari, dar daca ai grija ar trebui sa te tina ceva vreme.

Link to comment
Share on other sites

Da, daca schimbi tipul de corzi (de ex treci de la 09 la 10) o sa ti se modifice tensiunea in griff si va trebui reajustat, intonatia o sa trebuiasca si ea refacuta, s-ar putea sa te trezesti cu un pic de frett-buzz si sa trebuiasca sa umbli si pe la actiune.

Case poti sa incerci si aci : http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...;Page=Accesorii.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.