www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Poezie


Guest arosulescu
 Share

Recommended Posts

Lasand la o parte ambiguitatea spuselor astora, care nu are ce cauta intr-o discutie filozofica, o sa-ti zic ca nici bunul simt nu are ce cauta intr-o discutie filozofica, ci greutatea intelectuala a spuselor - numai si numai asta.

 

PS. Esti naiv daca intrebi ce este poezia si te astepti la campfire pop cu elfii lui Sabau.

Nu crezi ca bunul simt si eleganta sporesc maretia unei poezii?

 

Poezia pe care o scrii tu prin limbajul ''bolovanos''...da, socheaza!Doar asta vrei?Umila mea parere este ca poezia nu este ''discutie filozofica''nici nu trebuie sa aiba ''greutate intelectuala''... Poezia este doar poezie.Ma rog, ea poate sa cuprinda toate aceste date dar trebuie sa ramana in natura ei.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 406
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest stigma

Ne intoarcem la discutiile despre arta. Ce e arta? Ce nu e arta? Exista arta moderna sau nu?

Ce e poezie, ce nu e poezie...?

 

Desigur, cu totii putem recunoaste o poezie cand o vedem. Asa cum recunoastem frumosul. Il recunoastem, dar nu il putem defini. Da, asa si cu poezia. Si gresiti amandoi, poezia poate (vai, ce tampenie intr-adevar!) apela la sentiment, asa cum poate expune numai idei. De aceea avem curente, genuri, subtipuri de poezie. Charles Bukowski e tot atat de poet ca Dylan Thomas sau Walt Whitman.

 

Daca vreti, poezia e calea cea mai scurta catre literatura, in acceptiunea ei "vulgara".

Si ca sa poti citi poezie trebuie sa inveti sa citesti printre randuri, mai intai.

 

Zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Frumos intr-un fel, dar te rog sa-mi raspunzi la doua intrebari, mai "teoretice":

 

1. Din cate stiu eu literatura cuprinde si poezie si proza. Cum se face astfel ca poezia=literatura+muzica?

Inseamna ca poezia=(poezia+proza)+muzica?

2. Explica mai pe larg ce cauta muzica in definitia ta, muzica pe langa ritm (pe care il intalnim intradevar in poezie) mai are si melodie (sunete muzicale de diferite inaltimi aranjate intr-o anumita ordine pe orizontala) si de multe ori armonie (sunete muzicale de diferite inaltimi aranjate intr-o anumita ordine pe verticala), asa ca te rog sa identifici formule melodice sau armonice dintr-o poezie, la alegerea ta.

 

Sunt cam din topor explicatiile mele despre melodie si armonie, dar am vrut sa se inteleaga intr-o forma cat mai bruta ce reprezinta acesti doi termeni.

 

Si daca ai timp, spune-ne de ce sunt tampiti cei care spun ca e transmiterea unui sentiment, crezi ca poezia ar mai avea vreun rost, fara a avea un anumit continut emotional?

 

1. Propozitia "literatura cuprinde si poezie si proza" e sinonima cu propozitia "literatura e poezie SAU proza". De aici toate lamuririle.

 

2. Daca, atunci cand analizam poezia, facem abstractie de continutul ei intelectual, observam ca ea continua sa traiasca, adica sa ne impresioneze si sa ne dea senzatia de frumos prin puterea ei acustica. Poezia are eufonie, adica ofera placere fizica ghiftuindu-ne urechile. Daca exclamarea retorica a unui vers insufla momentului senzatia de scena de teatru, are eufonie (sau muzica).

 

Nu stiu ce sunt armonia si melodia pentru ca nu cunosc teoria muzicala. Insa, pot sa identific ideea de muzica: Muzica este un aranjament de sunete care de fiecare data cand se aude ofera placere prin stimularea organului auditiv. Este ca si cum ai manca un Big Mac. Ca si cum ai mirosi un Old Spice (aftershave misto). Ca si cum ai face sex. Ca si cum ai privi un chip frumos. Old Spiceul, Big Macul, sexul, fetele umane frumoase si Oda Bucuriei sunt acelasi fond cu forme diferite. Ca sa creezi muzica de calitate trebuie sa empatizezi anatomic cu oamenii. Trebuie sa iti imaginezi efectul pe care il sconteaza o combinatie de sunete din fabrica de organe din capul lor.

 

Nu pot sa exprim armonia si melodia dupa care un poem produce o sonoritate placuta. Pare-mi-se ca armonia si melodia sunt definite special pentru gama de 7 note (sau 6, nu stiu cate are) ca sa poti face saltul la o gama silabica. Sa creezi Muzica folosindu-te de cuvinte e mult mai greu decat sa o creezi folosindu-te de notele muzicale. Asta datorita faptului ca limba iti pune la dispozitie o gama acustica mult mai variata, dar si datorita faptului ca muzica cuvintelor si sensul lor intelectual se sanctioneaza reciproc constant. Altfel spus, e greu sa faci o fraza si sa sune bine si sa insemne ceva. O partitura muzicala trebuie doar sa sune bine, oricum nu poate sa insemne nimic.

 

Nu crezi ca bunul simt si eleganta sporesc maretia unei poezii?

 

Poezia pe care o scrii tu prin limbajul ''bolovanos''...da, socheaza!Doar asta vrei?Umila mea parere este ca poezia nu este ''discutie filozofica''nici nu trebuie sa aiba ''greutate intelectuala''... Poezia este doar poezie.Ma rog, ea poate sa cuprinda toate aceste date dar trebuie sa ramana in natura ei.

 

Scuze, am crezut ca vrei sa dau "bun simt" discursului meu, nu ca te-ai referit la bunul simt in poezie. Ce e cu pasajul ala boldat? E un "iarna nu-i ca vara" cumva?

 

 

Ne intoarcem la discutiile despre arta. Ce e arta? Ce nu e arta? Exista arta moderna sau nu?

Ce e poezie, ce nu e poezie...?

 

Desigur, cu totii putem recunoaste o poezie cand o vedem. Asa cum recunoastem frumosul. Il recunoastem, dar nu il putem defini. Da, asa si cu poezia. Si gresiti amandoi, poezia poate (vai, ce tampenie intr-adevar!) apela la sentiment, asa cum poate expune numai idei. De aceea avem curente, genuri, subtipuri de poezie. Charles Bukowski e tot atat de poet ca Dylan Thomas sau Walt Whitman.

 

Daca vreti, poezia e calea cea mai scurta catre literatura, in acceptiunea ei "vulgara".

Si ca sa poti citi poezie trebuie sa inveti sa citesti printre randuri, mai intai.

 

Zic eu.

 

Extragi sentimente doar din interactiune umana care implica sau care a implicat prezenta fizica. Nu din arta. Din arta extragi senzatia de frumusete, care e cu totul altceva. E ceva ce tine de ratiune. Este intelegerea unui mecanism - acela al compresiei unei idei foarte inalte in cuvinte foarte simple. Daca mai construiesti o teorie in jurul a ce e boldat, mai bine n-o faci. E ca si cum profesorul ar intreba ceva si tu ai ridica mana ca sa zici ca nu stii raspunsul la intrebarea lui si i-ai mai expune si o mini-teorie legata de ignoranta ta.

Edited by le_albusier
Link to comment
Share on other sites

Guest stigma
Extragi sentimente doar din interactiune umana care implica sau care a implicat prezenta fizica. Nu din arta. Din arta extragi senzatia de frumusete, care e cu totul altceva. E ceva ce tine de ratiune. Este intelegerea unui mecanism - acela al compresiei unei idei foarte inalte in cuvinte foarte simple. Daca mai construiesti o teorie in jurul a ce e boldat, mai bine n-o faci. E ca si cum profesorul ar intreba ceva si tu ai ridica mana ca sa zici ca nu stii raspunsul la intrebarea lui si i-ai mai expune si o mini-teorie legata de ignoranta ta.

 

Ce nu-mi place sa citez din DEX.

SENTIMÉNT, sentimente, s.n. 1. Proces afectiv specific uman, care exprimã atitudinea omului fațã de realitate; simțãmânt. ♦ Afecțiune. 2. Facultatea de a simți, de a cunoaște, de a aprecia ceva; conștiințã.

 

EMÓȚIE, emoții, s.f. Reacție afectivã de intensitate mijlocie și de duratã relativ scurtã, însoțitã adesea de modificãri în activitãțile organismului, oglindind atitudinea individului fațã de realitate; p. gener. orice reacție afectivã.

 

Asadar, arta nu trezeste sentimente, nici emotii (sindromul Stendhal e o minciuna, deci, desi e un climax al senzatiei de frumos). Arta se ocupa cu idei spui tu. Bine. Idei impachetate in frumos.

 

Nu e un pic generalizat? Ce se intampla cu poezia confesionala? Ginsberg, Plath, Sexton, ei n-au facut arta? Atunci ce-au facut? Si muzica, muzica nu poate trezi un sentiment? Se supune aceleiasi definitii?

 

Si de ce sentimentele sunt legate atat de fizic? Mai degraba, fizicul este cel care produce senzatii si nu sentimente. Senzatia de frumusete? Doar atat? Ma tem ca ingustam orizontul artei, si prin asta o si subestimam. Senzatia de frumusete tine de ratiune - asta am inteles de la tine, si n-am sa te contrazic, fiecare are dreptul la o parere, iar in discutia asta abstracta bataliile pot fi castigate de oricine, fiindca nu exista pareri bune sau rele. Dar daca ar fi intr-adevar asa, atunci de ce nu putem defini frumusetea, clar?

 

Nu sunt de acord totusi cu ultima parte a postului. In ignoranta mea, in pasajul pe care l-ai ingrosat am rezumat un dialog dintre un filosof grec si discipolul lui. La intrebarea "ce este frumosul", discipolul nu putea veni decat cu exemple si nicidecum cu o definitie clara. De aceea, frumosul ramane mai usor de recunoscut, decat de definit, ceea ce ii anuleaza valentele rationale. Incearca tu sa definesti frumosul, si ca raspuns nu vei primi decat indignarea unei multimi de oameni care nu sunt de acord cu definitia ta.

 

Fie arta e o reprezentare subiectiva a lumii, dintr-o perspectiva individuala.

Fie poezia o subdiviziune a acesteia, supusa anumitor reguli, mai mult sau mai putin flexibile.

E ceva mai mult de-atat, la urma urmei?

 

L.E. Ca sa nu fiu acuzata de diletantism, mentionez ca filosoful era Socrate, iar discipolul Hippias.

Edited by stigma
Link to comment
Share on other sites

tare asta. aristotel cred ca se pregateste sa invie de fericire. se pare ca-ti place filosofia. logica nu.

stii, desigur, ce e un paralogism.

 

Nu stiu ce e un paralogism. Nu mai incerca sa transformi discutia intr-un apendice al istoriei filozofiei. Da-i o viata de sine statatoare. Citatul din mine este intr-adevar gresit. Il rectific:

 

Propozitia "literatura cuprinde si poezie si proza" e sinonima cu propozitia "poezia e literatura SAU proza e literatura"

Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau

Lasand proza la o parte,

Scriu si eu, ca dintr-o carte.

Dau solutia utila!

(Cu speranta ca-i subtila)

 

 

'Hotarat e, nu se schimba,

Insa-i slab (vorbind de limba).

Chiar si dintr-a saptea, profu',

L-ar taxa pe filosofu' ...:)"

 

 

P.S. Destul de subtil? .. sau e prea pe fata si ma ajutati sa mai ajustez ...!!!!

 

Edit la ce-am scris mai sus:

Eu cand am ceva de spus,

Sunt on topic, si atat!

.............................

Sa ma scuze filosofu' (cel cu pioneze-n gat)

Link to comment
Share on other sites

Lasand proza la o parte,

Scriu si eu, ca dintr-o carte.

Dau solutia utila!

(Cu speranta ca-i subtila)

 

 

'Hotarat e, nu se schimba,

Insa-i slab (vorbind de limba).

Chiar si dintr-a saptea, profu',

L-ar taxa pe filosofu' ... :) "

 

 

P.S. Destul de subtil? .. sau e prea pe fata si ma ajutati sa mai ajustez ...!!!!

 

Edit la ce-am scris mai sus:

Eu cand am ceva de spus,

Sunt on topic, si atat!

.............................

Sa ma scuze filosofu' (cel cu pioneze-n gat)

Cu limba berzei ce-ai avut?

Edited by deagu blues
Link to comment
Share on other sites

Guest Adi Sabau
Cu limba berzei ce-ai avut?

 

Stiu c-am omis-o ..(!), insa eu

Facand abstractie de rune

Ma port ca orice derbedeu. .. (!)

Poate-oi gresi! (O fi pe bune ...?)

 

Acu', ca tot m-ai intrebat

Despre poetul (care-i barza ..!)

Iti spun ca-i bun de-a fi banat ...!

Ma-ntrebi de ce? ... ...

................

Fiindca e varza ... ... :)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce e un paralogism. Nu mai incerca sa transformi discutia intr-un apendice al istoriei filozofiei. Da-i o viata de sine statatoare. Citatul din mine este intr-adevar gresit. Il rectific:

 

Propozitia "literatura cuprinde si poezie si proza" e sinonima cu propozitia "poezia e literatura SAU proza e literatura"

 

ma refeream mai degraba la logica, aia aristotelica, aia elementara. carevasilica, n-are prea mare legatura cu ce zici matale. da' e bine ca esti ambitios.

si paralogismul ala e exact lucrul de care te suspectez.

da' tu ce cauti pe forumul asta, mai exact? ai apucat sa vezi ca e pentru muzicanti (chitaristi, mainly, apoi basisti, violonisti etc)??

te-or fi invidiat prea tare in alte parti?

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest stigma

!

Vroiam sa spun ca am putea sa respectam/toleram opiniile celorlalti, chiar daca ne simtim jigniti sau revoltati, dintr-un act de bunavointa paradoxala si civilizata.

Dar mai bine nu - e mai interesant de cautat poezia printre posturi. Oriunde ar fi ea.

 

@Carramba - mare greseala. "da' tu ce cauti pe forumul asta, mai exact? ai apucat sa vezi ca e pentru muzicanti" are sa-ti spuna ca aici e un topic despre poezie. Adevarat. And you have indeed misquoted him. Postul tau e un pic agresiv. Raspunsul va fi pe masura. Poate ironic. Si cautandu-ne greseli subtile sau nu in posturi e o poveste fara sfarsit.

@le_albusier - am scris cele de mai sus ca sa te scutesc de inca un post de gherila si ca sa ne putem totusi intoarce cumva la tema topicului.

 

P.S. Pentru cei care mai sunt ironici la adresa lui Adi Sabau, poate n-ar fi rau sa observati ca e unul din putinii care scriu corect cuvantul filosofie. Iata, prima si ultima mea mica rautate in topic.

Edited by stigma
Link to comment
Share on other sites

@stigma

 

how touching! verifica posturile si ai sa vezi ca domnul in cauza chiar devine falacious. mai mult, isi asuma greseala, lucru pe care l-ai fi observat si tu daca n-ai fi fost atat de grabita sa-mi arati ca existi.

multumesc pentru interes. nu e cazul, totusi.

 

iar daca sunt putin agresiv este pentru ca am incercat sa nu fiu foarte agresiv. dupa cum sunt convins ca stii, la inceputul discursului regula de baza e ca termenii trebuie definiti. sunt extrem de curios ce intelegi prin "agresivitate" in acest caz.

poate faptul ca mi-am exteriorizat iritarea produsa de flatulentele intelectualisticesti ale unui tip obscur?? care posteaza orice altceva pe un topic de poezie? si a carui dorinta de a epata frizeaza evidenta? te-ai prins? need some hints? check PSIHANALIZA PENTRU TOTI, vol. II, pagina 36, sub desenele cu dubiosi.

 

in alta ordine de idei, e topic de poezie pe RGC. asta e un forum de chitaristi, mainly. poate n-ai apucat nici tu sa aprofundezi treaba asta. ia uita-te la primul post.

 

cat despre consideratiile tale pe marginea marii mele greseli, hold your horses, take five, have a break etc.

si nu, nu trebuie sa-ti faci mea culpa, sunt altii care vad greseli fatale acolo unde nu exista.

 

in rest, ai dreptate.

Edited by carramba
Link to comment
Share on other sites

Guest stigma
@stigma

how touching! verifica posturile si ai sa vezi ca domnul in cauza chiar devine falacious. mai mult, isi asuma greseala, lucru pe care l-ai fi observat si tu daca n-ai fi fost atat de grabita sa-mi arati ca existi.

multumesc pentru interes. nu e cazul, totusi.

...

 

 

of. iar daca in topicul in cauza n-ar fi fost "maturata" mica mea disputa cu le_albusier ai fi vazut ca sunt de acord cu tine, dar m-am saturat sa nu terminam niciodata discutiile astea despre diletantism etc si sa ajungem la intepaturi. la explozii de intrigare.

 

si imi pare rau ca nu m-am facut inteleasa, probabil trebuie sa pun mai multe ghilimele care sa semnaleze cand sunt ironica. mare "greseala" -uite, asa e mai bine? uitasem de ce nu intru pe forumuri: oameni de toate varstele, cu toate tipurile de pregatire isi vorbesc ca de la egal la egal. eu de exemplu de-abia pot sa conduc o masina si il iau la per-tu pe Adi Sabau. cand sunt sincera, cineva ma taxeaza pentru ironie. si invers. dar mea culpa, recunosc.

 

si da, STIU ca e un forum pentru chitaristi, de-aia am si intrat aici, dar cred ca mi-ar fi mai usor sa ies din casa cu chitara pe umar si sa bat la usa unor prieteni mai mari si mai buni ca sa vorbesc despre chitara mai usor si mai mult. si daca nu am o mie de post-uri la topicuri de "specialitate" - probabil ca asta imi roprosai, sau asa mi s-a parut - e pentru ca NU MA BAG sa dau cu o parere acolo unde s-a spus deja ce e mai important de catre altii mai avizati. tac si invat. de-abia cant la chitara de trei ani.

 

in fine, imi cer scuze pentru ca m-am facut prost inteleasa si e numai vina mea.

 

...si sa vina o data domnul cu matura!!

nu inainte sa vada Carramba postul, insa, va rog - n-as vrea sa ma mai explic inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Guest stigma

Reintoarcerea la topic

Adevaratul manifest. Sub semnul exclamarii.

ªi atunci societatea îºi zise:

sã interzicem bãrbații! Sã interzicem femeile!

Copiii, bunicile, mãtuºile chiar!

 

Femeia sã îºi încordeze

muºchii! Bãrbatul sã încordeze

penseta! Copilul sã se încordeze

în fața crimei computerizate,

ºi asta cât mai degrabã!

Bunica sã refuze sã i se spunã

bunicã, mãtuºei sã i se spunã pe numele

mic, chiar de i-ai fi nepot!

 

Sã interzicem cuplurile - caraghioase, inutile,

dubluri de androgini,

de androizi!

Sã introducem luxuri noi

în locul celui de a-ți da voie

sã te simți singur!

 

(Fiecare va avea dreptul la o singurã rachetã

de semnalizare ºi douã, trei gume de mestecat!)

 

ªi societatea trãi fericitã pânã la adânci bãtrâneți!

 

Edited by stigma
Link to comment
Share on other sites

Guest stigma
Tot privesc ca curca-n carci

Si pisica-n calendar

Multe dintre poezi

Imi lasa un gust amar

 

Ca sa fiu al dracu bine

Draga @stigma vreau sa zic

Din ultima poezie

Eu n-am inteles nimic

 

imi pare rau sa aud asta.

era decat despre cum s-au anulat particularitatile sexelor - femeile care vor sa fie independente si isi anuleaza feminitatea (perchance, the rough business woman type, cariera inaintea copilului, a familiei), barbatii care se efemineaza subtil, se ingrijesc mai mult, mai vizibil. despre schimbarea familiei "traditionale", despre femeile care refuza sa accepte ca imbatranesc, care incurajeaza copiii sa le spuna pe nume mai degraba decat "mama" sau "matusa" fiindca se simt altfel batrane. iar batranetea e ceva interzis.

 

iar daca se anuleaza particularitatile sexului masculin si feminin nici nu e de mirare ca nu mai functioneaza cuplurile asa cum ar trebui.

 

si in mod evident despre cum de vreme ce fiecare e pe cont propriu in societatea asta noua care se contureaza, nu ne mai permitem sa ne plangem de mila. asta nici macar un lux nu mai e.

 

cam atat.

 

@deagu blues: n-ar fi rau sa mai auzim niste haiku-uri aici in topic :)

Edited by stigma
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.