www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Set Tobe "bunute"


razvanciub8a
 Share

Recommended Posts

Daca mi'ati putea spune care set (complet - cu tot cu crash si hi-hat, hardware etc...) de tobe este mai bun (in limita de 500E) (de preferat noi... caci daca il iau second nu stiu la ce anume sa ma uit ca sa imi dau seama daca merita sau sunt tzeapa). Nu ma pricep deloc in materie de tobe (la marci, calitate), si de aceea intreb. As vrea totusi ca , crash-ul si hi-hat-ulb sa nu sune ca o tzeava de calorifer... Sa sune acceptabil atat la repetitii cat si pe scena.

Nu ma sfatuiti sa mai strang bani caci nu pot, nici macar nu am inca 500E deci chiar si pana la aceasta suma tot mai am de strans.

Eu m'am uitat la asta (YAMAHA GIGMAKER STUDIO BLACK), sau asta (MILLENIUM MX500 SET - ar fi mai avantajos acest model caci are 2 crashuri).

Daca imi recomandati ceva din Romania ar fi mult mai bine (pe MCMusic cele mai ieftine sunt 22 de bucati, depasind "bugetul" meu).

Multumesc.

 

LE: nu stiu dc s'a incarcat si player-ul :)

LLE: vad ca a disparut :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Yamaha asta vreau sa mi iau si eu gigmaker!!! YAMAHA...parerea mea...

 

da, dar yamaha nu are nici crash si nici hi-hat inclus

 

Madel Tama Imperial, vezi:

http://www.thomann.de/nl/tama_imperialstar...dardmcs_ptg.htm

 

va fi disponibil prin magazinele noastre, incepand cu saptamana viitoare, la pretul de 650 Euro, poate chiar mai jos.

 

felicitari pentru toate produsele pe care le aduceti pentru comercializare in Romania! dar eu nu am atati bani :) .

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt fan Yamaha si ti-as recomanda acel set de tobe.La pretul asta acele cinele care vin cu tobele Sonor sau Milenium iti garantez ca nu o sa sune deloc bine.Cinelele de la Sonor si Milenium sunt de prezentare.Mai trebuie sa iei in calcul ca si fetele de bataie sunt tot de prezentare si dupa ceva timp va trebui sa le schimbi.Asa ca parerea mea este sa mai astepti putin si sa iti iei ceva care sa te multumeasca (in prima faza) si la sala si in concerte.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

spui ca ar fi mai bine sa imi iau niste tobe putin mai ieftine, dar fara cinele (aici incluzi si hi-hat-ul?) si sa iau separat niste crashuri si membrane de tobe? daca e asa te rog sa imi recomanzi niste cinele/membrane caci dupa cum am mai spus nu ma pricep.

 

LE: vad ca setul yamaha are stander doar pt un singur cinel si pt hi-hat...

ce diferenta este intre YAMAHA GIGMAKER STANDARD BLACK si YAMAHA GIGMAKER STUDIO BLACK?

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest StuWie

am trecut shi eu prin problema asta acum un an shi sfatul meu e sa cauti un set de SONOR 505 studio. pe thomann.de e un set aniversar cu premier din lemn extra stativ, cinele(varza dar oricum banuiesc ca doar tobele te intereseaza) etc. stativele sunt rezistente (au rezistat la heavy-usage un an in care a fost transportat la diverse sonorizari shi zilnic e "maltratat" de cate 3-4 trupe la sala de repetitzie. sunt cea mai buna alegere in banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex
LE: vad ca setul yamaha are stander doar pt un singur cinel si pt hi-hat...

ce diferenta este intre YAMAHA GIGMAKER STANDARD BLACK si YAMAHA GIGMAKER STUDIO BLACK?

 

 

La orice marca de tobe, diferenta dintre STANDARD si STUDIO este data de dimensiunile tobelor. Cele STANDARD au diametrul 22'' - toba mare, 12", 13" - tomurile si 16" - cazanul, iar STUDIO au: 20", 10", 12" respectiv 14". Mai exista FUSION, cu dimensiunile: 22", 10",12", 16", la toate variantele premierul are 14". Tobe "bunute" pana in 500 Euro, NU EXISTA, iar un set de cinele care sa NU sune a "teava sparta" costa cam cat vrei tu sa dai pe tobe cu tot cu cinele. Imi pare rau, dar asta este parerea mea si cred ca nu numai a mea. SONORUL acela 505 SPECIAL mi se pare alegerea potrivita, mai ales ca are si scaun inclus in oferta. Cinelele suna oribil, dar... de cat dai atata face. Iti doresc bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest cristi91

si vroiam sa subliniez ca tobe sub 500e bunute nu exista sunt ori proaste ori foarte proaste. Iti recomand si eu atunci setul sonor, iar in legatura cu cinelele cea mai ieftina solutie care sa nu sune a calorifer sunt astea: http://www.thomann.de/gb/sabian_b8_perform..._beckensatz.htm tot ce e sub astea ca pret suna a calorifere.

 

vroiam sa iti ca si astea sunt destul de bune pt ce vrei tu http://www.thomann.de/gb/mapex_qr_serie_st...rd_2_set_ns.htm

Edited by cristi91
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.