www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce E Si Ce Face


ciorap
 Share

Recommended Posts

Guest titus
zzzee4.gif

2 carlige in cutia de la chitara

pentru?

 

chei inbus...cu ele iti calibrezi griful si iti ajustezi podul chitarii...

Link to comment
Share on other sites

Poate n-ar strica sa studiezi intai dictionarul de termeni (mai sunt si altele). Aici nu este un forum de tarani (de ex. www.vacar.ro), deci nu avem de ce sa vorbim taraneste. Aici este un forum pentru chitaristi: RGC.ro :)

Link to comment
Share on other sites

Da. Nu e sectiunea "pentru tarani". :) Nici nu stiu cum se spune in taraneste "imbus". :)

Nu te supara, ideea era sa dai un search pe forum atunci cand nu intelegi un termen. Daca nu-l gasesti sau nu este explicat suficient atunci intreaba. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
vorbiti mai taraneste sa inteleaga toata lumea nu va laudati ca stiti cuvinte grele

 

amice :) , ti s-a raspuns cat se poate de clar si concis...ca tu tot nu ai inteles e fix problema ta si ar trebui sa te puna pe ganduri...

ai internet...studiaza, cauta informatii, desene, poze si abea dup'aia, daca ai nelamuriri, vi si intrebi...sau ai prefera sa iti facem niste desene in AutoCAD si sa-ti scriem si niste fise tehnice pt fiecare nimic pe care il gasesti tu :) ...

iar cu replici ca cea de mai sus sa nu te asteti sa primesti mai mult decat degetul mijlociu :) ...

Link to comment
Share on other sites

si tot nu i-a raspuns nimeni omului:)

 

deci...cum te uiti la lopata(chitara) de sus...in partea dreapta ai niste gaurele din care ies niste sarme(corzi)...acele sarme sunt sustinute mai apoi de niste tije de metal.ALA e CORDARUL,BRIDGE-UL.In fudul acestui sistem gasesti niste gaurele in care unul din acele carliguri va intra perfect:)acum...iti indic sa-ti cumperi un ceas cu ac...pt ca acolo va trebui sa invarti in sensul acelor de la ceas...sau invers...deci sa ai un punct de reper(ceasul si directia lui)

 

Celalalt carlig este foarte probabil folosit pt indoirea grifului.GRIFUL este bucata aia de lemn cu niste sarme pe ea:)undeva in capatul acestei cozi de lapoata gasesti un locushor de unde iese o bucata de metal:)eee...in cazul in care ai lemnul stramb:)))) se baga chestia aia acolo si in varti de ea pana se indreapta(acum serios....pt asta tre sa te documentezi bine)

 

Si acum...cel mai important element:)cum te uiti la chitara de sus...este foarte probabil sa gasesti un microcip acoperit cu piele si are urechi.Nu garantez ca o sa-l vezi dar exista acolo si ar trebui sa fii constient de existenta lui:)Poate o sa-l folosesti mai des:)

 

Cred ca am fost cat se poate de tzaran i am explicat si pe limbajul ciorapului:)

Link to comment
Share on other sites

si tot nu i-a raspuns nimeni omului:)

 

deci...cum te uiti la lopata(chitara) de sus...in partea dreapta ai niste gaurele din care ies niste sarme(corzi)...acele sarme sunt sustinute mai apoi de niste tije de metal.ALA e CORDARUL,BRIDGE-UL.In fudul acestui sistem gasesti niste gaurele in care unul din acele carliguri va intra perfect:)acum...iti indic sa-ti cumperi un ceas cu ac...pt ca acolo va trebui sa invarti in sensul acelor de la ceas...sau invers...deci sa ai un punct de reper(ceasul si directia lui)

 

Celalalt carlig este foarte probabil folosit pt indoirea grifului.GRIFUL este bucata aia de lemn cu niste sarme pe ea:)undeva in capatul acestei cozi de lapoata gasesti un locushor de unde iese o bucata de metal:)eee...in cazul in care ai lemnul stramb:D))) se baga chestia aia acolo si in varti de ea pana se indreapta(acum serios....pt asta tre sa te documentezi bine)

 

Si acum...cel mai important element:)cum te uiti la chitara de sus...este foarte probabil sa gasesti un microcip acoperit cu piele si are urechi.Nu garantez ca o sa-l vezi dar exista acolo si ar trebui sa fii constient de existenta lui:)Poate o sa-l folosesti mai des:)

 

Cred ca am fost cat se poate de tzaran i am explicat si pe limbajul ciorapului:)

 

:):):) prea tare. scurt, la obiect si cat se poate de taranesc.

Link to comment
Share on other sites

si tot nu i-a raspuns nimeni omului:)

 

deci...cum te uiti la lopata(chitara) de sus...in partea dreapta ai niste gaurele din care ies niste sarme(corzi)...acele sarme sunt sustinute mai apoi de niste tije de metal.ALA e CORDARUL,BRIDGE-UL.In fudul acestui sistem gasesti niste gaurele in care unul din acele carliguri va intra perfect:)acum...iti indic sa-ti cumperi un ceas cu ac...pt ca acolo va trebui sa invarti in sensul acelor de la ceas...sau invers...deci sa ai un punct de reper(ceasul si directia lui)

 

Celalalt carlig este foarte probabil folosit pt indoirea grifului.GRIFUL este bucata aia de lemn cu niste sarme pe ea:)undeva in capatul acestei cozi de lapoata gasesti un locushor de unde iese o bucata de metal:)eee...in cazul in care ai lemnul stramb:)))) se baga chestia aia acolo si in varti de ea pana se indreapta(acum serios....pt asta tre sa te documentezi bine)

 

Si acum...cel mai important element:)cum te uiti la chitara de sus...este foarte probabil sa gasesti un microcip acoperit cu piele si are urechi.Nu garantez ca o sa-l vezi dar exista acolo si ar trebui sa fii constient de existenta lui:)Poate o sa-l folosesti mai des:)

 

Cred ca am fost cat se poate de tzaran i am explicat si pe limbajul ciorapului:)

 

ms fain acuma am inteles

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
ba ciorapule..da numai topicuri d-astea faci??...ce naiba??...

@junky...bine ..pune-l la zid!!! :)

 

Cred k o sa mai avem parte de el mult timp :)

 

@ciorap...vinde vaca si ia-ti prof de chitara (aka lautar spus pe taraneste :) )

Link to comment
Share on other sites

Colegi forumisti, va rog sa fiti seriosi si nu-l mai luati pe ciorap peste picior. :) Sa speram ca si-a invatat lectia.

 

Succes la studiu! :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Ciorapule... carligele alea sunt ca sa agati kitara de vaca cand o duci la pascut :)

 

 

vorba cuiva de aici...n-am ras atata in viata mea

 

on topic...era deja facut "Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor"...si inca ceva :) ... citeste TOT forumu inainte de a deschide topicuri...o sa gasesti raspunsuri la toate intrebarile... s-au discutat de ț la puterea º ori lucrurile astea...bafta la studiat

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.