www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Fender G-dec E Bun?


Guest BlackBluesHat
 Share

Recommended Posts

Guest BlackBluesHat

Urmeaza sami cumpar un amp Fender G-DEC si vreau sami ziceti daca e o alegere buna pentru un gen Blues Rock.

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackBluesHat

Bugetul meu este de 1000RON, poate sa fie si mai scump. Stiu ca e mic dar nu mai rezist cu ampul meu k mi-am luat tzeapa de la el.

Edited by BlackBluesHat
Link to comment
Share on other sites

parerea mea: decat sa-ti iei chinezaria aia digitala de G-DEC, mai bine iti iei ceva mic, pe lampi, un Fender Champion sau un Epiphone Valve Junior...si ai the real blues sound :) sau, ma rog...pe-aproape :) ii mai bagi si vreo doua pedalute in fata si te-ai scos :)

Edited by CernoBill
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Da, cu G-Dec ai o multime de chestii mediocre pe care nu le vei folosi probabil niciodata simultan. Pentru ce il intereseaza pe musteriul nostru, un Champ/Valve Jr. cuplat cu o pedala de od/dist si probabil una de delay se incadreaza in bugetul avut la dispozitie, se achita cu brio de datorie si, mai ales, o face la un nivel calitativ ridicat.

Link to comment
Share on other sites

cu 11 mil poti sa iti iei un VOXAD50VT http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=426

50W e suficient pt repetat si pt concerte de club, si are atenuator de putere, cu care poti sa il folosesti acasa fara sa deranjezi vecinii.

Eu am un 100VT, si nu l-am folosit la sala mai mult de jumatate din putere, plus cu atenuatorul la minim, se comporta ca unul de 10W (la volum ma refer, nu la calitatea sunetului).

Citeste pe aici, sa vezi daca e okay pt blues, eu zic ca da, pt ca are cam toate sunetele care iti trebuie pt orice stil, plus efecte, dar noah, eu nu cant metal si hard rock+balade, nu ma pricep la blues:

http://reviews.harmony-central.com/reviews...112+Combo/100/1

 

LE: sorry de offtopic si spor la cantat!

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Fiind vorba de G-DEC de 15W (presupun asta din bugetul declarat) nu-i prea grozav (în principal datoritã difuzorului de 8"); dacã ar fi vorba de "G-DEC 30" altfel ar sta lucrurile (difuzor de 10", mai multe modele, efecte, acompaniamente, ºi mai mult timp de înregistrare pentru secevențe "loop").

 

Bugetul meu este de 1000RON, poate sa fie si mai scump.
Link to comment
Share on other sites

Guest slash47

am eu g dec de un an. nu e bun pentru blues. scoti o multime de tonuri din el dar mediocre. are si cateva ritmuri de tobe + bass care sunt bune pentru improvizatii. tunerul il gasesc util. ti-as recomanda un amp pe lampi vox seria ad sau un fender champion pt bluesuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackBluesHat

deci acum e dintre VOX AD50VT si Fender Champion ... care mio recomandati . Dupa cum am zis nu vreau ceva doar pentru blues . (vreau ceva care poate sa scoata mai multe feluri de sunete si mai "smooth" dar si mai "rughsty"

 

Dar tu ce amp ai?

 

 

pai cand miam luat ampul meu nu stiam ce fac k eram mai mic asa ca miam luat un *** de Mingsound :):):):D

Edited by BlackBluesHat
Link to comment
Share on other sites

ti-as recomanda un amp pe lampi vox seria ad sau un fender champion pt bluesuri.

 

 

deci acum e dintre VOX AD50VT si Fender Champion ... care mio recomandati . Dupa cum am zis nu vreau ceva doar pentru blues . (vreau ceva care poate sa scoata mai multe feluri de sunete si mai "smooth" dar si mai "rughsty"

 

 

 

 

pai cand miam luat ampul meu nu stiam ce fac k eram mai mic asa ca miam luat un *** de Mingsound :):):):D

 

Vezi ca Vox AD** nu prea e pe lampi.

Link to comment
Share on other sites

Guest slash47

dimitriyus are dreptate. vox ad are preampu pe lampi dar finalu e pe tranzistori din cate stiu eu

Link to comment
Share on other sites

dimitriyus are dreptate. vox ad are preampu pe lampi dar finalu e pe tranzistori din cate stiu eu

 

Nu e chiar asa, Power amp-ul are o lampa (chiar daca lampa aia de obicei se foloseste in alte amplifuri pt preamp).

 

Uite ce scrie in manualu de la VOX:

While much of the tone creation and shaping carried out is done in the digital

domain, the Valve Reactor power amp is 100% analogue. The resulting journey your guitar?s

signal takes through the analogue world of the power stage plays a major role in providing

the all-important feel and tone of the original amps we modelled.

The Valve Reactor power stage is, to all intents and purposes, a bona fide valve (tube)

push-pull power amplifier, but in miniature. It utilizes a 12AX7 (ECC83) valve (a dual triode

device ? meaning ?two valves in one?) and is equipped with an output transformer,

just like a ?real? valve amp.

 

Acuma asta suna ca si cum ar vrea sa spuna ca suna ca unul de tube, dar ideea principala e ca avand in power amp, cred ca e mai efectiv decat una din preamp. Anyway, mie imi place cum suna, si e foarte versatil, cred ca merita macar sa il incerci, merge la orice de la pop la heavy metal (pt thrash asa si asa, iar pt chestii mai agresive, hmm, nu m-as risca, eu il folosesc cu o pedala Rocktron Metal Planet pt metale). Totusi, poate e mai okay sa iti iei unul full lampi, si o pedala de OD/dist pt chestii mai grele.

 

LE: manualul din care am copiat se gaseste aici: http://www.voxamps.co.uk/downloads/PDF/AD1...50_100VT_E4.pdf

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

da, m-am cercat cu un coleg despre problema asta. El zice ca 12AX7 "simuleaza" partea de power amp, dar eu zic ca este preamp. Dupa ce am citit manual, am vazut ca 12AX7 joaca rolul lampa de putere, push pull, dar are putere prea mica (deobicei 12AX7 se foloseste ca preamp). Dece am zis ca "simuleaza" power amp, pentru ca asa cum am zis, 12AX7 nu are putere mare, partea de putere adevarata este tot tranzistor.

Era offtopic, sorry

 

Ontopic : asa cum zice lumea : cu 1000RON, gasesti un combo cu lampi f. bun, nou sau 2nd hand, care se potriveste cu blues. Daca iei 2nd hand, poate ca mai ai bani pentru o pedala.

post-5997-1210766974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Vox-ul mi se pare foarte compresat pentru un amplificator, si nu mi se pare extraordinar pentru blues(are un prieten de-al meu si m-am jucat o vara intreaga incercand sa scot un crunch sa-mi placa). Nu stiu unde se gasesc combo-uri pe lampi la pretul asta (mentionez sa aiba mai mult de o lampa in preamp si una in power amp) dar tot e mai bine sa incerce sa gaseasca asa ceva daca exista, decat un hibrid/modelling (parerea mea). Oricum, sa incercam sa nu mutam discutia care are loc de vreo saptamana cu analog/digital/lampi/procesor/tranzistori etc etc etc aici. :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackBluesHat

Mam uitat la ampuri si acum ma incliin spre "Fender Champion".Repet nu vreau sa fie numai pentru blues ... heck. Yo vreau sa pot sa cant si o mel. de a lui Santana dar si una de la Guns n' Roses , Ac/Dc etc. daca se poate :)

Edited by BlackBluesHat
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
Mam uitat la ampuri si acum ma incliin spre "Fender Champion".Repet nu vreau sa fie numai pentru blues ... heck. Yo vreau sa pot sa cant si o mel. de a lui Santana dar si una de la Guns n' Roses , Ac/Dc etc. daca se poate :)

ti-am dat PM cu oferta mea Laney LC15R

Edited by ozzybui
Link to comment
Share on other sites

Guest BlackBluesHat

am o noua intrebare ... ce e mai bine sami iau: o chitara buna (un Epihpne Les Paul) si un amp mai slabutz. Sau un amp bun si raman la chitara mea? ...... si va rog nu radeti .... e chitara electrica Hora :)

Edited by BlackBluesHat
Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
am o noua intrebare ... ce e mai bine sami iau: o chitara buna (un Epihpne Les Paul) si un amp mai slabutz. Sau un amp bun si raman la chitara mea? ...... si va rog nu radeti .... e chitara electrica Hora :)

 

o chitara buna, dupa aia un amp bun

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Nu e o chestie batuta in cuie. Ambele sunt necesare la un moment dat, insa o chitara buna nu va suna pe masura calitatilor sale pe un amplificator prost, insa o chitara proasta va fi pusa in valoare de un amplificator bun... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Nu e o chestie batuta in cuie. Ambele sunt necesare la un moment dat, insa o chitara buna nu va suna pe masura calitatilor sale pe un amplificator prost, insa o chitara proasta va fi pusa in valoare de un amplificator bun... :)

 

Cu toate ca mi-am promis sa nu mai postez, trebuie sa intervin cu o mica poveste:

Zilele trecute, Raresh ne-a vizitat, am avut ceva discutii, dupa care a fost curios sa probeze Ibanez-ul AR5000Re. Din comoditate, avand un combo Rocktron Rampage 122, folosit de noi pentru service, deja in priza, am hotarat sa faca test-ul pe el. Stiam cum suna, cat de cat bine! Dupa cateva minute, testand chitara ( btw, fantastica ), Raresh zice: iata ca si combo-ul asta suna excelent!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai citeste o data ce am spus si-ai sa vezi ca am dreptate. :) Te cred pe cuvant ca respectiva chitara suna excelent prin Rampage, insa sunt absolut convins ca ar suna mult mai bine printr-un Marshall, Soldano, Fuchs ( ca tot vorbiram de Rares) etc. Intelegi ce vreau sa spun?

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest MCMUSIC
Mai citeste o data ce am spus si-ai sa vezi ca am dreptate. :) Te cred pe cuvant ca respectiva chitara suna excelent prin Rampage, insa sunt absolut convins ca ar suna mult mai bine printr-un Marshall, Soldano, Fuchs ( ca tot vorbiram de Rares) etc. Intelegi ce vreau sa spun?

Pentru amatori, o chitara proasta suna rau prin orice amp!

 

Mai citeste o data ce am spus si-ai sa vezi ca am dreptate. :) Te cred pe cuvant ca respectiva chitara suna excelent prin Rampage, insa sunt absolut convins ca ar suna mult mai bine printr-un Marshall, Soldano, Fuchs ( ca tot vorbiram de Rares) etc. Intelegi ce vreau sa spun?

 

LE: In mana lui Raresh orice chitara suna bine! Oare de ce?

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackBluesHat

Deci sa-mi iau chitara si amplificator de vreo 30W.Sau un amp bun si raman la chitara mea?

Edited by BlackBluesHat
Link to comment
Share on other sites

Deci sa-mi iau chitara si amplificator de vreo 30W.Sau un amp bun si raman la chitara mea?

 

Unu la mana : dupa cum au spus cam toti pe aici, si dupa cum cred si eu, ambele sunt importante.

Doi la mana : daca esti la nivelul la care sculele nu conteaza prea mult ca oricum stii ce si cum cu ele, tu decizi.

Trei la mana : ia-ti o chitara de care sa nu fii limitat in momentul in care vei progresa.

Link to comment
Share on other sites

Guest BlackBluesHat
Unu la mana : dupa cum au spus cam toti pe aici, si dupa cum cred si eu, ambele sunt importante.

Doi la mana : daca esti la nivelul la care sculele nu conteaza prea mult ca oricum stii ce si cum cu ele, tu decizi.

Trei la mana : ia-ti o chitara de care sa nu fii limitat in momentul in care vei progresa.

 

 

yo vreau sami iau un Epiphone Les Paul

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

daca am fi eu in locul tau, iau o chitara cat mai buna pot, si iau un VOX amplug classic rock.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.