www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimb De Corzi (help!)


ciorap
 Share

Recommended Posts

mey ciorap... banuiesc ca stii ce inseamna "tuner" ... dak nu ai unul atunci cumparati de urgenta si multumeste-i lui d'zeu ca nu ai floating bridge care inseamna ca podul in care sunt puse corzile e flotant si e mult ... mult mai complicat decat ce ai tu

ce ai tu e child's play fata de un sistem de tip floyd rose ... vezi si tu prin forum k lucrurile astea s-au mai discutat de "N" ori...

 

chitara e acordata ce nu intelegi? e acordata da face un bazait infect l-am si postat si nu o sa multumesc la D'zeu pentru ca nu am floating bridge

Edited by ciorap
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest chitaristul_innascut

atunci incearca sa ridici bridgeul. si asta se face asa: bagi unul dintre carligele alea care se numesc chei imbus in suruburile alea 2 si vezi in ce parte trebui sa invarti ca sa se ridice podul, dupa ce-ai vazut cum se ridica il ridici pana nu se mai aude bazaitu' ala in amp. si vezi ca trebui sa fie unpic inclinat ... adica unde e Mi-ul gros sa fie mai distantat podul de corpul chitarei , iar unde-i mi-ul subtire sa fie mai apropiat de corp ... deci diferenta asta e mica dar totusi sesizabila

 

ca si la mine daca e sa lovesc bine corzile fara sa fie bagata chitara in amp atunci bazaie destul de tare, dar cand prin amp nu se aude bazaitu' ala

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

atunci incearca sa ridici bridgeul. si asta se face asa: bagi unul dintre carligele alea care se numesc chei imbus in suruburile alea 2 si vezi in ce parte trebui sa invarti ca sa se ridice podul, dupa ce-ai vazut cum se ridica il ridici pana nu se mai aude bazaitu' ala in amp. si vezi ca trebui sa fie unpic inclinat ... adica unde e Mi-ul gros sa fie mai distantat podul de corpul chitarei , iar unde-i mi-ul subtire sa fie mai apropiat de corp ... deci diferenta asta e mica dar totusi sesizabila

 

ca si la mine daca e sa lovesc bine corzile fara sa fie bagata chitara in amp atunci bazaie destul de tare, dar cand prin amp nu se aude bazaitu' ala

se misca cam greu

nu se rupe daca trag prea tare?

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

asa si trebui sa se miste ca pasul de la suruburi e chiar foarte mic.

incearca sa ridici pe rand ... cand un surub cand altul ...

si tabla aia dupa parerea mea nu se rupe chiar asa de usor

 

din cate vad tu nu stii nimic despre chitara electrica ...

 

cat ai dat pe chitara aia ?

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

asa si trebui sa se miste ca pasul de la suruburi e chiar foarte mic.

incearca sa ridici pe rand ... cand un surub cand altul ...

si tabla aia dupa parerea mea nu se rupe chiar asa de usor

 

din cate vad tu nu stii nimic despre chitara electrica ...

 

cat ai dat pe chitara aia ?

normal ca nu stiu

daca stiam nu eram aici acuma

si ce conteaza pretul?

 

de unde stiu cand sa nu mai ridic? (cand e pe cale sa pocneasca)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

nu ridici foarte mult ca dupaia nu mai are acelasi randament la puterea sunetului

mey... nu te-ai gandit k poate fi de la amplificator bazaitu' ala?

mai exact cand bazaie?

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

Chitara avea problemele astea cand ai cumparat-o? Daca nu, incearca sa o readuci la forma initiala (adica sa aiba aceeasi marime la corzi, normal 0.09-uri, sa aiba aceleasi arcuri in spate, asa cum ai primit-o). Daca nu ai facut alte modificari la ea, in mod normal ar trebui sa nu aiba probleme. Cel mai convenabil ar fi sa rogi pe cineva din orasul tau care a mai are vreo chitara electrica pe acasa sa-si dea cu parerea, e altfel cand ai chitara in fata.

 

Exista variante, gen sa ridici bridge-ul (

) sau sa modifici grif-ul (aici nu m-as baga prea curand totusi).

Insa cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa cauti pe cineva care canta la chitara, sa te poata ajuta(nu neaparat un profesor care s-ar putea sa nu fi pus in viata lui mana pe o electrica!). Ti se va parea infinit de mult mai usor dupa aceea.

Link to comment
Share on other sites

Chitara avea problemele astea cand ai cumparat-o? Daca nu, incearca sa o readuci la forma initiala (adica sa aiba aceeasi marime la corzi, normal 0.09-uri, sa aiba aceleasi arcuri in spate, asa cum ai primit-o). Daca nu ai facut alte modificari la ea, in mod normal ar trebui sa nu aiba probleme. Cel mai convenabil ar fi sa rogi pe cineva din orasul tau care a mai are vreo chitara electrica pe acasa sa-si dea cu parerea, e altfel cand ai chitara in fata.

 

Exista variante, gen sa ridici bridge-ul (

) sau sa modifici grif-ul (aici nu m-as baga prea curand totusi).

Insa cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa cauti pe cineva care canta la chitara, sa te poata ajuta(nu neaparat un profesor care s-ar putea sa nu fi pus in viata lui mana pe o electrica!). Ti se va parea infinit de mult mai usor dupa aceea.

pai am ridicat puntea si am adaugat un arc cam aia ii tot ce am modificat la ea

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chitara ta are un bridge care functioneaza pe acelasi principiu cu sistemele Floyd-Rose... cu un set de corzi 0.9-0.4x (42 sau 46) 2 arcuri sunt SUFICIENTE... nu vrei sa fortezi prea tare 'cutitele' si sa ramai cu bridge-ul "in pioneze"... parerea mea e sa scoti arcul ala in + de acolo si sa reglezi din suruburile care tin arcurile pana ce bridge-ul va fi paralel cu corpul chitarei cand esti perfect acordat... daca bridge-ul e pe spate cand esti acordat, atunci slabesti arcurile, daca e in fatza, atunci le strangi... o sa ai ceva de lucru, dar mai bine decat sa plangi dupa chitarutza mai apoi :)...

 

Inca ceva... ziceai de un buzz la fret-uri... intai rezolva cu bridge-ul, iar daca dupa asta tot vei avea, verifica sa nu fie griful 'tras pe spate' (adica verifica sa fie perfect drept)... daca si atunci ai buzz, creste actiunea corzilor (distanta dintre ele si grif).

Edited by LORD-C
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.