www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru Astia Mai Nestiutori...


Guest Rosebud
 Share

Recommended Posts

Guest Rosebud

Hey...

Imi dau seama ca pe aici sunteti numai veterani profesionisti...eh...aproape...sunt si eu putin pupincurista...

Dar voiam sa deschid o discutie pentru astia asa ca mine (daca mai exista)...mai nedusi la biserica din punctul asta de vedere privind definitiile de genul vis-a-vis de voce...

Ma refer cu exactitate...Pentru ca pana sa intru pe forum credeam ca stiu ce sunt, dar acum nu mai sunt sigura...

1. Care e vocea de cap?

2. Care e vocea de piept?

3. Ce neam de voci mai exista?

4. Cum stabilesti ambitusul vocii personale?

5. Ce pitpalaci rebegiti e ala falsetto?

6. Cum si in functie de ce criterii se foloseste vocea?

 

Si...daca mai aveti si alte sfaturi sau definitii deosebite...:)...V-as fi cu adevarat recunoscatoare...

Edited by Rosebud
Link to comment
Share on other sites

Guest Rosebud

Am uitat sa spun ca as aprecia intr-un mod deosebit daca ar fi definitiile in romana si relativ scurte si concise... :)

Ce am inteles eu de acolo e ca inca nu stiu astia cu exactitate daca gacicile pot sau nu produce falsetto...Si ca o definitie a lui am inteles ca e mai usor de recunoscut la tipi care atunci cand folosesc acest procedeu, registru sau ce o fi el fac uz de acea voce pe care am numi-o gen "castrat" (like: "Ce dracu', asta n-are c0@ie?") ... De exemplu...Mika are melodiile numai in falsetto (sau, ma rog...o mare parte)?

 

De asta zic ca definitiile in romana si ceva mai seci ma ajuta mai bine sa inteleg... :)

Edited by Rosebud
Link to comment
Share on other sites

Guest Rosebud

Pai ideea era ca nu caut profesor de canto, ca de aceasta parte care implica finantele vreau sa ma eschivez...

Speram insa pe de alta parte sa dau aici peste niste oameni inteligenti si binevoitori care sa imi explice... :)

Sa ne ajutam intre noi, nu?:)

 

Sau oferi chiar tu lectii de canto? :)

Edited by Rosebud
Link to comment
Share on other sites

Nu faceam marketing, dadeam sfaturi.

Ma indoiesc ca o sa-ti explice cineva chestiile astea, pentru ca tre' sa stea cineva dupa tine sa se uite cum, ce canti etc. Asta daca vrei sa faci ceva ca lumea cu vocea. Daca nu, poti face pur si simplu prezenta scenica si expuneri vestimentare, eventual o rugaciune inainte de a canta ca sa nu falsezi.

Link to comment
Share on other sites

Pai ideea era ca nu caut profesor de canto, ca de aceasta parte care implica finantele vreau sa ma eschivez...

Speram insa pe de alta parte sa dau aici peste niste oameni inteligenti si binevoitori care sa imi explice... :)

Sa ne ajutam intre noi, nu? :D

 

Sau oferi chiar tu lectii de canto? :)

 

cred ca daca iei la rasfoit topicurile din Voce sigur gasesti raspunsurile dorite. doar ca tre sa ai rabdare sa cauti..eu m-am uitat din curiozitate odata si stiu sigur ca am citit despre falseto&co dar cum nu tine de specialitatea mea nu am sa ma hazardez sa iti expun acum ce am inteles eu ca poate mai rau te bag in ceatza si ma fac si eu de kko. spor la studiu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosebud

Da, sa zicem ca in legatura cu falsetto m-am lamurit.

Am intrebat o profesoara de canto si mi-a spus ca practic, ca o definitie mai simpla, falsetto e vocea de cap...

Si in legatura cu ce am citit si anume ca femeile nu pot sa foloseasca tehnica de falsetto...cica' nu e adevarat...

So...m-am lamurit in legatura cu asta...

Si nu ma refeream neaparat la definitii tehnice si nici nu voiam pentru mine personal training or something, ca de-a lungul timpului vocea am invatat sa mi-o folosesc...evident ca mai am mult de invatat, dar am intalnit apoi pe parcurs definitii si expresii "mai tehnice" si voiam sa stiu pentru sufletelul meu care si ce inseamna, nu neaparat cum se aplica...Ca sunt multe chestii cu nume pompoase dar care au o aplicatie cat se poate de la indemana...

So...si acum ma adresez veteranilor vocalisti...ce sfaturi mai au de dat? Daca au... Tips care nu pot fi invatate din carti sau tutoriale...ci chestii, chiar inedite, intalnite de fiecare pe la diferite prestatii sau nu numai...

 

Ah...si sa stii ca nu te acuzam de marketing...era un "spirit de gluma"...But I guess you'll get used to it...:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rosebud

Aham...bine...multumesc mult...

Acum mai aveam o intrebare:

In legatura cu in-ear-ul...As visa la asa ceva dar ce am vazut eu pe net erau mult prea scumpe...Stie cineva sa imi spuna cat ar costa un in-ear asa..."de bun simt", nu neaparat de firma...ma refer sa aiba un pret accesibil si sa fie pentru un incepator...cat sa ma aud ca idee, de control...nu la o fidelitate deosebita ... avand in vedere ca am cantat si in locuri in care nu auzeam vocea deloc si trebuia sa cant cu degetul in ureche...Deci...cred ca intrebarea era cam cat ar fi cel mai ieftin in-ear si unde se gaseste...

A! Si voiam sa mai intreb: exista si in-ear cu o singura casca? Ca eu am vazut numai cu doua...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.