www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Flajioleti artificiali


Jambi

Recommended Posts

La electrica e mai greu, dar cred ca se face, nu am incercat, dar oricum nu prea te ajuta la nimic. flageoletii artifciali sunt o tehnica mai mult de flamenco sau clasica. depinde acum la ce vrei sa-i folosesti. Itit recomand daca gasesti niste lectii video demonstrative de flamenco sau clasica.

bafta

Link to comment
Share on other sites

flajioletii artificiali ii faci atingand coarda simultan cu pana si cu degetul mare al mainii cu care tii pana...o sa dureze ceva timp pana o sa-ti iasa cat de cat. cred ca daca faci si un vibrato in acelasi timp, ies mai bine :) (? ... works for me :) )

Link to comment
Share on other sites

pentru un artificial harmonic exista 2 metode in principiu:

 

1.tzii pickul aproape de varf cu dejtu gros si al 2lea/treilea dejt si lovesti o nota "fretuita" sau chiar o coarda libera facand chitara sa urle diferit in functie de zona unde se executa lovitul corzii.(in general prin zona middle pickup sau intre humbuckere).asta e tehnica cea mai folosita

 

2. tzii pickul cu degetul mare si middle finger, si aratatorul il pui in fata, atingand cu el (concomitent cu lovirea corzii cu pickul) coarda in zona unde se afla artificial harmonicul dorit.un fel de tapped harmonic

este si asta o tehnica destul de des folosita si odata ce e stapanita calumea, a.h iese tot timpul calumea, spre deosebire de prima tehnica, cand se poate intampla sa nu iasa chiar tot timpul cum vrei.

aceasta tehnica, a doua, este cea folosita de morse in sometimes i feel like screaming cred.

cu alte cuvinte, pe langa artificial harmonics in stil zakk wylde, ea e si o alternativa la tapped harmonics in stil eddie van halen etc.

keep rockin'

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.