www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Aleg ? (cu Sau Fara Humbucker)


Guest lazerbeam
 Share

Recommended Posts

Guest lazerbeam

- primul meu post - :)

 

(trec direct la subiect)

 

Planuiesc sa cumpar un Squier Stratocaster (Standard Series cel mai probabil), dar nu stiu exact ce sa aleg intre un Fat Strat si unul fara humbucker. Chitara ar trebui sa poata scoate un sunet ceva mai trebely/bity -- in genul Arctic Monkeys, The Hives -- (bila alba pt cea fara humbucker), dar as vrea sa suporte si niste distors mai serios (bila alba pt stratul 'gras' :) care ar parea ceva mai versatil).

Ceea ce as vrea sa stiu este daca diferenta de ton dintre cele doua este atat de mare. Mai exact, daca as putea obtine tonul bity de care vorbeam cu fat stratul.

 

 

* mentionez ca chitara va trece printr-un VOX Pathfinder 15R

Link to comment
Share on other sites

Pai gandeste`te ca iti raman 2 doze pt chestii mai soft. Eu mi`am cumparat un Squier Standard Fat Strat acum vreo 2 sapt. Vroiam si blues si metal :)

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlover_89

- primul meu post - :)

 

Si eu am un squier single coin si suna destul de bine pentru cat m-a costat, singura diferenta e ca eu am scalopat-o. Suna frumos si pe distors insa la distoarse dalea grele nu te da pe spate. Parerea mea e sa-ti iei un ;;gras;; :):)

Link to comment
Share on other sites

Am vazut la mica publicitate chiar aici pe forum un Squier Stratocaster Duncan Design cu corp din mahon...foarte fain...si e si la un pret bun...inlocuiesti dozele cu combinatia SH4, SH2 (eventual SH1), astfel incat sa poti splita doza din neck (sa nu iti faci griji de operatiunea asta...o fac cei de la MCMusic cand iti cumperi dozele) si o sa ai o chitara pe cinste...toata povestea o sa te conste in jur de 13 mil si te asigur ca in banii astia nu prea o sa gasesti o chitara mai buna...eventual mai poti sa te uiti si la Ibanez RG321MH pentru ca si acolo se pot splita humbucker-ele si e o chitara foarte buna...

Link to comment
Share on other sites

Guest guitarlover_89
squier single coin??...wow...asa se fac acuma??..single coin??...si cum e??..are un singur coi..n??...

 

imi pare rau pentru greseala :) ... am vrut sa spun ca are doza simpla(single coil) :)

oricum cred ca lumea a inteles ce am vrut sa spun. A fost primul meu post :)))

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.