www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Sentimentale


Guest singuraticul
 Share

Recommended Posts

Guest singuraticul

No, salutare intai!

apoi sa va spun ce mi s-a intamplat... am fost zilele astea la un var, in vizita cu ocazia sarbatorilor...

am descoperit la el o orga...cu toate ca e afon...si cumparata nuj ptr ce scop..mai demult...apoi uitata printr-un dulap...

eu, sa nu ma plictisesc, neavand chitara la mine, am luat orga..si am inceput sa vad ce-i cu ea. Cum iubesc muzica clasica, am imprumutat o carte de muzica de la un vecin care avea un copil mai mic...in vreo 10 min m-am prins care-s notele pe orga, cu diezi etc... am inceput sa studiez din carte si in 15 min am invatat "valurile Dunarii". stiu ca o sa ziceti ca e o melodie usoara, dar avand in vedere ca dupa juma de ora de stat cu orga in brate mi-a iesit eu zic ca e ceva...apoi am mai invatat niste melodioare si exercitii...din cartea de muzica.

ieri am plecat de la var-miu si nu mi-a vandut orga....

 

dilema mea : m-am indragostit de orga....si nu stiu ce sa fac....

sa abandonez studiul chitarii si sa ma apuc de orga? daca incep sa le fac in paralel...nu cred ca fac mare branza cu nici una

chitara studiez de mai bine de un an...1 an si vreo 4 luni

 

no..acuma va rog ajutati-ma..

salve!!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare si o pun aici ca sa nu mai deschid un topic la fel. Mie de obicei imi place culoarea rosie dar ieri am vazut culoarea albastra si... ce sa vezi? Mi-a placut. Acum sunt in dilema, deci nu stiu, poate ma ajutati voi, deci, mie imi place culoarea rosie sau imi place culoarea albastra? Deci chiar nu stiu ce sa fac, sau poate imi place culoarea mov si nu stiu ca-mi place? Sau culoarea mov inseamna deodata si rosu si albastru dar credeti ca e posibil asa deodata amandoua?

Uf... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest jupiter

SI...CE MAI FACE VARU TAU???=))

deci jur asta cu clapa luii:))) mo dat pe spate ...PUNE MANA PUISHOR SI INVATA:) si ne spui apoi ...

<object width="425" height="355"><param name="movie" value="

Edited by jupiter
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

mda ok...

ms ptr sfaturi tuturor...bafta!

 

am cerut si eu niste opinii si nu stiti decat sa ironizati si sa va dati destepti...

mult succes tuturor!

Link to comment
Share on other sites

La ce te asteptai? Doreai o analiza comparativa intre cele 2 instrumente? :) Lumea, in general, este plictisita pe forum (mai ales cand vine vorba de asemenea topice).

 

Fa ceea ce simti! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest wolverine
Fa ceea ce simti! :)

 

Fa ceea ce simti, insa nu uita, mai ales cand e vorba de muzica, pune suflet. Daca nu faci cu pasiune, nu are rost. Deci, parerea mea:

 

Si clapa si chitara sunt doua instrumente frumoase. Din anumite puncte de vedere poti sa le consideri adiacente. Faptul ca te-ai descurcat usor pe clapa dupa ce ai studiat chitara este un lucru normal, fiind oricum doua instrumente ce solicita o digitatie buna la ambele maini.

 

Daca-ti place clapa dar ai inceput cu chitara, eu zic sa continui cu studiul chitarii si sa mai canti/inveti/studiezi la clapa din cand in cand, insa sa o lasi pe locul doi. Niciodata nu strica sa sti ceva in plus. Din punctul meu de vedere, as invata sa cand la toate instrumentele existente, insa sunt constient ca asa ceva nu este posibil (lipsa de timp in primul rand).

 

Oricum, ca sa scurtez, asteptam cu entuziasm prima inregistrare cu tine la clapa. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
Am si eu o intrebare si o pun aici ca sa nu mai deschid un topic la fel. Mie de obicei imi place culoarea rosie dar ieri am vazut culoarea albastra si... ce sa vezi? Mi-a placut. Acum sunt in dilema, deci nu stiu, poate ma ajutati voi, deci, mie imi place culoarea rosie sau imi place culoarea albastra? Deci chiar nu stiu ce sa fac, sau poate imi place culoarea mov si nu stiu ca-mi place? Sau culoarea mov inseamna deodata si rosu si albastru dar credeti ca e posibil asa deodata amandoua?

Uf...

M-am prapadit de ras :))

 

Pt "singuraticul" ... mi-e mi-ar place sa stiu cat mai multe instrumente .. chitara la mine e no1 dar mi-ar place sa stiu de toate ... muzica nu se opreste doar la chitara :)

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare si o pun aici ca sa nu mai deschid un topic la fel. Mie de obicei imi place culoarea rosie dar ieri am vazut culoarea albastra si... ce sa vezi? Mi-a placut. Acum sunt in dilema, deci nu stiu, poate ma ajutati voi, deci, mie imi place culoarea rosie sau imi place culoarea albastra? Deci chiar nu stiu ce sa fac, sau poate imi place culoarea mov si nu stiu ca-mi place? Sau culoarea mov inseamna deodata si rosu si albastru dar credeti ca e posibil asa deodata amandoua?

Uf... :P

 

 

:):):D:)

Link to comment
Share on other sites

mda ok...

ms ptr sfaturi tuturor...bafta!

 

am cerut si eu niste opinii si nu stiti decat sa ironizati si sa va dati destepti...

mult succes tuturor!

 

Hai sa-ti traduc postul meu ca poate nu ai inteles. Nimeni nu poate sti in afara de tine ce iti place tie mai mult. Esti singurul care poate lua o decizie si nici forumistii nici nimeni de pe lumea asta nu te poate ajuta. Vad ca ai 16 ani. Cu prima femeie la fel o sa faci? Intrebi pe forum daca e buna sau nu? Sau chemi niste prieteni sa te ajute? :)

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

mda...oki m-am prins...ms tuturor ptr sfaturi! imi voi cumpara saptamana asta o clapa si voi incepe sa studiez...

din cele 3 ore/zi dedicate chitarii o sa raman cu 2 si 1 o voi dedica clapei...

 

respect tuturor!

 

le: cand am scris postul eram euforic, incantat etc....si vroiam sa aflu daca le pot studia pe ambele in acelasi timp si daca o pot face si bine...in fine...bafta si merci! m-am lamurit!

Edited by singuraticul
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.