www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Bridge


'mnezău
 Share

Recommended Posts

Am o chitara mai veche si as avea nevoie de un bridge de genul celui din fotografie. Adica sistemul de prindere al corzilor este la fel. Bridge-ul nu este fix, ci mobil, stand pe cutia chitarei datorita presiunii exercitate de corzi. Vad ca cel din poza nu are santuri, precum am eu. La mine problema este ca s-a rupt o bucatica de lemn, prin care erau facute niste santuri pentru corzi. Acum eu nu am vazut nici un model de Reghin cu sistemul acesta de prindere si nu stiu daca pot achizitiona un bridge nou. Nici nu sunt din Bucuresti, si nu am magazine de muzica in orasul in care locuiesc.

As vrea o idee. Daca m-as apuca sa-l fac cum as sti din lemn, presupun ca ar iesi o prostie, tinand cont ca habar nu le am cu prelucrarea lemnului.

Si pentru aceeasi chitara, as vrea sa-i dau jos lacul vechi si sa-i ard o mana de lac nou pentru ca acesta s-a crapat. Este vreo modalitate speciala sau merge si cu pensula?

Mersi

post-6873-1208960363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci sa iti comanzi unul de la www.stew-mac.com ...am inteles ca cele care asa de mici (de ex : guitar tuners, bridges, screws , pick-up rings , etc.) ti le trimit intr-un plic direct prin posta si nici nu trebuie sa platesti absolut nici o taxa cand le ridici ...

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Da exact :) Si ca sa il instalezi pe chitara faci urmatoarea operatiune ca sa ii dai bazei bridge-ului exact curbura fetei de la chitara ta :

 

1. Scoti bridge-ul vechi

2. Pui o foita de smirghel cu partea abraziva in sus in zona in care a fost fostul bridge

3. Freci bridge-ul nou, usor, pe smirghel pana cand baza lui ia exact curbura fetei de la chitara

 

Freci cateva secunde, apoi verifici daca baza bridge-ului se aseaza perfect pe fata chitarii in locul in care a fost fostul bridge...daca nu repeti operatiunile de mai sus...nu e greu deloc, daca chitara ta e flat-top (nu prea imi dau seama din poza ) atunci e si mai simplu...iar daca e archtop poate se potriveste perfect deja cu raza pe care o are bridge-ul...Eu as opta pentru prima varianta de bridge (aceea de 16$)..e mai mult decat ok si semana foarte mult cu bridge-ul original de pe chitara ta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.