www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Peste Backing


'mnezău
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Ai mare grija ca improvizatia si negativul sa nu sune disonant ("fals"); in cazul tau se cam intampla. Dupa ce rezolvi aceasta problema, axeaza-te pe frazaj, pe crearea unei melodii, unei povesti, pe transmiterea unei stari, unui sentiment etc. Si, probabil cea mai importanta parte, asculta multa, foarte multa si diversa, muzica. Succes! :)

Link to comment
Share on other sites

:) Am gasit si eu un backing si am improvizat peste el. Imi cer scuze pentru "tonul" chitarei, nu prea sunt familiarizat cu setari pentru moment. Vreau sa imi spuneti pareri. Mie imi suna ok, cu greseli normale pentru un incepator.

Multumesc

 

Pentru un incepator nu e chiar rau. Impresia asta de sunet fals poate fi data de o chitara putin out of tune sau cu intonatia nesetata corespunzator dar si de lipsa fermitatii atunci cand calci pe corzi/fretboard lucru care cred ca se intampla si in cazul tau. Nu'i asa grav oricum, dar incearca sa intelegi cu ce progresii de acorduri ai de aface pe un bt apoi stabilesti in ce gama/game/tonalitati trebuie sa te misti. In cazul de mai sus si mai ales ca esti la inceput as recomanda o gama pentatonica cu 2 note/coarda ; ex. G-A; C-D; F-G; Bbmol-C; D-F...si invers te plimbi prin gama.. (presupunand ca ai un centru sonor in Gmaj)pe care ar trebui sa o exersezi fara bt, asculti cum suna, pana consideri ca o faci corect iar notele suna corect.Fermitatea si dexteriatea o sa vina dar exarsand destul de mult (din pacate...:))

Spor! :)

Link to comment
Share on other sites

asta am aplicat si eu in inregistrarea peste backing. m-am jucat in Am Pentatonic, dupa care am combinat notele. Problema este ca nu imi dau seama in ce gama e facut un backing/piesa. Adica, am incercat sa folosesc Am Pentatonic pe alte backing-uri si nu suna in nici un fel. Oricum probabil e o chestie care se prinde cu timpul, adica sa aud deja ce as canta la chitara in momentul in care ascult piesa si sa imi dau seama daca ar suna corect sau nu. Referitor la fermitate, ai dreptate, cam "calc" pe langa corzi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.