www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se Intampla Ceva Rau Daca


razvanciub8a
 Share

Recommended Posts

am un Ibanez GRG170B si vreau sa pun toate cele 5 arcuri ale floydului pentru a micsora sensbilitatea acestuia (si pentru a'l folosi si ca post de tremolo-bar :))... se poate intampla ceva cu gatul chitarii?

(eu as spune ca nu... dar totusi... sa fiu mai sigur)

stiu ca dupa ce le pun pe toate 5 trebuie slabite cele 2 suruburi pana cand whammy-bar-ul este paralel cu corpul chitarii.

alte probleme ar mai fi?

Link to comment
Share on other sites

Nu se intampla nimic rau atat timp cat slabesti suruburile cum ai spus si tu, nu are nici o legatura cu gatul. O singura problema ar fi in cazul cand cele doua suruburi ar fi mai scurte si desfacandu-le sa iasa practic din corp, dar sper ca nu e cazul.

 

 

nu e cazul... suruburile sunt destul de mari... hehe... ma apuc la mesterit :)

Link to comment
Share on other sites

Chitara se dezacordeaza nu din cauza ca ai prea putine arcuri ci mai curand din cauza mecanismului per total (se uzeaza in timp, mai ales daca e vorba de "Licensed under Floyd-Rose Patents.").

Daca se toceste in regiunea knife-edge se intampla ca sistemul sa nu se mai intoarca in pozitia initiala dupa ce a fost folosit, sau la locking nut apare uzura in locurile unde sunt corzile si nu mai stau fixate, scapa. ...dar probabil stii lucrurile astea deja.

Oricum, nu cred ca problemele cu acordajul se rezolva daca pui mai multe arcuri.

Link to comment
Share on other sites

Chitara se dezacordeaza nu din cauza ca ai prea putine arcuri ci mai curand din cauza mecanismului per total (se uzeaza in timp, mai ales daca e vorba de "Licensed under Floyd-Rose Patents.").

Daca se toceste in regiunea knife-edge se intampla ca sistemul sa nu se mai intoarca in pozitia initiala dupa ce a fost folosit, sau la locking nut apare uzura in locurile unde sunt corzile si nu mai stau fixate, scapa. ...dar probabil stii lucrurile astea deja.

Oricum, nu cred ca problemele cu acordajul se rezolva daca pui mai multe arcuri.

 

 

am cantat cam 15 minute cu chitara cu 5 arcuri... si am abuzat de floyd (si cand spun abuzat chiar spun abuzat :)) si nu s'a dezacordat deloc... dar au sarit cele 2 suruburi (desi la inceput pareau ca tin) :) deci a aparut o noua problema intrucat acum cred ca s'au largit gaurile suruburilor si nu stiu daca vor mai tine... voi cauta maine (si voi gasi! - daca nu... :) ) 2 suruburi identice ca grosime si mult mai lungi...

 

 

copii... sa nu incercati asta acasa...

Link to comment
Share on other sites

am cantat cam 15 minute cu chitara cu 5 arcuri... si am abuzat de floyd (si cand spun abuzat chiar spun abuzat :) ) si nu s'a dezacordat deloc... dar au sarit cele 2 suruburi (desi la inceput pareau ca tin) :) deci a aparut o noua problema intrucat acum cred ca s'au largit gaurile suruburilor si nu stiu daca vor mai tine... voi cauta maine (si voi gasi! - daca nu... :) ) 2 suruburi identice ca grosime si mult mai lungi...

 

 

copii... sa nu incercati asta acasa...

 

Ups!

Ti-am zis ca se intampla.

Da, cumpara suruburi mai lungi, s-ar putea totusi sa ajungi cu ele prin cavitatea dozei de neck, ... glumesc!

Acum totusi nu inteleg de ce vrei neaparat 5 arcuri, practic e cam acelasi lucru ca si cum ar fi 3, adica tot aceleasi corzi le folosesti, ce trebuia sa tina inainte 3 arcuri (mai intinse) acum e sustinut de 5 (dar mai slabe), sau ... nu ?

 

Pui arcuri mai multe cand ai tensiune mai mare de echilibrat a.k.a. corzi mai groase.

Edited by Bl.o.X
Link to comment
Share on other sites

:) :) :D:P

Poti sa pui 100 de arcuri,floydul trebuie reglat sa stea in echilibru,pentru a folosi doar ca tremolo (pentru doar a lasa corzile) trebuie sa blochezi floyd-ul(au mecanism de blocare,unele) sau trebuie sa bagi tu o bucata de lemn acolo.

Pentru a regla diferenta de fortze iti trebuie automat corzi mai groase in caz ca vrei 5 arcuri si sa folosesti floyd-ul normal si suruburile automat sunt mai bine inshurubate in corpul chitarei.

De ce vrei 5 arcuri? :)

Link to comment
Share on other sites

Pentru a regla diferenta de fortze iti trebuie automat corzi mai groase in caz ca vrei 5 arcuri si sa folosesti floyd-ul normal si suruburile automat sunt mai bine inshurubate in corpul chitarei.

De ce vrei 5 arcuri? :)

 

Nu neaparat :), poti sa lasi corzile subtiri, dar sa mai slabesti suruburile, de unde si problema lui - suruburi prea scurte

 

Oricum - aceleasi corzi = aceeasi tensiune in arcuri , indiferent de nr. lor.

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat deja problema cu suruburile (am luat mai lungi)...

 

de ce 5 arcuri? hmm... acum ca stau sa ma gandesc nu prea are sens aceasta schimbare (nu stiu de ce aveam o oarecare banuiala ca va influenta dezacordarea rapida a chitarii - acum am inteles ca nu e asa) ... dar totusi imi place ca whammy-ul se preseaza mai greu, e o senzatie de "siguranta"... oricum acum nu mai umblu iar sa scot arcurile... vor ramane acolo mult si bine :)

 

multumesc tuturor pentru sfaturi si as ruga un moderator sa inchida acest topic daca vrea.

 

 

LE: nu a fost din plictiseala... chiar aveam ce face... cred ca mai mult din curiozitate @-) ce face acest buton? :)

Edited by razvanciub8a
Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
am rezolvat deja problema cu suruburile (am luat mai lungi)...

 

de ce 5 arcuri? hmm... acum ca stau sa ma gandesc nu prea are sens aceasta schimbare (nu stiu de ce aveam o oarecare banuiala ca va influenta dezacordarea rapida a chitarii - acum am inteles ca nu e asa) ... dar totusi imi place ca whammy-ul se preseaza mai greu, e o senzatie de "siguranta"... oricum acum nu mai umblu iar sa scot arcurile... vor ramane acolo mult si bine :)

 

multumesc tuturor pentru sfaturi si as ruga un moderator sa inchida acest topic daca vrea.

 

 

LE: nu a fost din plictiseala... chiar aveam ce face... cred ca mai mult din curiozitate @-) ce face acest buton? :D

 

pune banda izolatoare pe arcuri de la floyd pana la tablita unde se agata arcurile :)

am vazut asta la Tom Englund de la Evergrey(el zicea ca e un little secret)

nush exact la ce ajuta chestia asta,probabil vibreaza arcurile si fac extra noise

si totusi el foloseste caparison guitars :)

Link to comment
Share on other sites

CrazySound, tu ai citit macar topic-ul?

 

razvanciub8a, e folositor sa ai mai multe arcuri daca apesi tare pe floyd cand faci palm-muting. Nu se mai dezacordeaza chitara :) Sau daca folosesti corzi mai groase, gen 11-54. Si da, face acordajul mai stabil in sensul ca puntea pleaca mai greu de unde a ramas (vezi mai sus cu palm-muting), dar de ramas, trebuie sa ramana unde trebuie si asta nu mai tine de nr de arcuri :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.