www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp Settings-help


Guest INO
 Share

Recommended Posts

Salut, dupa cum se vede i'm new here and i'm new to guitar to, sa va spun ce am first, Ibanez GRG170DX + un stagg 15GA DR , yes i know nu sunt cine stie ce dar e tot ce am put sa imi permit acuma, si la cat "stiu" eu in momentul de fata nu cred ca se merita sa imi cumpar ceva better :) ,nu folosesc distorsiunea din amp pt e ca preatty crappy dar folosesc un Ibanez DS7 pt distorsiune, ce as vrea sa va rog este daca imi putei recomanda ceva setari pt AMP, mids ,bass and treble,thanks. :)

Edited by INO
Link to comment
Share on other sites

Salut, dupa cum se vede i'm new here and i'm new to guitar to, sa va spun ce am first, Ibanez GRG170DX + un stagg 15GA DR , yes i know nu sunt cine stie ce dar e tot ce am put sa imi permit acuma, si la cat "stiu" eu in momentul de fata nu cred ca se merita sa imi cumpar ceva better :) ,nu folosesc distorsiunea din amp pt e ca preatty crappy dar folosesc un Ibanez DS7 pt distorsiune, ce as vrea sa va rog este daca imi putei recomanda ceva setari pt AMP, mids ,bass and treble,thanks. :D

 

 

ce-mi place romano-engleza ta, daca scriai si dupa ureche erai zeu :) :)

Link to comment
Share on other sites

Salut ! http://www.tonesettings.com/tone/ e un punct de plecare. Iti poti face o idee.

chitara are banda de frecvente 300-4500 Hz ,

 

Nu exista setare anume , depinde de multe sunetul ( timbrul)

 

Ce ai setat sa auzi de la 2 m nu mai suna la fel de la 4 m de statie .Ce ai setat sa sune cumva intr-o camera de 5/4m n-o sa sune intr-o sala de repetitii, se schimba scena, sala, tobarul .se schimba si setarea ..

 

Deocamdfata seteaza cum i-ti place tie , apoi sa iei in considerare locatia si conditiile .

 

Alta problema ar fi cu efectele ambientale, acestrea schimba radical timbrul general .daca luam numai ecoul de ex, acesta deschide si face mai metalic tonul ( efect combfilter ) .Chorus /flanger la fel ( sceste dous sunt bazate pe sweeping combfilter).Reverrb in anumite conditii deschide tonul ( sunet de "tank" ,butoi mare de metal) etc

 

Wah ,phaser aduce inalte si joase prea multe cateodata , deciu trebuie EQ inaite sau dupa .

 

Gradul de distors schimba continutul de armonice ..etc etc etc

 

Nu exista o singura setare miracol.!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ce-mi place romano-engleza ta, daca scriai si dupa ureche erai zeu :):)

 

 

that's the way i talk man ( sometimes ) :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.