www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

In Loc De Pana


Guest Dreamchild
 Share

Recommended Posts

  • 2 months later...
Guest Freak KiTTy

eu mi'am pierdut pana de curand si vrea sa'ti zic ca mi'a aratat cineva .. e mult mai simplu sa tii degetul aratator sprijinit pe degetul mare si sa zdrangani .. suna cam la fel :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Preda
eu mi'am pierdut pana de curand si vrea sa'ti zic ca mi'a aratat cineva .. e mult mai simplu sa tii degetul aratator sprijinit pe degetul mare si sa zdrangani .. suna cam la fel :)

La acorduri sa zicem, desi tonul difera fata de pana(folosind metoda asta poti sa observi ca tonul la bataile in jos difera de cel la bataile in sus), dar ce mai faci cand trebuie sa ciupesti note individuale?

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Bai, frate, a naibii treaba... daca mai rabdau ai mei cativa ani pan' sa ma faca ieseam cu cazmaua aproape ca e-bowu'.

Link to comment
Share on other sites

:) eu sper numai ca's fabricate din metale neferoase, ca altfel in timp probabil o sa se adune pe doze fierotanii incat pana la urma o sa te poti kk pe ele...:)

 

hey,da crezi ca se macina cum se macina o pana din cartela? hahaha

DUpa o cantare crezi ca ai numai pilitura de fier pe doze? :)

Pana se roade o pana dinaia schimbi 5 doze...ai sa zici ca dozele nu se merita!

Link to comment
Share on other sites

hey,da crezi ca se macina cum se macina o pana din cartela? hahaha

DUpa o cantare crezi ca ai numai pilitura de fier pe doze? :)

Pana se roade o pana dinaia schimbi 5 doze...ai sa zici ca dozele nu se merita!

 

Pai atunci n'ar fi bai..:) dar totusi 5doze la o pana ar insemna o durata de viata a penei undeva pe la vreo suta de ani..:D)Numai daca o fi facuta din titan sau ceva allian stuff... :)

Acuma serios din ce drac de metal sunt facute ca's curios?

Link to comment
Share on other sites

discutia deja nu se mai refera la aparatul ala ingenios...

Nu stiu sa iti zic...ideea e ca am o pana,gasita pe jos intr-un magazin de muzica de afara...din metal si suna foarte bine la chestiile de clean pe chitara. Dupa cum arata eu zic ca e cupru,dar nu bag mana-n foc...e rosiatica.

Daca se roade ceva... alea sunt corzile,in nici un caz pana(se roade si ea..dar mai greu)

 

M-a amuzat problema pusa mai sus cu pilitura pe doze...solutia? Mai sterge chitara o data la 2 saptamani si scapi si de problema asta :)

Edited by BCRich
Link to comment
Share on other sites

discutia deja nu se mai refera la aparatul ala ingenios...

Nu stiu sa iti zic...ideea e ca am o pana,gasita pe jos intr-un magazin de muzica de afara...din metal si suna foarte bine la chestiile de clean pe chitara. Dupa cum arata eu zic ca e cupru,dar nu bag mana-n foc...e rosiatica.

Daca se roade ceva... alea sunt corzile,in nici un caz pana(se roade si ea..dar mai greu)

 

M-a amuzat problema pusa mai sus cu pilitura pe doze...solutia? Mai sterge chitara o data la 2 saptamani si scapi si de problema asta :)

 

OK, am inteles cu pana fermecata...si scuze celorlalti de offtopic. Problema nu cred ca'i asa de amuzanta ba mai degraba trista daca ne gandim ca avem de aface cu bobine/magneti iar pilitura va fi atrasa.Daca de ex. avem doza cu captare reglabila nu prea poti sa stergi cu carpa in gaurile de acolo...:) sau mai rau ar putea intra prin orificii foarte mici (daca exista) in doza si cred ca ar fi cam naspa..

Link to comment
Share on other sites

OK, am inteles cu pana fermecata...si scuze celorlalti de offtopic. Problema nu cred ca'i asa de amuzanta ba mai degraba trista daca ne gandim ca avem de aface cu bobine/magneti iar pilitura va fi atrasa.Daca de ex. avem doza cu captare reglabila nu prea poti sa stergi cu carpa in gaurile de acolo...:) sau mai rau ar putea intra prin orificii foarte mici (daca exista) in doza si cred ca ar fi cam naspa..

 

Da,hai sa iti explic cum sta treaba...o doza are un plastic acoperitor...tijele sau suruburile care ies din doza..alea atrag pilitura de fier...se scoate plasticul si se curata cu o carpa uscata...simplu :)

Iar daca nu se curata...care e problema?...normal bobina trebuie sa fie izolata bine din fabrica :)

Si eu am incetat cu offtopicuri pe topicul asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
OK, am inteles cu pana fermecata...si scuze celorlalti de offtopic. Problema nu cred ca'i asa de amuzanta ba mai degraba trista daca ne gandim ca avem de aface cu bobine/magneti iar pilitura va fi atrasa.Daca de ex. avem doza cu captare reglabila nu prea poti sa stergi cu carpa in gaurile de acolo...:) sau mai rau ar putea intra prin orificii foarte mici (daca exista) in doza si cred ca ar fi cam naspa..

 

nu e problema..

nu afecteaza doza niste pilitura.

Link to comment
Share on other sites

Da,hai sa iti explic cum sta treaba...o doza are un plastic acoperitor...tijele sau suruburile care ies din doza..alea atrag pilitura de fier...se scoate plasticul si se curata cu o carpa uscata...simplu :)

Iar daca nu se curata...care e problema?...normal bobina trebuie sa fie izolata bine din fabrica :)

Si eu am incetat cu offtopicuri pe topicul asta.

 

Hai sa'ti mai explic si io odata: tijele alea de care vorbim in cazul in care sunt reglabile (pe verticala cu cheie imbus) au gauri in ele si cu carpa uscata nu poti tu curata in locul ala pilitura fiind permanent atrasa de magnet...

problema ar fi ca tocmai alea capteaza vibratia corzii iar campul magnetic ar fi modificat/afectat..deci si sunetul dozei zic io..in fine..am terminat si io cu offtopicul.

Link to comment
Share on other sites

Guest titus
Hai sa'ti mai explic si io odata: tijele alea de care vorbim in cazul in care sunt reglabile (pe verticala cu cheie imbus) au gauri in ele si cu carpa uscata nu poti tu curata in locul ala pilitura fiind permanent atrasa de magnet...

problema ar fi ca tocmai alea capteaza vibratia corzii iar campul magnetic ar fi modificat/afectat..deci si sunetul dozei zic io..in fine..am terminat si io cu offtopicul.

 

pilitura se va dispune pe liniile de camp si deformarea acestuia va fi insesizabila

Link to comment
Share on other sites

Guest pasarel

imi cer scuze ca ma bag si eu aiurea, dar oricum nu cred ca se aduna asa multa pilitura de fier pe corzi orice tabla ai folosi drept pana. totusi, nu canti la polizoru unghiular..

Link to comment
Share on other sites

Guest Freak KiTTy
probabil nu mai aveau roz... :)

 

 

fara suparare da' ... tu nu ai ce face ? faci misto de mine ? ..de parca fete=automat roz .. :):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.