www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

More Prog


Metabog
 Share

Recommended Posts

 

 

Ieri o prietena de-a mea a murit intr-un accident de masina si 3 din colegele mele sunt in spital. Piesa asta este in memoria ei. Dupa fuga prin spital de ieri, azi am simtit un uragan de inspiratie trista...

 

R.I.P. Gabi.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

super tare frate....respect..... :)

btw....aveti un album scos...ceva...? as fi incantat sa-l cumpar...

 

vocea e exceptionala....rareori imi e dat sa aud o astfel de voce...

Edited by singuraticul
Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

man...ai o voce super tare....

pana mea....tre sa devii cunoscut...

adica mie mi-a placut ce ai facut acolo

Link to comment
Share on other sites

 

Ieri o prietena de-a mea a murit intr-un accident de masina si 3 din colegele mele sunt in spital. Piesa asta este in memoria ei. Dupa fuga prin spital de ieri, azi am simtit un uragan de inspiratie trista...

 

R.I.P. Gabi.

 

Marfa piesa. Felicitari! :D Pacat ca are contextul asta trist si'mi pare rau pentru pierderea pe care ai avut'o...:P

Imi place cum suna si chitara iar vocea cu au zis si restul... :)

Chiar si bas'ul suna acceptabil, nu'mi dau seama daca'i bas real sau l'ai facut cu vreun prog. :)

Singurele obiectii ar fi mici probleme de time'ing pe alocuri iar spre sfarsit riffurile imi par cam aglomerate, dar piesa e foarte reusita si inspirata.

Rock & Prog! :)

Link to comment
Share on other sites

Hey vad ca esti fan LOST. Uber tare serial.

 

Check this out, niste soundtrack facut de mine inspirat din lost:

 

:)) foarte tare omule! Daca nu as fi stiut, as fi zis ca e soundtrackul original! Chiar te pricepi! ai tot :)-ul meu :).

btw cu ce inregistrezi tobele? ceva soft sau is de pe clapa?

Link to comment
Share on other sites

:)) foarte tare omule! Daca nu as fi stiut, as fi zis ca e soundtrackul original! Chiar te pricepi! ai tot :)-ul meu :D.

btw cu ce inregistrezi tobele? ceva soft sau is de pe clapa?

 

De toate, tobele din piesa Awakened sunt Addictive Drums, si suna excelent, au multe optiune de editare si mixaj (am ajuns la ele dupa ce am incercat si BFD si EzDrummer si DFH, deci stiu ce vorbesc :)). Poti sa scoti efectiv orice ton al oricarei tobe exact asa cum il vrei, si ai de ales intre modele Tama, Sonor, Ayotte, Ludwig. Daca te pricepi la programare MIDI, nu mai ai nevoie de baterist pentru inregistrat, ai din prima un sunet excelent.

 

Tobele din soundtracku ala LOST sunt East West Quantum Leap Stormdrum (stormdrum 1).

Link to comment
Share on other sites

De toate, tobele din piesa Awakened sunt Addictive Drums, si suna excelent, au multe optiune de editare si mixaj (am ajuns la ele dupa ce am incercat si BFD si EzDrummer si DFH, deci stiu ce vorbesc :)). Poti sa scoti efectiv orice ton al oricarei tobe exact asa cum il vrei, si ai de ales intre modele Tama, Sonor, Ayotte, Ludwig. Daca te pricepi la programare MIDI, nu mai ai nevoie de baterist pentru inregistrat, ai din prima un sunet excelent.

 

Tobele din soundtracku ala LOST sunt East West Quantum Leap Stormdrum (stormdrum 1).

 

nah, acuma suntem offtopic, dar tu ai inceput :)

Chiar ieri am dat intamplator peste Addictive Drums, m-am gandit sa il downloadez sa il incerc. De obicei folosesc EZdrummer pentru tobe. Imi place ca il pot folosi in Cubase si pot importa fisiere midi facute in alte programe.

 

Ah si btw, aici zici ca piesa se numeste Awakend si in primul post e Awakening... :)

Link to comment
Share on other sites

nah, acuma suntem offtopic, dar tu ai inceput :)

Chiar ieri am dat intamplator peste Addictive Drums, m-am gandit sa il downloadez sa il incerc. De obicei folosesc EZdrummer pentru tobe. Imi place ca il pot folosi in Cubase si pot importa fisiere midi facute in alte programe.

 

Ah si btw, aici zici ca piesa se numeste Awakend si in primul post e Awakening... :)

 

Eh nici eu nu le mai stiu :) Awakened, Awakening :D.

 

Adevarul este ca i-am dat un nume la repezeala, nu e nici nu nume definitiv pana nu ma hotarasc sa trimit piesa la un concurs sau ceva. Din partea mea putea sa se cheme si chichi. Multa lume in general le da nume de genul "piesa 1" "piesa 2" :P.

 

Dar inapoi la subiectul tobe. In EzDrummer nu ai optiuni calumea sa scoti fiecare toba pe alt canal ca sa te joci cu EQ si gate si alte modificari (ba chiar sunt preprocessed, nu ai acces decat la volumul fiecarei tobe), e imposibil sa scoti sunetul "tau". In AddictiveDrums ai o gramada de optiuni de sunet chiar in interfata programului, inclusiv compresie, EQ, distorsion, gate, volum pentru fiecare, ba chiar si nivelul de "buzzing" al snare-ului, pe care daca il dai la minim suna ca si cand ar fi snare disengaged. It's just great.

 

Am facut niste preseturi misto inspirate de kiturile monster ale lui Portnoy, daca vrei ti le trimit, pentru Addictive.

 

In final, daca te apuci sa combini Addictive Drums cu altele (sa zicem DFH2), poti sa faci ditamai kitul cu tot ce vrei, inclusiv octobans daca modifici putin tomurile din DFH si le tunezi mai sus, au sunetul ala specific de octoban care nu poate lipsi din prog.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

hei rectific:)

in EZdrummer poti baga toba pe canale separate...

mai cerceteaza acolo la mixer. cand deschizi VST.ul se activeaza automat 8 canale (in Cubase) pe care poti baga separat ce vrei din mixerul EZdrummer (kick, snare, toms, compressed, room, overhead etc..) Daca te uiti la mixerul softului sub fiecare fader scrie "track1" by default. Trebuie sa pui elementele pe canale separate (track1,2,3 etc..) ce corespund cu alea deschise automat de soft in Cubase(ala folosesc eu:) Si apoi poti sa bagi ce gateuri si eq.uri vrei pe canale separate si sa scoti ce sunet poftesti:)

Si plus ca EZdrummer are mai multe kituri destul de interesante;)

Edited by twister
Link to comment
Share on other sites

hei rectific:)

in EZdrummer poti baga toba pe canale separate...

mai cerceteaza acolo la mixer. cand deschizi VST.ul se activeaza automat 8 canale (in Cubase) pe care poti baga separat ce vrei din mixerul EZdrummer (kick, snare, toms, compressed, room, overhead etc..) Daca te uiti la mixerul softului sub fiecare fader scrie "track1" by default. Trebuie sa pui elementele pe canale separate (track1,2,3 etc..) ce corespund cu alea deschise automat de soft in Cubase(ala folosesc eu:) Si apoi poti sa bagi ce gateuri si eq.uri vrei pe canale separate si sa scoti ce sunet poftesti:)

Si plus ca EZdrummer are mai multe kituri destul de interesante;)

 

Hmm, ai dreptate, in Cubase asa e. :)

 

Dar imi mentin opinia ca suna mai misto Addictive Drums. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Esti f. talentat si ai o gramada de idei. Ca o sugestie: ar fi pacat sa nu incerci sa asculti si alt gen de muzica in afara de Dream Theater. Progresiv au cantat si Genesis, Yes, Marillion.

Da-i bataie, sunt sigur ca o sa te cristalizezi, se vede ca acum inca te cauti.

 

Art, eu ascult Dream Theater de maxim trei ani, inainte de asta am ascultat King Crimson, Rush, ELP, Pink Floyd, Genesis, Jethro Tull, Magma si o gramada de altele, si am crescut cu muzica veche, big band, etc.

 

Nu ascult numai Dream Theater :) Ca-mi place mie stilul asta tehnic, asta e alta treaba. Oricum dupa cum am zis nu am avut timp sa fac o piesa calumea asta e mai mult asa un fel de ingramadeala de idei (m-am asezat pe scaun si am compus niste linii de bass pe moment) vreau sa ma axez pe alte chestii chiar acum. Dar intr-adevar "ma caut" stau in cumpana intre mai multe genuri, in ultima perioada am vrut sa ma apuc calumea de muzica de film si ambiental dar tot revin la prog.

 

Oricum sunt obisnuit cu lumea care uraste Dream Theater. :) In ultimul timp a inceput sa-mi placa mai mult Ayreon decat orice altceva, DT au cam lalait-o pe ultimul album.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.