www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pentru Posesoriide Gt-8


Recommended Posts

Cum schimb tuningul unei chitari folosind doar GT-8?

Adica am chitara acordata in E si vreau sa cant in dropped D, sau stiu cu ce alt acordaj? Am facut odata chestia asta si nu mai reusesc. Manualul nu ma ajuta, nici forumul bossgtcentral. Iar pe net nu am gasit explicata operatiunea.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Nu poti schimba tunning-ul fiecarei corzi in parte doar cu GT-8 (adica EADGBE --> DADGBE (drop-D)).

 

Poti schimba totusi tonalitatea per total (fiecare nota pe care o canti se aude mai sus sau mai jos cu un n numar de semitonuri) folosind Pitch Shifter, efect pe care il gasesti in GT-8 la FX-2.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti schimba tunning-ul fiecarei corzi in parte doar cu GT-8 (adica EADGBE --> DADGBE (drop-D)).

 

 

Bl.o.X are dreptate. Nu poti sa schimbi din procesare intonatia la o singura coarda cu GT 8. Probabil ai vazut asta la un posesor de sistem Roland VG care are si o doza speciala GK. Cu acel sistem se pot da setari diferite pe fiecare coarda. De exemplu , acordaj de double-six (octave pt. corzile 6 - 3 si unison pentru 2-1).

Link to comment
Share on other sites

"Dintre efecte trebuie sa remarc Slow Gear, care iti da un sunet de clapa, Feedbacker-ul, Pitch-shifter-ul.. poti sa ai chitara in E si sa canti in B in timp real de exemplu." Uite ce zice userul Brenn. Daca e pe frecventa, il rog sa ma lumineze. Se poate face asta doar cu pitch shifter, cu coborarea semitonurilor?

PS: am gt-8 doar de o luna, deci... sunt inca noob.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Pitch shifter-ul iti modifica acordaju tuturor corzilor, nu doar a uneia singure. Deci dupa cum ti s-a spus, ce vrei tu nu se poate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.