www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Jam Session - 27 Ianuarie 2006


Guest maky
 Share

Recommended Posts

Guest miriapod

Citeam recenzia aia pe metalhead, mie chiar mi se pare ca e vina organizatorilor. La orice eveniment din asta se face o preselectie, o sortare.. s-au prezentat o gramada de antitalente-nu e vina oamenilor ca nu sunt realisti. La urma urmelor nu e chiar asa usor sa fii obiectiv cu tine insuti.

Imi amintesc ca la serbarile scolare ne asculta doamna invatatoare ca sa ne lase sa cantam in cor.. probabil ca un jam in viking n-a meritat atata atentie... :)

Link to comment
Share on other sites

Oricum...genial orionu' ala prowler... :) Esti bun omule!

 

Da' niste inregistrari cu ceilalti n-are nimeni?Ma refer la cei care n-au prea avut treaba cu muzica. Sunt curios cum au cantat :)

Link to comment
Share on other sites

ionutz :

www.downloads.maky.ro -> gasesti aici niste clipuri

daca vrei sa razi, ia "piesa" paranoid.

 

miriapod :

mi`e greu sa fiu obiectiv la faza asta, tinand cont ca fac parte din echipa organizatorilor.

bineinteles ca nu voi fi de acord :)

insa o sa iti spun si de ce :

nu e vina oamenilor ca nu sunt realisti, dar e vina oamenilor ca nici macar nu stiu piesa. una e sa dai o nota gresita acolo, ca aia nu prea se simte, dar sa vii si sa nu stii piesa deloc ! asta nu cred ca mai tine de organizatori, ci de bunul simt al fiecaruia. poate unii se supraapreciaza si zic "hai frate sa ma bag la piesa aia", dar totusi e normal sa incerci sa o canti cap coada fluent, inainte sa vrei sa te bagi.

legat de preselectie :

s`a anuntat jam`ul cred de prin octombie. inca de la inceput s`a stabilit ca va fi o INTALNIRE cu toti participantii in care se va discuta ce si cum. s`a anuntat si intalnirea, insa nu a venit toata lumea. daca ne gandim la faptul ca au fost 44 de inscrisi + cei din trupe, la playlist care nu era deloc scurt, durata fiind estimata la 5 ore, cam irealist, la locul unde s`ar desfasura o eventuala preselectie, la timpul acordat, deja aceasta idee cam pica. intr`adevar, a fost vina organizatorilor, pentru ca au avut incredere in toti cei care s`au inscris si pentru ca au dat o sansa celor ce nu au cantat in viata lor pe o scena. revenind umpic la locatie, poate o sa ziceti viking. cam greu de realizat. nu se putea lasa clubul inchis pentru o zi, doar ca sa se faca o preselectie pentru un jam, la care multi din cei inscrisi nu ar veni (unii s`au inscris si nu au venit nici la cantarea propriu zisa, dand si peste cap programul. aici tot vina organizatorilor e ?). deci vorbim despre o preselectie cu public ? adica tot un fel de jam session. si aici ne lovim de alta problema, din nou s`ar fi umplut ca fiecare ar fi venit cu prietenii dupa el si asa mai departe.

legat de prestatia artistilor incepatori :

unii au venit cu lectia invatata de acasa, s`au descurcat bine, a sunat bine, publicului i`a placut. aici eu as pune orion`ul. (si altele)

altii au venit nepregatiti, insa cu apetit pentru bere, s`au urcat pe scena mai mult sau mai putin sub influenta alcoolului, nici nu stiau piesele... putea sa iasa bine ?

la o piesa e nevoie de 4-5 insi. daca unul din ei nu o stie, 90% piesa se duce dracului. asa cum s`a si intamplat.

legat de eveniment, din perspectiva de membru metalhead :

eu eram in viking de la ora 5. pe la ora 8 deja cred ca ma luase o durere de cap, pe la 12 deja nu mai puteam sta in picioare. foarte multa lume inauntru, era imposibil aproape sa te deplasezi. morrison era rupt, la intrare (unde de obicei sunt 2 oameni) erau vreo 6, pentru ca era prea multa lume.

ce vreau sa zic este ca, fata de un concert, a fost mult mai multa munca si mult mai greu si mai obositor.

 

bineinteles, am zis de la inceput ca eu nu pot fi subiectiv, dar inainte sa dam vina pe organizatori sa privim si din acest punct de vedere.

si astept raspuns la intrebarile astea

ce vina au organizatorii ca oamenii care s`au inscris nici macar nu si`au invatat piesele ? de ce te inscrii daca nu stii ?

si ce vina au organizatorii ca unii din cei care s`au inscris nici macar nu s`au prezentat, sau au plecat inainte sa inceapa ?

Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

si astept raspuns la intrebarile astea

ce vina au organizatorii ca oamenii care s`au inscris nici macar nu si`au invatat piesele ? de ce te inscrii daca nu stii ?

si ce vina au organizatorii ca unii din cei care s`au inscris nici macar nu s`au prezentat, sau au plecat inainte sa inceapa ?

 

Nu stiu, eu am impresia ca era de datoria organizatorilor sa verifice daca si-au invatat sau nu piesele, daca acei copilasi nu-s cumva niste psihopati schizofrenici etc :) In fine, inteleg ca nu erau conditii pentru preselectie, dar in cazul asta nu-i frumos si nu prea ai voie sa jignesti participantii. i'm just sayin..dont get me wrong, i'm an outsider, n-am participat, nothing in it for me :) so pax and better luck next time

Link to comment
Share on other sites

scuze cu linkul

ala e un HTTP server la mine in calc si cum mi`a picat netu ieri toata ziua si abia acu si`a revenit, nu avea cum sa mearga

trebe sa reinstalez serveru lalala, il rezolv eu pana maine sper

referitor la postul meu anterior

ar fi fost frumos sa fie o preselectie etc... dar cam imposibil

si doar nu era nici unu inscris care sa zica "ba eu m`am inscris, dar nu stiu piesa"

oricum, s`a vazut cine a vrut cu adevarat sa cante si cine a meritat

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.