www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Hotrod Deluxe 112


mihaitarta
 Share

Recommended Posts

Fender HotRod Deluxe 112

3x 12ax7 2x6v6 groove tubes; 40w

1 difuzor de 12"

doua canale: clean si drive(cu optiune de boost 'more drive') comutabile prin footswitch inclus.

reverb

Pret: 2650 lei - de la guitarshop

 

Am avut la inceput o nemultumire si anume ca volumul crestea foarte brusc pana pe la 4(din 12) , apoi intre 4 si 7 asa si asa, iar de la 7 in sus mai nimic, si in plus fata de asta incepea sa distorsioneze de pe la 5 in sus.Dupa un pic de research pe net am gasit solutia: am inlocuit prima lampa din preamp cu un ecc82 (12au7) si s-a rezolvat problema cu volumul si ampul suna acum 100% clean pana pe la 9-10.

Canalul de drive nu suna prea bine...e destul de murdar(in sensul ca nu se prea intelege ce canti..e cam varza), in schimb canalul de clean suna asa cum trebuie sa sune un clean de fender, iar volumul este mai mult decat suficient pentru repetitii si cantari in club.

Legat de reverb, are o tona...dar nu prea il folosesc.

Eu zic ca la pretul asta este unul dintre cele mai bune ampuri.

 

Parti bune: clean superb, volum suficient, portabil, c**ie(folosit cu o pedala buna- eu am un vox bulldog distortion cu care face casa buna, dar suna bine si cu un boss ds1 de ex.)

Parti naspa: canalul de drive/more drive sucks

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ai facut o alegere buna.

HR Deluxe-ul meu e facut in 1999-2000 in SUA. Il am second hand din 2005. A fost transportat in anii astia in toate modurile posibile fara cutie si singura problema a fost ca f.rar, din cauza vibratiilor din masina se desfac unele suruburi. Stranse la loc, no problem.

Am pus JJ Tesla de pe www.eurotubes.com. Tipul a fost de mare ajutor pt ca s-a oferit sa-mi trimita lampile pt sunetul pe care i l-am descris. Diferenta e mare fata de groove tubes. As spune ca devine alt amp.

Se pare ca dif-ul acestui amp este un "upgrade" ca sa sune exact montajul ala de overdrive din el (pe care f. rar il folosesc). Recent, in studio, am incercat "take-uri" cu acest overdrive la insistenta inginerului si am fost surprins cat de bine taie in mix. N-am incercat cu alte dif-uri dar am citit pe net ca sunt alte rezultate.

Overall, e un amp excelent in ce priveste pret/rezultate si rezistent la abuzuri, o scula pe care te poti baza oricand. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.